Gatime Deti

Gatime Deti me baze peshku, prodhime deti dhe kuzhinen mesdhetare Italiane apo Tradicionale Shqiptare.

Perberesit: 1 fileto të madhe salmoni Kripë Piper i zi 2 limonë në feta 6 lugë çaji gjalpë, i shkrirë 2 lugë çaji mjaltë 3 karafil hudher, e grirë 1 lugë çaji gjethet trumze 1 lugë çaji rigon Majdanoz i freskët, për garniturë Pergatitja: Ngroheni furrën në 350 gradë. Vini një fletë të madhe pjekje
0 Comments
Përbërësit: 1 qepë e vogël 4 thelpinj hudhër 1 kg midhje 200 ml verë e bardhë 200 gr qepujka konservë 1 dorë spinaq 1 gjethe dafine 1 domate Salcë domate Vaj ulliri Spec djegës Kripë, piper Majdanoz Përgatitja: Fillimisht pastrojmë midhjet. Grijmë qepën dhe hudhrën imët dhe e kaurdisim në një tigan me pak vaj
0 Comments
Përbërësit: 1 qepë 2 thelpinj hudhër 1 lgj lëng limoni 1 lgj lëkurë e grirë limoni ½ tufë nenexhik 100 gr bukë e thërrmuar 300 gr peshk pa hala Kripë, piper, rigon Vaj për skuqje Për salcën: 160 gr mjaltë 120 gr mustardë 1 lgj lëng limoni 1 lgj soja Përgatitja: Fillimisht kaurdisim qepën dhe
0 Comments
Perberesit: 2 levrekë të pastruar nga luspat dhe të brendshmet 1 finok i prerë në feta të holla 1 lugë gjelle vaj ulliri 1 limon i prerë në feta 1 tufë borzilok 1 grusht ullinj të zinj Pergatitja: Ngroheni furrën në 200 gradë. Shpëlani dhe thani peshkun. Spërkateni kripë, pastaj mbusheni në brendësi me disa
0 Comments
Perberesit: sardele 1 kg 4 domate majdanoz, 1 qepe miell per skuqjen e sardeleve 2 ose 3 lug buk e grire 1 luge erza peshku koper 2 thelpinj hudhra 1 lug rigon e koper te thate, borzilok, spec i kuq, rozmarin, vaj ulliri, krip, piper i zi. Pergatitja: Skuqim leht sardelet te lyer me miell
0 Comments
Përbërësit 2 peshq 1 limon Kripë Vaj ulliri Përgatitja Pastroni dhe qëroni peshkun si zakonisht e më pas ndajeni sipas dëshirës në 4 pjesë të vogla. Ju këshillojmë ta bëni këtë nëse do të gatuani peshq të mëdhenj si koca, merluci apo levreku. Më pas bëni gati një tavë të gjerë, ndizni furrën në 180
0 Comments
Përbërësit: – 1 troftë rreth 800 gramë– 2 speca djegës të freskët jeshil,– 3 thelpinj hudhre,– 1 lugë gjelle gjalpë,– 1 lugë miell,– 1 limon,– 1 qepë,– disa pika salcë tabasko,– 200 gramë oriz,– majdanoz,– vaj ulliri,– kripë,– piper të zi të bluar. Përgatitja: Qepën dhe specin të prerë në copa i hedhim në blender,
0 Comments
Përbërësit për 2 persona:  2 fileto salmoni, kripë e piper sipas nevojës, 1 lugë e madhe vaj ulliri, 1 lugë e madhe gjalpë, 3 thelpinj hudhër, ½ qepë e vogël, ¼ gotë verë e bardhë, 70 g domate të thara të kulluara nga vaji, 200 g pana kuzhine ose 100 ml pana dhe 100 ml
0 Comments
Përbërësit : 500 gr midhje 1 domate 1 thelbi hudhër Kripë Vaj ulliri Verë e bardhë Bukë e thekur Përgatitja : Lani dhe pastroni mirë guackat e midhjeve në mënyrë që të largoni çdo papastëri që ato kanë në sipërfqe.Më pas në një tigan të thellë ose tenxhere shtoni pak vaj ulliri, 1 thelbi hudhër
0 Comments
Përbërësit 1 kg midhje të pastruara 400 gr oriz 2 qepë 2 speca të kuq 2 speca jeshil 2 karrota 1 tufë kopër Kripë Piper i zi Vaj ulliri Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete grini hollë të gjithë perimet. Më pas vini të skuqen në një tigan me pak vaj qepët
0 Comments
Serviret për (persona):2 Persona Përbërësit 1/2 pako makarona linguini 1 tufë borzilok 3 thelpinj hudhër 1 spec djegës 50 ml vaj ulliri Kripë Piper 100 gr djathë Pecorino 300 gr domate 100 gr për lloje të ndryshme fruta deti (karkaleca, kallamarë, midhje, sepie) 1 qepë e vogël. Udhëzimet Pastrojmë frutat e detit, presim sepjen dhe
0 Comments
Serviret për (persona):3 Persona Përbërësit 500 gr midhje 250 gr oriz 1 qepë Gjalpë 0.5 l verë e bardhë 1 limon 1 Lëng vegjetal 1 tufë majdanoz 1 thelpi hurdher Vaj ulliri kripë, Piper. Udhëzimet Pastroni midhjet, edhe guaskat, më pas shtoni verën e bardhë, 3-4 gjethe majdanoz dhe thelbin e hurdhës. Mbuloni enën dhe
0 Comments
Përbërësit (për 5-6 persona) :1 ½ kg kallamarë të mëdhenj1 filxhan oriz2 qepë të grira10 lugë vaj ulliri½ gote verë e bardhë1 tufë majdanoz i grirëkripë, piper Përgatitja :1. Pastroni kallamarët, hiqjuni kockën, sytë dhe pjesët e forta dhe lajini mirë.2. Prisni tentakulat e kallamarëve në pjesë të vogla dhe skuqini në tigan me 5
0 Comments
Përbërësit : 3 peshq të mëdhenj 2 karota 2 kungulleshka 1 brokoli 2 patate 4-5 domate të vogla 50 gr ullinj 1 tufë majdanoz Kripë Piper Vaj ulliri Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete prisni perimet në rrathë të hollë, bashkojini në një enë dhe shtoni pak vaj, kripë, piper të
0 Comments