Pjata kryesore

Përbërësit për 1 tavë mesatare:2 patate të mëdha5-6 patëllxhanDjathë mocarelProshutë në fetaKripë, piperVaj ulliri Përgatitja:Zjeni patatet dhe lërini të ftohen ndërsa bëni gati patëllxhanët. Pastrojini, pritini në feta dhe piqni secilën në një tigan skarë. Kur të keni mbaruar, prisni edhe patatet në feta dhe filloni shtrimin e tyre në tavë. Bëni njësoj siç duket
0 Comments
Përbërësit për 6 persona: 1 kofshë qengji 60 g gjalpë 2-3 thelpinj hudhra 1.5 kg patate vaj kripë dhe piper Përgatitja: Kofshës së qengjit i hiqet kocka dhe pastrohet nga cipa e tepërtat dhe damarët. Me një thikë me majë i bëhen disa shpime në sipërfaqe, të cilat mbushen me thelpinj hudhre, pak kripë dhe
0 Comments
Për 4 persona nevojiten: 2 pula të vogla100 gr gjalpë2 lugë gjelle mustardë2 limona1 tufë erëza të freskëta ose 2 lugë gjelle erëza të thata (rigon, borzilok, rozmarinë, dhiozmë)6 feta proshutë1 lugë gjellë kripë e trashë1 lugë gjellë piper i zi2 thelpinj hudhra të grira4 qepë1 filxhan çaji verë e bardhë Përgatitja: Presim limonët në
0 Comments
Përbërësit: 7 kofsha mish pule 1 e ½ kg patate 4 karota 3 kungullesha jeshile 2 kokrra domate 2 kokrra qepë 3 speca  250 g bizele kripë dhe piper i zi Përgatitja:Qërojmë patatet dhe i presim në rrathë. Edhe me perimet veprojmë njëlloj, i presim të gjitha në rrathë. Marrim një tavë të madhësisë mesatare
0 Comments
Përbërësit:Patate të mëdhaBrokoliProshutë Djathë mocarelaVaj ulliriGjalpëKripë, piperRozmarinë Përgatitja:Ziejmë patatet përgjysmë pra të mos zbuten plotësisht. I pastrojmë lëkurën dhe I presim në feta me trashësi  1cm.  Ziejmë brokolit dhe i presim në copa të vogla. Fetat e patateve  I kalojmë në një tigan me pak gjalpë dhe rozmarinë për t’I pjekur nga të dyja anët
0 Comments
Përbërësit: 400 g miell, 200 g kos, 1 vezë, kripë dhe sodë buke. Mbushja: 1 karotë, 1 qepë, 1 degë selino, 500 g mish i grirë, 400 g salcë domatesh, 200 ml verë e bardhë, borzilok dhe rigon. Përgatitja: Formojmë brumin e piteve ku fillimisht përziejmë miellin me kripë dhe sodë buke. Shtojmë kosin dhe vezën dhe punojmë brumin
0 Comments
Përbërësit: 1 tufë hithra, 2 qepë të njoma, 1 hudhër e njomë, 1 tufë kopër, 1 vezë, 200 ml qumësht, 50 ml vaj ulliri, 100 gr djathë, kripë dhe piper i zi. Përgatitja: Kalojmë hitrat në ujë të nxehtë. Rrahim vezën dhe më pas shtojmë sipas rendit të punës qumështin, vajin e ullirit, qepën e njomë,
0 Comments
Përbërësit 500 gr mëlçi viçi 100 gr qepë të njoma 1 tufë kopër Kripë Piper Vaj ulliri Udhëzimet 1.Lajmë mëlçitë dhe qepët. Mëlçitë i presim në kubikë të vegjël ose mesatarë sipas dëshirës, ndërsa qepën në pjesë shumë të vogla. 2.Vendosim një tigan në zjarr, ku hedhim vaj ulliri dhe më pas mëlçitë për t’u
0 Comments
Përbërësit 500 gr speca të kuq me tul 200 gr gjizë 2 speca djegës të freskët 5 thelpinj hudhre Vaj ulliri Kripë Piper Udhëzimet 1.Lajmë dhe pastrojmë mirë specat për mbushje duke u hequr bishtin në formën e kapakut dhe i vendosim mënjanë. 2.Ndezim furrën në temperaturën 250 gradë dhe nisim përgatitjen e masës për
0 Comments
Përbërësit 500 gr mish i grirë viçi 1 vezë 500 gr domate 1 qepë e vogël 1 spec i kuq 1 spec jeshil 2 thelpinj hudhre 1 tufë majdanoz Pak sheqer Kripë Piper Rigon Vaj ulliri Udhëzimet 1.Presim në kube domatet, specat, qepën dhe hudhrat i grijmë hollë. 2.Në një tenxhere vendosim qepën, hudhrat, specat
0 Comments
Përbërësit 800 gr mish qengji (tul) 1/2 gotë verë e kuqe 50 gr djathë i bardhë 1 kungull jeshil 1 karrotë 1 patate 1 qepë 1 domate 1 spec jeshil 1 patëllxhan 1 qepë e njomë 5 thelpinj hudhre 1 kërcell rozmarine 2 gjethe dafine 1 lugë rigon Kripë Piper Vaj ulliri Udhëzimet 1.Presim mishin
0 Comments
Përbërësit: 1 kg patate 150 g djathë i bardhë 3-4 feta sallam ose pacetë e tymosur 150 g djathin kaçkavall 2 thelpinj hudhra kripë, piper Përgatitja:Presim patatet në forme rrumbullake, jo shumë të trasha dhe i shtrojmë në tavë. I spërkatim me pak krip dhe ujë. Në një tas vendosim djathin e bardhë të cilin
0 Comments
Përbërësit:6 kërpudha150 gr salçiçe Bukë të grirëGjysmë qepe (ose një të vogël)Verë të bardhëHudhërVaj ulliriKripë, piperMajdanoz Përgatitja:Pastroni kërpudhat duke hequr edhe bishtin për t’i lënë mënjanë.  Pritini bishtat në kubikë të vegjël dhe hidhini në një tigan me pak vaj ulliri dhe qepën e grirë imët me hudhrën. Pasi të jenë zbutur, shtoni salçiçet e
0 Comments
Përbërësit: 5 kofsha pule, 4 domate, kripë, piper, vaj ulliri, 1 qepë dhe ujë. Përgatitja: Në tigan skuqim me vaj copat e pulës, i heqim dhe po aty skuqim qepën. Shtojmë kripë, piper, domatet dhe disa kokrra dëllinje. E vendosim masën në tavë ku kemi kofshët e pulës, si dhe shtojmë makaronat dhe ujë. E vendosim të
0 Comments