Supa

Përbërësit 1 qepë (e madhe, e qëruar dhe e prerë imët) 2 thelpinj hudhër (të prerë imët) 2 karotë (të mëdha, të qëruara dhe të prera në kube të vegjël) 2 fije selino (të lara dhe të prera në masë sa karrotat) 4 lugë gjelle vaj vegjetal 300 gr perime (të qëruara dhe të prera)
0 Comments
Përbërësit 1 kg midhje 1 kg oktapod 250 gr kërminj deti 10 copë shkopa buke ((freselle)) 200 ml vaj 3 thelpi hudhër 150 gr koncentrat domatesh (pikant) 1 copë spec (nëse salca e domateve është e ëmbël) Përgatitja 1 Përgatitja e vajit pikant: Hidhni në një enë vajin dhe hudhrat dhe kur vaji fillon të
0 Comments
Përbërësit 200 gr mish viçi 2 copë karotë 4 boçe lulelakër 10 gr oriz 1 kokërr patate (mesatare) 3 gjethe spinaq 10 gr gjalpë 2 degë majdanoz 500 ml lëng mishi (ose ujë) Përgatitja 1 Zieni mishin e viçit tul dhe më pas grijeni dy herë në makinën grirëse, ose priteni imët në fije të
0 Comments
Përbërësit 2 lugë vaj vegjetal 1 qepë 800 gr patate (të qëruara dhe të prera në kube) 1 lt lëng perimesh 350 gr bizele (të ngrira) gjethe menteje Përgatitja 1 Nxehni vajin në një enë të madhe, më pas skuqni qepën për 5 min gjersa të zbutet. 2 Shtoni patatet dhe lëngun e perimeve dhe
0 Comments
Përbërësit 3 e gjysmë gota patate (të qëruar dhe të prera në formë kubike) 1/3 filxhan selino (e prerë në formë kubike) 1/3 filxhan qepë (të grira hollë) 3/4 filxhan kofshë derri (e gatuar, e prerë në kube) 3 1/4 gota ujë 2 lugë gjelle koncentrat pule gjysmë lugë çaji kripë 1 lugë çaji piper
0 Comments
Përbërësit 1 kg finok 1 lt lëng perimesh 200 gr bukë (e ndenjur) majdanoz hudhër vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë piper Përgatitja 1 Për përgatitjen e recetës së supës me finok, prijini finokët dhe mbani veçmas pjesët e poshtme dhe fijet, më pas ndajini dhe skuqini me një thelp hudhër dhe pak vaj ulliri,
0 Comments
Përbërësit 3 e gjysmë filxhanë patate (të qëruara dhe në formë kubike) 1/3 filxhan selino (e prerë) 1/3 filxhan qepë (të copëtuara imët) 3/4 filxhan proshutë (e gatuar, e prerë në formë kubike) 3 e 1/4 gota ujë 2 lugë gjelle koncentrat pule gjysmë lugë çaji kripë 1 lugë çaji piper i zi (apo i
0 Comments
Përbërësit 1 lt lëng mishi 250 gr qumësht 100 gr miell 2 vezë gjalpë majdanoz qepë e njomë kripë Përgatitja 1 Për recetën e supës me tortija, përzieni vezën me miell dhe qumësht. Kriposeni dhe aromatizojeni me pak majdanoz të grirë. 2 Ngrohni pak gjalpë në një tigan jo ngjitës me diametër 18 cm dhe
0 Comments
Përbërësit 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 hudhër (të mëdha, të grira) 1 qepë (mesatare, e grirë) 2 karotë (të mesme, të qëruara dhe të prera) 2 fije selino (të mëdha, të copëtuara) 1 gjethe dafine (e tharë) 280 gr spinaq (i ngrirë) 440 gr fasule të konservuara (me gjithë lëng) 6 gota lëng perimesh
0 Comments
  Përbërësit 1 lugë gjelle vaj 2 qepë (të grira) 3 thelpinj hudhër (të shtypur) 1/2 filxhan çaji thjerrëza 2 filxhan çaji ujë 300 gr spinaq kripë piper i zi Përgatitja 1 Vendosni qepën në tigan dhe kavardiseni për 10 minuta në nxehtësi mesatare, deri sa të fillojë të marrë ngjyrë të artë. 2 Shtoni
0 Comments
Përbërësit 650 gr gjoks pule 2 karotë 1 qepë 100 ml pana (e freskët) 40 gr thërrime buke 1.5 lt ujë 2 gjethe dafine 3 degëza trumëz 3 degëza rozmarinë disa fleta karafil disa kokrra piper i zi arrëmyshk kripë 2 feta bukë vaj ulliri (ekstra i virgjër) disa fletë majdanoz Përgatitja 1 Për përgatitjen
0 Comments
Përbërësit 500 gr spinaq 25 gr gjalpë 1 tufë qepë e njomë 1 presh (vetëm e bardha e tij) 2 degë selino (të vogla) 1 patate (e vogël) 1/2 luge çaji piper (i grirë në çast) 1 lt lëng perimesh (ose lëng pule) 150 gr shtalpë Përgatitja 1 Ngrohni në zjarr në një tigan të
0 Comments
Përbërësit 500 gr presh (i grirë) 500 gr patate (të grira) 2 lugë gjelle gjalpë kripë piper 150 ml ujë 100 gr djathë (i tymosur) 200 ml qumësht 200 ml kos disa gjethe presh (i pjekur) Përgatitja 1 Në një tenxhere shtoni gjalpin të shkrijë dhe më pas shtoni preshin e grirë, patatet, kripën dhe
0 Comments
Përbërësit 1 kungull 500 ml vaj 2 lugë gjelle kos 2 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper Përgatitja 1 Kungullin e presim hollë në formë zhulien dhe e skuqim në vaj. 2 Pasi të skuqen, hidhini në një pjatë me letër kuzhine. U shtojmë kripë dhe piper. 3 Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe më
0 Comments