Gliko – Recel

Reçeli i shtëpisë është padyshim një produkt që kërkon mund por edhe dashuri të madhe. Gliko është tipikë e zonës së Përmetit dhe zakonisht nxirret në festa familjare.

Qershia është një frut që nuk i duron dot ruajtjes dhe konsumit gradual. Asnjë frut tjetër nuk mund të prishet aq shpejt sa prishet qershia. Po qe se nuk konsumohet brenda pak ditëve pas vjeljes, ajo fillon e prishet, kalbet, vyshket, humbet turgorin (freskinë), shijen, madje edhe ëmbëlsinë. Ndryshe ndodh me mollën, me ftoin, me
0 Comments
Përbërësit : 4 gota sheqer 2 kilogramë kivi të qëruar dhe të ndarë në gjysmë Çerek gote me lëng të freskët limoni Përgatitja : 1. Qëroni kivit, ose merrni tulin e frutave me lugë dhe hidheni në tenxhere. Lëkura e frutave nuk duhet përdorur në reçel. Shtypeni masën e tulit të frutave me lugë deri
0 Comments
Përbërësit 2kg boronica 1.2kg sheqer Lëngu i 1 limoni Përgatitja Duke qenë se boronicat mbajnë shumë gjethe apo shkopinj të vegjël, duhen larë mirë para se t’i përdorni për recetat tuaja. T’i vendosi në një tas apo enë të thellë dhe t’i mbushni me ujë. Për të shtuar efektin e pastërtisë mund të hidhni pak
0 Comments
Përgatitja e glikosë së qershisë 2 kg qershi 1.5 kg sheqer Lëngu i një gjysme kokrre limoni 3 lugë gjelle me pluhur gëlqere për tre litra ujë Një gotë ujë Përgatitja Si fillim, përgatisni ujin me gëlqere. Hidhni në një enë tre litra ujë dhe gëlqeren. Përziejeni mirë dhe vendosni aty qershitë për një orë.
0 Comments
Përbërësit 2 kg pjeshkë 1 kg sheqer 3 lugë çaji me lëng limoni Udhëzimet Lajini, qërojini dhe hiqni bërthamat e frutave. Prijini në copëza të vogla sipas preferencës. Më pas, t’i vendosini të gjithë përbërësit në një enë qelqi dhe lërini të qëndrojnë për një orë. Më pas hidhini në një tenxhere të pastër dhe
0 Comments
Përbërësit : 1 kg mana te zinj 800 gr sheqer Lëngu i shtrydhur i një kokrre limoni Përgatitja : Si fillim pastrojmë manat e zinj nga bishtat dhe i shpëlajmë me ujë të rrjedhshëm. Më pas, i vendosim në një kullesë në mënyrë që t’u largohet uji. Shtrojmë një shtresë me mana te zinj në tenxhere, një
0 Comments
Përbërësit: 1 kg mandarina 400 – 450 gr sheqer Përgatitja: Si fillim pastrojmë mirë mandarinat. U heqim me kujdes lëkurën në mënyrë të plotë dhe e ndajmë në thelat. Me kujdes largojmë sa mundemi fijet e bardha të frutit si dhe bërthamat. Lëkurat i vendosim të zjejnë në një enë me ujë të bollshëm përreth
0 Comments
Përbërësit: 2 kg manaferra 1 kg sheqer Përgatitja:  Manaferrat duhen pastruar me kujdes. Në një tenxhere vendosim një radhë manaferra, pastaj hedhim një shtresë sheqer dhe kështu veprojmë deri në fund, ku shtresa e sipërme duhet të jetë sheqer. Tenxheren e mbulojmë me një pecetë të pastër dhe e lëmë të qëndrojë një natë. Të
0 Comments
Përbërësit 700 gr ananas i pastruar 200 gr sheqer 150 ml ujë 1 shkop kanellë Udhëzimet 1.Fillimisht presim ananasin në feta dhe e lëmë mënjanë. Në një tenxhere hedhim sheqerin dhe e vendosim në zjarr. 2.Pasi të jetë karamelizuar sheqeri, shtojmë në tenxhere ananasin e prerë. I përziejmë bashkë përbërësit. 3.Shtojmë kanellë dhe ujë. Nëse
0 Comments
Përbërësit 2 kg qershi të kuqe 1.5 kg sheqer 6 gjethe barbaroze 1 bishtajë vaniljeje Udhëzimet 1.Në fillim lajmë mirë qershitë, u heqim farat e bishtat. 2.I vendosim në një tenxhere së bashku me sheqerin, barbarozën, vaniljen dhe i lëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë për 3 orë, duke i përzier herë pas here.
0 Comments
Përbërësit 2 kg sheqer 2 kg limon 2 bishtaja vanilje 2 karafila 1 filxhan çaji me ujë Udhëzimet 1.Grijmë lehtë me rénde lëkurën e limonëve, derisa t’u hiqet cipa e verdhë që të mos e hidhërojë. 2.Më pas i presim limonët hollë, pa forma të caktuara, dhe i shtypim pak me duar që t’u dalë
0 Comments
PËRBËRËSIT: 1 kg portokaj të qëruarlëkura e 2 portokajve1 kg sheqer (nëse portokajtë janë të ëmbël, pakësoni sasinë e sheqerit në 600 g)1 limon Pasi qërojmë portokajtë, i presim në copa dhe i pastrojmë nga fijet e mesit, shtojmë sheqerin dhe i vëmë të ziejnë me flakë mesatare për gati 1 orë, derisa të jenë
0 Comments
Me siguri një pjesë e mirë e zonjave i kanë përgatitur me kohë zahiretë e dimrit, megjithatë nuk është aspak vonë për të përgatitur gliko patëllxhani.  E dimë që glikotë janë specialitet i mamave dhe gjysheve përmetare, mirëpo mund t’i po aq të mira sa to edhe nëse jeni nga cepi tjetër i Shqipërisë. PËRBERËSIT:1
0 Comments
Përbërësit: 2 kg fiq jeshilë ose të zinj 200 gr bajame të cilave u keni hequr cipën dhe i keni prerë 1 gotë e vogël rum 350 gr mjaltë (preferohet lulesh portokalli) 2 limoni Përgatitja: Lani shpejt e shpejt fiqtë duke mos i lënë shumë gjatë në ujë, se qullen. Vendosini në një kullesë derisa
0 Comments