Qofte në furrë me krem kosi

Pjata kryesore

Perberesit:

 • 600 gr mish i grirë
 • 1 qepë
 • 1 vezë
 • 1 tufë majdanoz
 • 2 feta bukë
 • Vaj për skuqje
 • Kripë, piper

Për kremin:

 • 2 vezë
 • 2 gota kos
 • 1 gotë ujë
 • 1 lgj miell
 • 1 lgj gjalpë
 • Kripë

Pergatitja:

Mishin e grirë e bashkojmë me qepën e grirë, vezën, bukën e njomur në ujë, kripën, piperin dhe majdanozin e grirë. E punojmë mirë brumin e qofteve dhe më pas i skuqim lehtë në vaj të nxehtë. I vendosim qoftet në një tavë.

Rrahim vezët me pak miell, shtojmë kosin e holluar me pak ujë dhe e shtojmë në tavë mbi qoftet. Në fund bëjmë një spërkatje me gjalpë dhe e vendosim tavën në furrë të parangrohur derisa kremi të mpikset.