Antipasta

Antipasta zakonisht përgatiten me sallata dhe produkte të ndryshme si, rosto, sallam, proshutë, djathë i bardhë, kaçkavall, vezë etj. të prera në feta. Për zbukurim mund të vendosen disa jeshillëqe. Në raste festash mezet vihen nëpër pjata të mëdha duke i zbukuruar me perime të stinës si, domate, kastraveca, rrepa të kuqe, qepë të njoma e jeshillëqe të tjera. Receta per Antipasta i keni ne vijim.

Perberesit: Pergatitja: Hapim në tyrezën e punës dy feta bukë tramezini. Secilën fetë e lyejmë me krem djathi, më pas vendosim pak rukola dhe proshutë. I vendosim fetat njëra mbi tjetrën, I shtypim më një pec kuzhine dhe më pas i mbështjellim në formën e një roleje. E vendosim në friogorifer për disa minuta, më
0 Comments
Perberesit: 500 gr domate qershi 500 gr bukë e pjekur e prerë në 12 feta 2 lugë vaj ulliri 400 gr fasule 2 karafil hudhër 1 lugë gjelle uthull balsamike 60 gr rukola Pergatitja: 1.Nxehni skarën ose një grilë sobe.2.Rezervoni gjysmën e domateve.3.Lyeni lehtë bukën me vaj dhe domate.4.Futeni bukën në skarë për 2 minuta
0 Comments
Perberesit: 5 feta proshutë (të gatuar) 230 gr krem djathi 5 kastraveca turshi Pergatitja: 1.Vendosni fetat e proshutës në pjatën ku do t’i shërbeni dhe i hapni. 2.Përhapni sipër tyre djathin krem.3.Vendosni pak turshi në fund të çdo fete dhe i rrotulloni fetat në formë cilindri përreth turshisë, duke i mbyllur me kunja dhëmbësh.
0 Comments
Përbërësit : (Përbërësit më poshtë janë për 3-4 persona) 500 gr mish i grirë 1 kokërr qepë 4-5 thelpinj hudhra 1 kokërr vezë Gjysmë filxhan çaji me arra të shtypura Një lugë gjelle majdanoz Dy lugë gjelle miell Gjysmë filxhan çaji me verë të bardhë Kripë Piper Vaj ulliri Përgatitja : Përgatitet masa e qofteve
0 Comments
Përbërësit: 1 kg spinaq 2 vezë 1 lugë kafeje manxuranë 2 lugë gjelle parmixhan i grirë Miell qiqrash 2 qepë 3 lugë gjelle vaj Kripë Përgatitja: Skuqni qepët e grira me manxuranën dhe shtoni spinaqin, shtoni kripë dhe gatuajeni derisa gjethet e spinaqit të jenë gati. Pasi të ftohet përzierja, grijeni në mikser duke shtuar
0 Comments
Përbërësit: ▪ 300 g mish pule▪ 200 g kërpudha ▪ qepë të reja▪ bukë▪ 2 vezë▪ kripë, piper, miell, thërrmija buke Përgatitja: Mishin e pulës e zieni, ia hiqni kockat dhe e bluani në blender bashkë me qepën. Kërpudhat i grini sa më imët që mundeni dhe i fërgoni, i bashkoni me mishin e pulës.
0 Comments
Përbërësit (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 2 gota ujë me miell misri 3-4 lugë gjelle me vaj ulliri për brumin Gjysmë luge kafeje me sodë 3 kokrra vezë 5-6 lugë djathë të grirë (të bardhë ose kaçkavall) Piper Nenexhik Kripë 3-4 gota ujë Përgatitja Në një tenxhere me ujë të valuar, kripë dhe
0 Comments
Serviret për (persona):4 Persona Përbërësit 4 feta bukë të zezë 3 dardha 100 gram krem djathi 50 gram arra 35 gram fara chia pak kanellë 2 lugë gjelle mjaltë uthull balsamike. Udhëzimet Bukën mund ta përdorni siç është ose ta thekni në një toster. E lyeni secilën me krem djathi dhe vendosni fetat e dardhës
0 Comments
 Përbërësit : Per 4 persona: 1 600-800 gr. Karkaleca 2 100 ml Gjalpë 3 2 thelpinjë Hudhra 4 Pak Kripë 5 Pak Piper të zi 6 Pak Piper rozë 7 Një tuf e vogël Majdanoz Udhëzimet : Pastroni karkalecat vetëm nga zhgualli dhe  fija e zezë duke i bërë një të çarë vertikale në kurrizë. Në barkë i bëni një te prerë
0 Comments
Përbërësit : 1 kg patate  të ndara në gjysmë, 2 lugë gjelle me vaj ulliri, Lëngu i një limoni, 3 thelbinj hudhër të grirë hollë, 1 lugë çaji me rozmarinë të thatë, Kripë dhe piper sipas dëshirës, 2 lugë gjelle me gjalpë pa kripë, Lëkura e një limoni të grirë hollë, 2 lugë gjelle me
0 Comments
Përbërësit : 1 kg miell misri 700 ml ujë i ngrohtë 3 lugë vaj ulliri 1 lugë gjellë kripë Për ajkën : 4-5 lugë gjelle ajkë kosi (e gjeni në dyqanet e bulmetit) 4-5 lugë gjelle ajkë qumështi (e gjeni në dyqanet e bulmetit) Kripë 2-3 thelpinj hudhra Përgatitja : Në një enë të pastër
0 Comments
Përbërësit : Disa feta buke Gjalpë ose vaj ulliri 2-4 thelbinj hudhre të shtypur Gjysëm gjethe dafine të thatë (erëzat i zgjidhni sipas dëshirës) Përgatitja : Bukën mund ta prisni në feta të vogla e rrumbullake ose të gjata e të plota. Në një enë, hidhni gjethen e copëtuar të dafinës, gjalpin ose vajin e
0 Comments
Përbërësit: 2 filxhanë me gjizë 1 limon i shtrydhur Lëkura e grirë hollë e një limoni 2 thelbinj hudhre të grirë hollë Gjysëm filxhani me barishte qepe të prera hollë. Piper i zi pluhur Vaj ulliri ekstra i virgjër Feta buke të thekura Përgatitja: Ndizeni furrën në 190 °C. Merrni një tepsi të vogël ose
0 Comments
Përbërësit : 200 gr djathë i bardhë 20 gr ullinj pa bërthamë 2 domate 1 kokërr qepë e kuqe vaj ulliri rigon kripë Përgatitja : Ndizni furrën në temperaturën 180 gradë dhe vazhdoni më pas me përgatitjen e perimeve. Lajini domatet dhe pritini në feta të holla rrethore. Më pas qëroni qepën dhe prijeni në
0 Comments