Embelsira

Embelsira të shpejta, të thjeshta dhe shumë të shijshme për çdo rast e festë të ndryshme. Receta gatimi embelsira shtepie te thjeshta e shpejta. Torta per ditëlindje dhe embelsira per festa. Trilece nga kuzhina shqiptare. Receta gatimi shqiptare. Shikoni me poshte disa nga recetat tona per Embelsira

Përbërësit2 x 375 gr pako me Peta te gatshme 300 gr gjalpë pa kripë, i shkrirë dhe i kulluar Për sherbetin2 gota sheqer 3 gota ujë 2 lugë gjelle mjaltë 1 shkop kanelle 6-8 karafil të tërë 3 fjongo me lëkurë limoni Për kremin120 g gjalpë pa kripë 160 gr bollgur i imët 100 g
0 Comments
Perberesit: Si masë përdorim një gotë që merr 200 ml ujë  • 3 vezë të vogla ose 2 të mëdha • 1 gotë sheqer jo plot (2-3 gisht poshtë buzës së gotës) • 100 g gjalpë i tretur, i vakët • 3 lugë të mëdha mjaltë • 300 g arra të qëruara në thërrime •
0 Comments
Perberesit: Per sherbetin e embelsires: Përgatitja: Fillimisht sitim miellin mirë me pluhurin pjekës. Në një tas vendosim vajin e ullirit, vajin vegjetal, konjakun, kanellën, karafilin pluhur, sheqerin dhe lëkurën e portokallit. I përziejmë me tel dore derisa të shkrijë mirë sheqeri. Sodën e bukës e tresim tek lëngu i portokallit derisa të fillojë të aktivizohet
0 Comments
Perberesit: Përshkrimi: Para së gjithash përgatisim shërbetin, të cilin pasi e kemi bër gati e lëm mënjanë të arrij temperaturën e ambientit për ta përdorur. Mënjanë në një tigan të vogël ngrohim vajin me gjalpin derisa të filloji të marrë pak vale (sa të krijoj bulzat dhe pastaj e heqim se digjet menjëherë). Ndërkohe fillojmë
0 Comments
Perberesit: 4 mollë të mëdha të verdha 100 gr sheqer kaf 65 gr arra të copëtuara 40 gr rrush i thatë 50 gr gjalpë ½ lugë çaji kanellë ¼ lugë çaji karafil 120 ml lëng portokalli Pergatitja: Në një tas, përzieni mirë sheqerin, arrat, rrushin, gjalpin, kanellën dhe karafilin, derisa të bëhet një masë e
0 Comments
Përbërësit: (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) ½ filxhan çaji me oriz Një filxhan çaji sheqer Dy filxhanë çaji qumësht Një lugë gjelle niseshte Kanellë Arra të thërrmuara   Përgatitja: Si fillim pastrojmë orizin në një enë me ujë të bollshëm. Më pas, e kullojmë nga uji dhe e hedhim në një tenxhere me ujë.
0 Comments
INGREDIENTËT 500 ml qumësht 5-6 lugë sheqer 1 bustinë vanilje 3 kokrra vezë UDHËZIMET Në një tenxhere,vëmë qumështin, sheqerin dhe vaniljen, të valojnë në flakë të ulët. Ndërkohë, rrahim vezët me rrahësen e vezëve , derisa të bëhen si shkumë. Shtojmë qumështin e valuar pa ndaluar përzierjen e vezëve. Shpërndajmë masën në 6 forma që
0 Comments
INGREDIENTËT: Kivi Luleshtrydhe Boronica Pjeshkë Mango Lëng sipas dëshirës (Fanta, Coca-Cola, lëng frutash, Sprite) UDHËZIMET: Lajmë frutat, i qërojmë sipas nevojës dhe i ndajmë në copa jo shumë të vogla. Kivit i ndajmë në feta të rrumbullakëta, luleshtrydhet, pjeshkët dhe mangon i ndajmë në feta. Mbushim gotat e zgjedhura plot me fruta duke i ngjeshur
0 Comments
Perberesit: 85 g biskota me pak yndyrë  200 g krem djathi 200 g kos grek 0% yndyrë 4 lugë gjelle sheqer pluhur disa pika ekstrakt vanilje 2 lugë gjelle reçel luleshtrydhe 100 gr luleshtrydhe, të prera në feta Pergatitja: Vendosni biskotat në një qese plastike dhe i rrahim me një okllai derisa të bëhen thërrime
0 Comments
Përbërësit për një tavë me diametër 22 ose 24 cm : 120 g niseshte misri 120 g miell gruri 250 g gjalpë i zbutur në temperaturë ambienti 250 g sheqer 4 vezë mesatare Fryrës për ëmbëlsira ose sodë buke 16 g 75 g lëng limoni Lëkura e dy limonëve Sheqer pluhur për spërkatje Përgatitja :
0 Comments
Perberesit: 75 gr gjalpë i kripur 250 gr biskota 680 gr djathë i butë 75 gr krem sheqeri 2 lugë ekstrakt vanilje 300 ml krem ëmbëlsirash ½ limon i grirë imët Pergatitja: Vendosni gjalpin në një tigan të madh dhe ngroheni derisa të shkrihet, më pas vazhdoni gatimin derisa të bëhet kafe e artë dhe
0 Comments
 Perberesit: 3 banane të pjekura, të shtypura 1 filxhan sheqer të bardhë 1 vezë ¼ filxhan gjalpë të shkrirë 1 ½ filxhan miell për të gjitha përdorimet 1 lugë çaji sodë buke 1 lugë çaji kripë 1 luge caji kanelle Pergatitja: Ngrohni furrën në 165 gradë. Lyeni me gjalp e pak miell një tavë pjekjeje të
0 Comments
Perberesit: 450 gr qershi të ngrira 1 lugë çaji mjaltë 150 gr sheqer 1 lugë çaji miell misri 3 vezë 250 gr mascarpone 1 lugë çaji liker qershie 100 gr biskota të shkrira 20 gr çokollatë të bardhë Pergatitja: Përzini qershi me mjaltë dhe 50 gr sheqer në një tigan. Lërini të vlojnë duke i
0 Comments
Perberesit: 2 gota miell bajamesh 1/3 filxhan miell kokosi 1/3 filxhan pluhur proteinash ose pluhur proteinik i bardhë veze 1 lugë pluhur pjekje 1/2 lugë kripë 1 krem Meringue zviceriane 1/2 filxhan gjalpë, i zbutur 2/3 filxhan ëmbëlsues 5 vezë të mëdha 2 lugë gjelle lime (rreth 2 lime) 1/4 filxhan pluhur ëmbëlsues 1/2 lugë
0 Comments