Supa

Kjo është një recetë e thjeshtë por e pasur në shije dhe vlera ushqyese. Ideale për t’u përgatitur në çdo kohë e për të shoqëruar në mënyrë të shkëlqyer gatime të ndryshme e sallata të freskëta të stinës. Kjo supë shoqërohet gjithashtu në mënyrë fantastike me byrekë shtëpie apo bukë të thekur, perime të pjekura
0 Comments
Gjella me fasule është një traditë e pazëvëndësueshme për çdo familje shqiptare.  Për shumë njerëz gjella me fasule është një vepër arti për shijen. E në të vërtetë ashtu është, sepse fasulja në vetvete është një bishtajore e plotfuqishme në vlera, ushqyes, vitamina e minerale. Gjella me fasule është një traditë e pazëvëndësueshme për çdo
0 Comments
Shije Nga Mjeshtëria E Amvisave Shqiptare, Supa frikase me pulë është një ndër traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E përgatitur nën kujdesin dhe mjeshtërinë e nënave dhe gjysheve tona, kjo supë e lehtë, është fantastike për t’u gatuar për një vakt të shijshëm dreke. Supa Frikase ka pak përbërës, mish pule, vezë, kos
0 Comments
Një supë e shijshme dhe e veçantë, që ka shumë ushqyes. Mishi i lëngut të pulës, kungulli dhe dardhat janë përbërësit e kësaj recete, që përmban edhe hudhra, kanellë dhe vaj ulliri. Përbërësit 3 qepë (të vogla, të qëruara dhe të prera në formë kubike) 3 lugë gjelle gjalpë 3 thelpinj hudhër (të qëruar dhe të grimcuar) 2 dardhë (të vogla, të qëruara, që
0 Comments
Përbërësit 60 gr gjalpë pa kripë 1 qepë 3 kastravec 1.5 lt lëng pule gjysmë tufe qepujkë (me bishta jeshilë) gjysmë tufe majdanoz (i freskët) 2 limon 200 ml ajkë Përgatitja 1 Qërojmë dhe presim në kube qepën dhe presim fort edhe trangujt. 2 Shkrijmë gjalpin në një tigan të madh dhe e përziejmë me
0 Comments
Përbërësit 500 gr domate qershi 5 lugë gjelle vaj ulliri kripë piper 4 lugë gjelle lëng perimesh (ose mishi pule) 2 filxhanë çaji lëng domateje 1/2 qepë (mesatare, të prerë në formë kubike) 2 thelpinj hudhër (të qëruar, të prerë imët) 1 e gjysmë filxhanë çaji oriz gjysmë filxhan çaji verë e bardhë (e athtë)
0 Comments
Përbërësit 2 lugë gjelle salcë kosi 2 kastravec 1 gotë ujë 1 lugë gjelle lëng limoni kripë piper kopër vaj ulliri Përgatitja 1 Hidhni salcën e kosit dhe kastravecat e prerë në feta të holla në një tas mesatar. Shtoni 1 gotë ujë, pak kripë, piper dhe lëngun e limonit. 2 Bëjini supë krem me një frulator. Shtoni pak kopërdhe
0 Comments
Përbërësit: 1 litër lëng perimesh 190 gram thjerrëza 1 qepë 3 karota 1 shkop selino 1 lugë çaji koriandër Piper i kuq Xhenxhefil pluhur Kripë Përgatitja: Shtoni thjerrëzat, qepën, selinon dhe karotat e grira në një tenxhere mesatare. Hidhni më pas lëngun e perimeve dhe vendosini në zjarr të ziejnë. Rregullojini me koriandrën, piperin e
0 Comments
Përbërësit 400 gr karkaleca (thellësie) 2 lugë gjalpë kripë piper majdanoz kopër 500 ml lëng peshku 100 ml verë e bardhë 2 kokrra patate Përgatitja 1 Në një tenxhere hedhim 400 gr karkalec thellësie, 2 lugë gjalpë, pak kripë, piper dhe i kaurdisim mirë. 2 Më pas i shuajmë me verë të bardhë dhe i
0 Comments
Përbërësit 1 qepë (e madhe, e qëruar dhe e prerë imët) 2 thelpinj hudhër (të prerë imët) 2 karotë (të mëdha, të qëruara dhe të prera në kube të vegjël) 2 fije selino (të lara dhe të prera në masë sa karrotat) 4 lugë gjelle vaj vegjetal 300 gr perime (të qëruara dhe të prera)
0 Comments
Përbërësit 1 kg midhje 1 kg oktapod 250 gr kërminj deti 10 copë shkopa buke ((freselle)) 200 ml vaj 3 thelpi hudhër 150 gr koncentrat domatesh (pikant) 1 copë spec (nëse salca e domateve është e ëmbël) Përgatitja 1 Përgatitja e vajit pikant: Hidhni në një enë vajin dhe hudhrat dhe kur vaji fillon të
0 Comments
Përbërësit 200 gr mish viçi 2 copë karotë 4 boçe lulelakër 10 gr oriz 1 kokërr patate (mesatare) 3 gjethe spinaq 10 gr gjalpë 2 degë majdanoz 500 ml lëng mishi (ose ujë) Përgatitja 1 Zieni mishin e viçit tul dhe më pas grijeni dy herë në makinën grirëse, ose priteni imët në fije të
0 Comments
Përbërësit 2 lugë vaj vegjetal 1 qepë 800 gr patate (të qëruara dhe të prera në kube) 1 lt lëng perimesh 350 gr bizele (të ngrira) gjethe menteje Përgatitja 1 Nxehni vajin në një enë të madhe, më pas skuqni qepën për 5 min gjersa të zbutet. 2 Shtoni patatet dhe lëngun e perimeve dhe
0 Comments
Përbërësit 3 e gjysmë gota patate (të qëruar dhe të prera në formë kubike) 1/3 filxhan selino (e prerë në formë kubike) 1/3 filxhan qepë (të grira hollë) 3/4 filxhan kofshë derri (e gatuar, e prerë në kube) 3 1/4 gota ujë 2 lugë gjelle koncentrat pule gjysmë lugë çaji kripë 1 lugë çaji piper
0 Comments