Receta per femije

Receta për femije · Supa dhe gjellëra. Nëse keni oriz të zierë që ju ka mbetur nga gatimet e mëparëshme, ose pilaf, mos e hidhni! Shumë receta interesante sallata per femije per feste dhe per cdo dite mund te gjeni

Perberesit: 4 kotoleta pule 1 1/2 lugë vaj ulliri Kripë Piper 4 feta proshutë 8 feta mocarela e tymosur 1 bagetë (bukë) 3 lugë gjelle gjalpi i pakripur 3 lugë mustardë 1 grusht lakra ose rukola 2 feta domate Pergatitja: Ngroheni skarën ose tiganin. Rreshtoni një fletë pjekje me fletë metalike dhe në mënyrë të
0 Comments
Perberesit: ¼ banane e pjekur mirë 1 vezë 1/8 lugë sodë buke (opsionale) Shoqëruese (shurup panje, fruta…) Pergatitja: Vendosni një tigan që nuk ngjit nxehtësinë mesatare. Shtoni një fetë të vogël gjalpë ose vaj. Shtypni bananen me një pirun në një tas mesatar. Thyeni vezët në të njëjtën enë dhe përziejini së bashku. Brumi do
0 Comments
Perberesit: 4 vezë në temperaturë dhome4 lugë gjelle majonezë2 thelpi hudhra4 feta bukëPak rukola të freskët1 domate me madhësi mesatare të prerë feta-fetaPak kripë dhe piper4 feta proshutë të tymosur Pergatitja: Në një tigan që nuk ngjit skuqni një vezë me pak kripë e piper. Në një tas kombinoni majonezën me hudhrat. Me këtë salcë
0 Comments
Perberesit : Një salcice Një simite Turshi 1 spec të vogël djegës Mustardë ose Ketchup Dy feta domate Pak qepë të grirë të ëmbël Kripë dhe piper Pergatitja : 1.Fillimisht piqni salcicen në një tost dhe e fusni midis simites. 2.Vendosni fetat e domates, shtoni kripë dhe piper. 3.Vendosni turshitë, specin djegës dhe i shtoni
0 Comments
Përbërësit (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) Për purenë 6 Patate rrumbullake 4 lugë gjelle me gjalpë të freskët (për një ushqim më të shëndetshëm në vend të gjalpit gatimeshqiptare.com ju sugjeron të përdorni vaj ulliri) Çerek gote me qumësht Kripë. Për qoftet 300-400 gr mish i grirë 1-2 kokrra qepë 6-7 thelpinj hudhra 2
0 Comments
Përbërësit: 500 gr miell për brumin 250 gr ujë 8 gr maja për pica Për mbushjen: 200 gr karota 200 gr bizele të ngrira 100 gr selino 100 gr miell 50 gr gjalpë 30 gr selino 20 gr vaj ulliri 2 fileto pule Qumësht Kripë Piper Për majonezën: 2 vezë 1 limon 1 spec djegës
0 Comments
Përbërësit : 450g kungulleshka 50g bukë e thekur e thërrmuar Kripë Vaj ulliri 100g patate 30g djathë kaçkavall i grirë Piper i zi Për lyerjen e kotëletave1 vezë 100g bukë e thekur e thërrmuar Përgatitja : Në një tas të thellë filloni me grirjen e kungulleshkave. Duke qenë se do t’i përdorni me gjithë lëkurë,
0 Comments
Përbërësit: 5 vezë • 100 g djathë dhie ose Philadelphia ose diçka të ngjashme me të • kripë, piper • 1 karotë • 10 kokrra piper i zi. Përgatitja:  Në një tenxhere të vogël, ziejmë vezët për 10 minuta që nga momenti kur kanë marrë valë. I lëmë të ftohen aty dhe vetëm atëherë i
0 Comments
Përbërësit: Gjysëm filxhan djathë parmixhan, 2 lugë gjelle barishte të freskëta të qepëve, 1 vezë e madhe, 2 filxhanë pure patate, Gjysëm filxhan çaji miell shumë-përdorimësh, 2 lugë gjelle vaj ulliri Përgatitja: Grijeni djathin parmixhan në rende dhe lëreni mënjanë. Barishtet e qepëve lajini me ujë të bollshëm dhe prijini hollë dhe hidhini në enën
0 Comments
Përbërësit: 1 panine të prerë për së gjati 1 thelb hudhër të qëruar dhe të prerë 2 domate të prera në feta 100 gramë mocarelë të freskët të prerë në feta 15-20 gjethe borziloku të freskëta 1 lugë gjelle vaj ulliri 1 lugë gjelle uthull balsamike Kripë dhe piper sipas dëshirës. Përgatitja: Futeni paninen në
0 Comments
Përbërësit: 4 kuleç hamburgeri 250 gr mish (cfare lloji te deshironi) 3 lugë gjelle hajvar (krem specash të kuq) Sallatë jeshile dhe rukola Djathë i bardhë i thërrmuar Përgatitja: Presim për së gjati kulaçin e hamburgerit dhe e lyejmë me hajvar. Vendosim sallatën e grirë imët, djathin e bardhë të thërrmuar dhe fetat e gjelit
0 Comments
Përbërësit: Pulë (1 kilogramë e prerë në copa) Pançetë (50 gramë, por e prerë mjaft hollë, mundësisht si letër cigareje) Hudhër (2 thelpinj) Vaj ulliri (50 gramë) Rozmarinë (1 fije) Piper i zi i bluar Piper i zi kokërr Piper i kuq kokërr Përgatitja: Në një tigan mbi zjarr mesatar hedhim fijet e pançetës, hudhrën
0 Comments
Përbërësit 200 gr fruta pylli 1 banane 100 gr luleshtrydhe 280 gr miell 2 kokrra vezë 50 gr mjaltë 120 gr kos 80 gr gjalpë 8 gr pluhur pjekës pak kripë Përgatitja 1 Në të thellë hidhni 2 kokrra vezë, mjaltin dhe gjalpin. Përziejni mirë dhe shtoni dhe kosin. 2 Shtoni pak kripë, miellin dhe
0 Comments