Supa

Përbërësit 1 kungull 500 ml vaj 2 lugë gjelle kos 2 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper Përgatitja 1 Kungullin e presim hollë në formë zhulien dhe e skuqim në vaj. 2 Pasi të skuqen, hidhini në një pjatë me letër kuzhine. U shtojmë kripë dhe piper. 3 Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe më
0 Comments
Përbërësit 1 lugë gjelle vaj ulliri 3 karotë (mesatare, të qëruara dhe të prera) 1 qepë (e vogël, e prerë) 2 thelpinj hudhër (të grirë) 600 gr mish viçi (pa yndyrë) 2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle miell (gatimi) 6 filxhanë ujë (të ftohtë) 5 patate (mesatare, të pjekura, në kube të vegjël) 1 filxhan misër (i ngrirë, i shkrirë) 1 filxhan bizele (të ngrira, të shkrira) Përgatitja 1 Nxehim vajin në një tenxhere
0 Comments
Përbërësit 50 gr gjalpë 450 gr patate (të prera në kubikë të vegjël) 1 kokërr qepë (e vogël, e grirë imët) 450 gr presh (vetëm pjesën e bardhë) 850 ml lëng pule (ose lëng perimesh) 140 ml pana 125 ml qumësht i paskremuar 15 gr kripë 1 gr piper i zi Përgatitja 1 Shkrini gjalpin
0 Comments
Përbërësit 15 gr kërpudha (të egra, të thara) 1/2 gotë ujë 1/2 gotë verë e bardhë (e thatë) 4 lugë gjelle gjalpë (pa kripë) 450 gr kërpudha (të bardha) 1 qepë (e madhe, e bardhë, e prerë) 1 degë rozmarinë (e vogël) 5 gota lëng pule (ose perimesh) 2 lugë çaji kripë 3 lugë çaji
0 Comments
Përbërësit 2 patate (me brumë të verdhë, të paqëruara) 100 gr kërpudha 1 thelpi hudhër 700 ml lëng perimesh vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë piper majdanoz (i freskët) Përgatitja 1 Lajini mirë patatet pa ua hequr lëkurën. Prijini në copa 1 cm dhe gatuajini në avull për 4-5 minuta. 2 Në një tigan me
0 Comments
Përbërësit 250 gr mish i grirë 2 kokrra vezë 1 filxhan çaji oriz 1 lugë gjelle gjalpë 1 lugë gjelle miell 1 gotë uji qumësht kripë piper disa fije majdanoz një dorë nenexhik (mendërz, dhiozmë) Përgatitja 1 Për përgatitjen e qofteve, orizi duhet gjysmë i zier. 2 Në një enë hedhim të bardhat e vezëve dhe i përziejmë me orizin, mishin e grirë, kripën, nenexhikun dhe
0 Comments
Përbërësit 2 kg kalli misri (të zier) 120 gr karotë 140 gr presh (i pastruar) 2 gr piper (sipas dëshirës) 20 gr kripë 60 ml vaj ulliri 1.5 lt lëng perimesh 4 feta bukë (e thekur) 2 gr spec i kuq (djegës) Përgatitja 1 Hiquani kokrrat kallinjve pasi i keni zier më parë. 2 Qëroni
0 Comments
Përbërësit 400 gr domate 2 lt lëng perimesh 4 karotë (të pastruara dhe të prera në kubikë) 420 gr fasule të konservuara (të përziera) 175 gr spinaq 1 lugë pesto (nga speci i kuq) Përgatitja 1 Kaurdisni domatet pak dhe më pas shtoni karrotat, lëngun e perimeve dhe lërini të ziejnë për 15 minuta. 2 Shtoni spinaqin, të cilin e keni larë dhe pastruar, shtoni gjithashtu fasulet dhe
0 Comments
Përbërësit 1 kg patate (të ëmbla) 1 kokërr qepë (e vogël) 45 ml vaj ulliri 30 gr gjalpë 1 lt lëng perimesh 150 ml pana 15 gr kripë 1 gr piper i kuq (i ëmbël) 4 feta proshutë e tymosur Përgatitja 1 Grini imët qepën, hidheni në një tigan me gjalpë dhe kavërdiseni për rreth 15 minuta. 2 Ndërkaq qëroni patatet dhe pritini në kube jo shumë të mëdha.
0 Comments
    Përbërësit 250 gr qiqra 200 gr gështenja 100 gr domate (tulin) 4 feta bukë (shtëpie) 4 lugë gjelle vaj ulliri (ekstra i virgjër) 1 thelpi hudhër 1 tufë majdanoz kripë piper Përgatitja 1 Grini hudhrën dhe majdanozin dhe i hidhni në vaj të ngrohtë në temperaturë të ulët. 2 Shtoni gështenjat dhe i
0 Comments
Përbërësit 1 fetë bukë 1 copë spec jeshil 1 kokërr qepë 2 thelpi hudhër 1/2 copë kastravec (i qëruar) 3 kokrra domate (të mëdha, të shtrydhura) 6 kokrra bajame (pa lëkurë) 10 gr kripë 1 gr piper 2 gr kumel 500 ml ujë (shumë i ftohtë) 2 fije majdanoz 60 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Kaloni të gjithë përbërësit në blender. 2 Hidhini sipër një shirit vaj ulliri extra virgin dhe shërbejeni.
0 Comments
Përbërësit 3 lugë gjelle vaj ulliri 1 qepë (e vogël, e qëruar dhe e prerë hollë në formë kubike) 3 thelpinj hudhër (të qëruar dhe të prerë imët) 1 1/2 filxhanë thjerrëza (të vogla jeshile) 400 gr domate (të copëtuara) 0.4 litër lëng pule (ose lëng perimesh) 2 filxhanë ujë 2 gjethe dafine kripë piper 1/3 filxhan majdanoz (i freskët i copëtuar) Përgatitja 1 Nxehim vajin e ullirit në një
0 Comments
Përbërësit 1 kg zog fshati (rritur në kushte natyrale) 250 gr miell gruri 2 kokërr vezë (të freskëta) 1.5 kg lëng mishi (i përftuar nga zierja e zogut) 15 gr kripë 50 gr gjalpë Përgatitja 1 Merrni miellin e grurit dhe hidheni në një tepsi të madhe. Hapni në mes një gropë dhe hidhni vezët, të cilat janë rrahur më parë. 2 Mielli trazojeni
0 Comments
Përbërësit 1 kg peshk (Skorfan ose Rufio) 1 kokërr qepë (mesatare) 3 copë karotë 2 thelpi hudhër 2 kokërr patate 15 gr kripë 1 tufë majdanoz 100 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Pastroni mirë peshku nga luspat dhe ziejeni për shumë pak minuta. Më pas pastrojeni nga lëkura dhe halat dhe thërrmojeni. Lëreni mënjanë. 2 Lëngun e peshkut kullojeni dhe po ashtu mbajeni mënjanë. 3
0 Comments