Peshk

Si të gatuajmë Peshk. Peshk ne furre. Peshku gatuhet ne shume menyra dhe cdo njeri ka te preferuaren e tij. Per te arritur nje shije te mire me poshte jane gjera te vogla po te rendesishme qe duhen patur parasysh gjate gatimit te peshkut.

Perberesit: Pergatitja: Peshkun pasi e kemi pastruar e marinojmë. Marinojmë dhe patatet me kripë e erëza. Qepët i presim mesatarisht dhe i kaurdisim së bashku me thelpinjtë e hudhrës. Shtojmë patatet, vendosim erëzat dhe domatet e prera. I kalojmë në tavë duke vendosur dhe peshkun sipër spërkatur me pak vaj ulliri. E vendosim tavën të
0 Comments
Perberesit: sardele 1 kg 4 domate majdanoz, 1 qepe miell per skuqjen e sardeleve 2 ose 3 lug buk e grire 1 luge erza peshku koper 2 thelpinj hudhra 1 lug rigon e koper te thate, borzilok, spec i kuq, rozmarin, vaj ulliri, krip, piper i zi. Pergatitja: Skuqim leht sardelet te lyer me miell
0 Comments
Përbërësit 2 peshq 1 limon Kripë Vaj ulliri Përgatitja Pastroni dhe qëroni peshkun si zakonisht e më pas ndajeni sipas dëshirës në 4 pjesë të vogla. Ju këshillojmë ta bëni këtë nëse do të gatuani peshq të mëdhenj si koca, merluci apo levreku. Më pas bëni gati një tavë të gjerë, ndizni furrën në 180
0 Comments
Perberesit:* 500 gr patate te vogla * 1 koke e vogel brokoli e prere sipas luleve * 2 fileta salmon * 1 luge gjelle vaj ulliri * 2 luge gjelle nenexhik i grire * 8 veze te rrahura * kripe * piper i bluar ne moment Pergatitja: Ziejme patatet ne uje me kripe per rreth
0 Comments
Serviret për (persona):4 Persona Përbërësit 500 g fileta peshku. 2 qepë të njoma. 1 spec të kuq të prerë hollë. tul nga 4 feta buke. 1 vezë. 1 filxhan galetë. ½ tufë majdanoz. ½ tufë coper 2 lugë supe borzilok të freskët. kripë e piper. Udhëzimet Rregullojmë peshkun me kripë e piper, e mbështjellim në
0 Comments
Përbërësit : 3 peshq të mëdhenj 2 karota 2 kungulleshka 1 brokoli 2 patate 4-5 domate të vogla 50 gr ullinj 1 tufë majdanoz Kripë Piper Vaj ulliri Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete prisni perimet në rrathë të hollë, bashkojini në një enë dhe shtoni pak vaj, kripë, piper të
0 Comments
Peshqit më të mirë e të përshtatshëm për skuqje : Ekspertët këshillojnë që nëse planifikoni të keni peshk të skuqur për drekë apo për darkë të zgjidhni të duhurin sepse jo çdo peshk është i përshtatshëm për këtë mënyrë gatimi. Peshqit më të mirë për skuqje janë: Merluci, Trofta Barbuni Sardelja Frutat e detit Fileto
0 Comments
Përbërësit 400 gr levrek shparguj 2 – 3 copë karkaleca spec i kuq salcë peshku (e bardhë (beurre blanc)) filetë Algash (për sushi maki) oriz (i zier) pak karotë (të zier) disa gjethe sallatë jeshile pak spec i kuq (i pjekur) vaj ulliri Përgatitja 1 Pastrojmë peshkun nga halat dhe luspat dhe më pas e
0 Comments
Përbërësit 4 domate sallatë jeshile 200 gr Mocarela 4 cironka (të thara në vaj ulliri) 150 gr peshk ton (konservë në vaj ulliri) 80 gr ullinj të zinj (pa bërthamë) 1 spec i verdhë (ose të kuq) 2 lugë uthull vere të bardhë vaj ulliri kripë spec i kuq (djegës) Përgatitja 1 Lani dhe thani
0 Comments
  Përbërësit 1 deri në 2 kg peshk dental 200 gr karotë 200 gr kungull 200 gr patate 240 ml verë e bardhë 240 ml lëng portokalli 20 gr kripë 2 gr piper 30 gr erëza (të ndryshme) Përgatitja 1 Marinoni peshkun me lëng portokalli dhe erëza për 1-2 orë. Më pas vendoseni në tavë.
0 Comments
Përbërësit 500 gr merluc 20 gr sheqer 2 thelpij hudhër 2 gjethe sherebelë 1 lugë uthull vere të bardhë 1 gotë verë e bardhë 2 deri në 3 lugë miell vaj ulliri Përgatitja 1 Lyejeni merlucin me miell dhe skuqeni mirë nga të dyja anët, në një tigan me vaj ulliri (pothuaj nga katër minuta
0 Comments
Përbërësit 300 gr filetë peskatriçe 50 gr bukë (e grirë) 45 ml vaj ulliri 1 gr piper i zi 1 gr piper i kuq 50 gr gorgonzola 2 degë majdanoz (gjethe) 5 gr kripë Përgatitja 1 Pasi ta keni pastruar, lajeni dhe ndajeni në filetë peskatriçen. 2 Në një enë tjetër përgatitni salcën, që do
0 Comments
Përbërësit 1 levrek (rreth 1 kg) 6 karotë 1 qepë (e vogël) 30 gr stika pishe 1 finok 5 thelpinj hudhër vaj ulliri 3 kokrra limon 2 tufa kopër kripë 80 gr ullinj 60 ml verë e bardhë Përgatitja 1 Zgjidhni një peshk të freskët dhe pastrojeni mirë. 2 Vendoseni në një tavë të madhe
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona (Orzo Baretti) 100 gr spinaq 100 gr rikota lëng limoni 100 gr salmon kripë piper Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni Orzot nga Baretti. Ndërkohë në një tigan me vaj ulliri skuqni spinaqin dhe me dy thelpi hudhra. 2 Më pas shtoni salmonin dhe ricottën. I përzieni
0 Comments