Petë sfoliatë me spinaq dhe djathë

Brumera

Perberesit:

 • 1 petë sfoliatë
 • 1 qepë
 • 250 gr spinaq
 • 1 tufë koper
 • 2 vezë
 • 100 gr djathë i bardhë
 • 100 gr djathë kaçkavall
 • 150 ml qumësht
 • 1 lgj miell
 • Vaj ulliri
 • Arrë moskat
 • Kripë, piper

Pergatitja:

Petën e sfoliatës e hapim në një tavë. Kaurdisim fillimisht në pak vaj ulliri qepën e grirë imët, më pas shtojmë spinaqin dhe sapo të ulet volumi hedhim pak kripë dhe miellin dhe e përziejmë me lugë druri. Shtojmë qumështin dhe erëzat, e trazojmë mirë dhe e largojmë nga zjarri. E lemë të ftohet pak dhe më pas shtojmë vezët, djathin dhe koperën. Këtë masë e shtrojmë mbi petën sfoljatë, e mbulojmë sipërfaqen me djathë të grirë dhe e vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë për 25 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *