Pasta dhe rizoto

Pasta dhe Rizoto të shijshme, ketu do gjeni recetat me te mira per Pasta dhe Rizoto

Perberesit: 400 gr makarona spagheti 1 liter qumesht 3 veze 200 gr djathe i bardhe 50 gr djathe kackavalle te grire 100 grame gjalpe piper i zi kripe arre moskat nje luge e vogel Pergatitja: Ziejmë makaronat në ujë të valuar me kripë për gjysmën e kohës që tregohet në ambalazhin e tyre, pasi gjysmën
0 Comments
Rizoto tartufi me qepë të karamelizuara është një recetë me kompleksitet mesatar, një pjatë e parë e rafinuar me një aromë magjepsëse që merr traditën e kuzhinës Umbrian. Ofron një variant rizoto që është perfekt për një drekë festive. Ideale në stinën e ftohtë (ka ardhur pothuajse koha!), kur shija shtohet nga sezonaliteti i lëndës
0 Comments
Perberesit: 500 gr ravioli me djathë 1 presh 250 gr kërpudha 1 brokoli 200 gr djathë mocarela 250 gr domate të konservuara 200 gr tomatina 1 pako salcice pule 2 dl supe vici 5 lugë vaj Borzilok Kripë Piper Pergatitja: 1.Raviolit zihen në ujë me kripë dhe pastaj kullohen nga lëngu i tëpërt. 2.Brokoli coptohet
0 Comments
Perberesit: 350g oriz 1 qepë e vogël ½ gotë verë e bardhë 250 gr salsiçe 30 gr kërpudha porçini të thata 50 gr gjalpë 50g djathë parmixhano Lëng zarzavatesh i valuar 1 bustinë shafran Majdanoz i freskët Pergatitja: Salsiçeve u heqim lëkurën dhe i copëtojmë në thërrime. Kërpudhat i vëmë në një tas me ujë
0 Comments
Përbërësit: 1 pako makarona 700 gr mish viçi 4 karrota 2 qepë 1 kokë hudhër 1 tufë majdanoz 500 ml ujë Kripë, piper Përgatitja: Fillimisht kaurdisim qepën e grirë hollë, sapo qepa të bëhet transparente shtojmë mishin të prerë në racione. E kaurdisim mishin derisa të ndryshojë ngjyrë dhe më pas e lemë të ziejë
0 Comments
Perberesit: 320 gr tortelini 500 gr proshutë pule 120 gr pana Kripë Piper Pergatitja: Fillimisht ziejmë tortelinit. Proshutën e prerë në kubikë e vemë të skuqet në një tigan me pak gjalpë në flakë të ulët. Shtojmë në tigan panën dhe e hollojmë me pak qumësht ose ujë. Hedhim kripë dhe piper. Më pas tortelinit
0 Comments
Perberesit: 400 gr makarona 1 kg spinaq 2 lugë gjelle vaj ulliri 200 gr pana 150 gr gorgonzola 250 gr rikota ( ose gjizë pa kripë) 80 gr parmixhano Arrë moskat Kripë, piper Trumzë Pergatitja: 1.Vendosim makaronat të ziejnë për 9 minuta. Ndërkohë kalojmë spinaqin në tigan deri sa të ulë nivelin e tij për
0 Comments
Perberesit: 350 gr makarona të gjata Djathë kaçkavall i grirë 500 gr mish i grirë viçi 1/2 qepë, e grirë hollë 2 feta buke të lagura në qumësht, vetëm tulin 1 vezë 1 lugë kafe hudhër pluhur Kripë dhe piper i zi Perberesit per salcen: 1/2 qepë, e grirë 400 ml salce domatesh 1 dorë
0 Comments
Nëse do të na duhet që të përgatisim rizoto me speca për katër persona është e rëndësishme që të kemi këto përbërës kryesor si;300 gr oriz, 25 gr parmigiano, 1 spec i verdhë, 1 spec i kuq,25 gr gjalp, 1 qepë e bardhë, 1 litër lëng perimesh, vaj ulliri dhe kripë. Në fillim grimë qepën
0 Comments
Perberesit: 350 gram oriz për rizoto 50 gram djathë kaçkavall deleje 50 gram djathë gorgonxola 50 gram djathë parmixhano ose grana 1-2 lugë pana për kuzhinë 1/2 qepë e vogël 70 gram gjalpë 1 litër lëng perimesh 1 gotë verë të bardhë në temperaturë ambienti pak piper të zi të sapo bluar Pergatitja: Grijmë hollë
0 Comments
Perberesit : 450 gr makarona 3 karrota 3 lugë gjelle miell 2 filxhanë qumësht 1 filxhan djathë parmixhano 1/2 filxhan djathë çedar 1/4 lugë gjelle pluhur hudhre Pergatitja : 1.Gatuani makaronat sipas instruksioneve në paketim.2.Ndërkohë vendosni karrotat në një tigan mesatar me 1 filxhan ujë.3.Lërini të vlojnë në temperaturë të lartë.4.Mbulojini, ulni temperaturën dhe lërini
0 Comments
Perberesit : 70 gr gjalpë 1 qepë e grirë 400 gr oriz i imët 100 ml verë e bardhë ose e kuqe sipas dëshirës ½ litër lëng mishi 6 lugë djathë kaçkavall i grirë Gjysmë luge çaji pluhur shafrani Kripë Pergatitja : 1.Në një tenxhere shtoni 40 gr gjalpë, shkrijeni, dhe shtoni qepën e grirë
0 Comments
Perberesit : 500 gr pene (lloj makaronash) 400 gr salmon 1 limon i lëngshëm 190 gr pesto jeshile 250 gr domate qershi 100 gr qepë jeshile 125 gr mocarela me pak yndyrë Pergatitja : 1.Ngrohni furrën në 200 ° C.2.Ziejeni makaronat për 5 minuta. Kullojini dhe rezervoni 100 ml ujë gatimi.3.Ndërkohë, në një enë përzieni
0 Comments
Përbërësit: 300 gr oriz 2 dardhë 50 gr arra 100 ml verë e bardhë Bordo perimesh 4 lugë gjelle parmixhano i grirë 20 gr gjalpë 2 lugë gjelle vaj ulliri e.v Piper 1 qepë Përgatitja: Prisni imët qepën dhe skuqeni në zjarr të ngadaltë me pak vaj ulliri dhe dy lugë ujë. Në një tigan
0 Comments