Bakllava Greke – Galaktobaklava

bakllava greke
Embelsira

Përbërësit
2 x 375 gr pako me Peta te gatshme

300 gr gjalpë pa kripë, i shkrirë dhe i kulluar

Për sherbetin
2 gota sheqer

3 gota ujë

2 lugë gjelle mjaltë

1 shkop kanelle

6-8 karafil të tërë

3 fjongo me lëkurë limoni

Për kremin
120 g gjalpë pa kripë

160 gr bollgur i imët

100 g sheqer

1 litër qumësht i plotë krem

1 vezë

1 fjongo me lëkurë limoni

Për përzierjen e arrave
500 gr arra

2 lugë sheqer pluhur

2 lugë çaji kanellë

1 lugë çaji të gjitha erëzat

1/4 lugë çaji kripë

Metoda e pergatitjes
Përpara se të filloni këtë recetë nxirrini petat nga frigoriferi për ta sjellë atë në temperaturën e dhomës në paketimin e saj.

Ngrohni furrën tuaj në 170 gradë Celsius.

Për të bërë sherbetin
Shtoni të gjithë përbërësit përveç mjaltit në një tenxhere të vogël. I trazojmë të bashkohen një herë dhe i lemë të vlojnë. Ulni zjarrin në minimum dhe lëreni shurupin të ziejë për rreth 20 minuta, ose derisa të trashet pak. Përzieni mjaltin dhe më pas lëreni të ftohet plotësisht.

Për të bërë kremin
Vendosni gjalpin, bollgurin, sheqerin, qumështin dhe lëkurën e limonit në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare në të lartë. Përziejini vazhdimisht në mënyrë që bollguri të mos ngjitet. Pasi kremi të jetë trashur, shtoni vezën dhe përzieni mirë. Hiqni lëkurën e limonit dhe lëreni mënjanë.

Për të mbledhur Bakllavane
Përdorni një përpunues ushqimi për të copëtuar arrat derisa të jenë një thërrime të trashë. Përzieni sheqerin dhe erëzat.

Lyejmë me gjalpë një tepsi 23 cm me 30 cm. Vendoseni tabakanë vertikalisht përpara jush. Lyejmë me gjalpë një shtresë të petes dhe e vendosim horizontalisht në gjysmën e sipërme të tepsisë duke e lejuar peten të dalë jashtë. Lyejeni një fletë tjetër të petes dhe vendoseni horizontalisht në gjysmën e poshtme të tabakasë, duke lejuar gjithashtu të mbivendoset dhe duke u siguruar që të dy skajet të mbivendosen pak në mes të tepsisë. Vazhdoni këtë proces shtresimi me pjesën e mbetur të Petave.

Hidhni përzierjen e arrave dhe shtypni duke u siguruar që shtresa të jetë e njëtrajtshme. Hidhni me lugë kremin dhe përhapeni butësisht mbi arra. Palosni pastën e varur mbi krem. Lyejeni Ëmbëlsirën me gjalpë.

Duke përdorur tavën si udhëzues, shkurtojeni pakon e dytë të Petaveo sipas madhësisë (uleni tepsinë e pjekjes sipër petave dhe prisni rreth bazës). Vendosni pjesët e prera petave sipër çdo kremi të ekspozuar dhe më pas vendosni të gjithë paketën e dytë të petave që është prerë në madhësi në tabaka.

Duke përdorur një thikë të mprehtë, prisni bakllavane në forma diamanti, duke e prerë deri në fund shtresën e sipërme të petave. Për ta bërë këtë, fillimisht prerë linjat vertikale, pastaj prerë në një kënd 45 gradë. Hidhni gjalpin e mbetur sipër petave dhe anoni tabaka nga njëra anë në tjetrën në një kënd në mënyrë që gjalpi të depërtojë në të gjitha prerjet.

Piqni për rreth 50 minuta ose derisa të marrin ngjyrë të artë. Hiqeni nga furra dhe hidheni menjëherë mbi shurupin e ftohur.

Lëreni galaktobaklava të ftohet përpara se ta prisni dhe ta servirni.

Recipe, photography : Mary Politis from Mary’s Kouzina.