Kalorike

Ushqimet me kalori të lartë janë kryesisht ushqime të pasura me yndyrë. Përmbajtja kalorike e karbohidrateve dhe proteinave është shumë më e ulët.

PERBERESIT: 200 gr mish viçi 100 gr kërpudha 1 lugë gjelle gjalpë 100 ml pana kripë vaj ulliri PERGATITJA: Merrni mishin e viçit dhe kaloeni në miell. Skuqni gjalpin në një tigan me pak vaj ulliri. Dhe më pas vendosni për të skuqur mishin. Hidhini kripë sipas dëshirës.Më pas i shtoni kërpudhat. Pas 5 minutash
0 Comments
Përbërësit: 1 pako me jufka 1 pule 1 qepë 1 lugë gjelle gjalpë dhe 1 lugë gjelle vaj kripë dhe piper Përgatitja: Pulen e vendosim në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe kripë të ziejë. Në një tenxhere tjetër shtojmë qepën për ta trazuar me gjalpë dhe vaj. Shtojmë lëngun e pules ku kemi
0 Comments
Përbërësit 680 gr mish viçi i grirë 1 qepë (e copëtuar) 2 thelpinj hudhër (të grirë) 1 lugë gjelle borzilok (i freskët, i copëtuar) 1 lugë çaji rigon (i tharë) 2 lugë gjelle sheqer kaf 1 e gjysmë lugë gjellekripë 820 gr domate (të prera në formë kubike) 170 gr salcë domatesh 12 petë lazanje (të thata) 2 vezë (të rrahura) 1 majë luge rikota (me pak yndyrë, ose gjizë) 1/2 filxhan djathë parmixhano (i grirë)
0 Comments
Perberesit : 450 g fileto viçi, prerë në dy shirita 130 gr brokoli 1 spec i kuq 2 karrota 1 qepë jeshile Hudhër e grirë imët 30 ml salcë soje  20 gr fara susami, të pjekura Pergatitja : 1.Ngrohni vajin në një tigan në nxehtësi të mesme dhe gatuani fileton deri sa të marrë ngjyrë
0 Comments
Përbërësit Një tas mesatar me mëlçi qengji Pak tul mish qengji (nëse preferoni) 1 kokërr qepë mesatare 2-3 lugë gjalpë i freskët 5-6 filxhanë çaji lëng nga mëlçitë 2 filxhanë çaji me miell misri Nenexhik Përgatitja Ky gatim përgatitet me të brendshmet e qengjit. Mëlçitë zihen në ujë me kripë përreth 20-30 minuta. Më pas hiqen
0 Comments
Përbërësit : 1 kg mish viçi 5 kokrra qepë mesatare të grira hollë 3 kokrra vezë 200 gr bukë të njomur Rigon Piper i zi Kripë sipas dëshirës Majdanoz Përgatitja : Të gjithë përbërësit përzihen në një masë të vetme e cila përpunohet me dorë derisa të jetë homogjene. Lihet për dy orë që të
0 Comments
PËRBËRËSIT : 2 pite ¼ kg kofshë qengji të prerë hollë 2 lugë gjelle gjalpë pa kripë 1 domate e prerë në kubikë ½ filxhani me salcë domateje ½ filxhani me salcë kosi kripë dhe piper i zi HAPAT QË DUHET TË NDIQNI : Përgatisni përbërësit e duhur. Priteni mishin sa më hollë. Në një
0 Comments
Përbërësit: 500 gramë mish të grirë viçi ose lope 1 qepë e grirë hollë 2 thelpinj hudhër 1 lugë çaji me piper të kuq pluhur Kripë dhe piper të zi Pite rrumbullake për servirje Vaj, nëse do ta gatuani në tigan dhe jo në skarë Përgatitja : Merrni një enë të thellë dhe përzieni mishin
0 Comments
Përbërësit : ½ kg miell 200 gr kos Gjysmë luge kafeje me sodë buke Kripë Për mbushjen: 300 gr mish i grirë 1 kokërr qepë 1 kokërr domate e bërë 1 karrotë Piper i zi kripë Përgatitja : Në një tas të madh hidhni miellin dhe hapni një gropë në mes. Shtoni aty kosin, hidhni kripën si
0 Comments
Përbërësit 500 gr mish pule 50 gr gjalpë 3 lugë gjelle miell 5 thelpinj hudhre 2 lugë çaji limon Kripë Piper Pak majdanoz Udhëzimet 1.Lajmë dhe pastrojmë mishin e pulës. Në një tenxhere vendosim pak gjalpë dhe e vendosim në zjarr. Shtojmë mishin e pulës dhe e përziejmë. 2.Shtojmë ujë në tenxhere, aq sa mishi
0 Comments
Përbërësit për 6 persona: 500 gr tul mishi500 gr gjizë400 gr patate të qëruaraMiell gruri 100 grMiell misri 50 gr50 gr ullinj pa bërthamë1 vezëLëkurë limoniGjalpëHudhërKripë, piperVaj ulliri Përgatitja:Së pari zieni patatet dhe shtypini mirë deri sa të bëhen në formë pureje të trashë. Bashkoni te ena e patateve 2 llojet e miellit, kripën, piperin
0 Comments
Përbërësit: Mishi i grirë viçi (300 gramë) Qepë (1 kokërr e madhe ose 2 të vogla) Vaj ulliri Djath mozzarella (1/2 kilogram) Djath parmigiana (200 gramë) Gjalpë (100 gramë) Vaj ulliri Lasagna (500 gramë) Miell (tre lugë gjelle) Kripë Qumësht (1/2 kilogram) Lëng domate (1/2 kilogram) Përgatitja: Në një kusi ngrohim vajin e ullirit, hedhim
0 Comments
Përbërësit: Mish viçi tul i prerë me copa të vogla (1 kilogram) Qepë e kuqe (1 kokërr e vogël) Narden (1 lugë çaji) Salcë domateje koncetrat (1 lugë gjelle) Lëng zarzavatesh ose koncertat (1 dado) Nisheshte (1 lugë gjelle) Dafinë (3 gjethe) Spec djegës (2 copë) Vaj ulliri Kripë Pergatitja : Mishin e prerë në
0 Comments
Përbërësit: – 2 lugë të vogla sheqer;– 10 g tharmë të thatë;– 200 g miell të bardhë;– 100 g miell integral;– një lugë e vogël kripë;– 30 ml vaj;– 1 vezë;– 200 ml qumësht të ngrohtë;– 100 g kaçkavall;– 100 g djathë;– 1 të verdhë të vezës. Përgatitja: Ngjisheni brumin nga mielli, qumështi i ngrohtë,
0 Comments