Brumera

Brumi është një pastë e trashë, e lakueshme dhe elastike e cila mund të përgatitet nga të gjitha llojet e miellit të drithërave, bimëve bishtajore ose gështenjave. Brumi zakonisht bëhet duke përzier miellin me një sasi të vogël uji dhe ose lëngu tjetër, dhe që nganjëherë mund të përfshijë maja ose agjentë të tjerë të majasë, si dhe përbërës të tjerë si yndyrna të ndryshme ose aromatizues.
Procesi i pëgatitjes dhe formësimit të brumit përfshin një shumëllojshmëri të gjerë të produkteve ushqimore, veçanërisht bukë dhe ushqime tjera me bazë mielli por duke përfshirë edhe byrekë, biskota, torta, petë, makarona, ëmbëlsira, pica, dhe ushqime tjera të ngjashme. Brumërat mund të përgatiten nga një shumëllojshmëri e gjerë e miellit, zakonisht nga mielli i grurit por edhe nga mielli i bërë nga misri, orizi, thekra, bishtajoret, bajamet, si dhe drithërat dhe kulturat e tjera të përdorura në të gjithë botën. Ne vijim keni disa receta me permbajtje Brumi

Perberesit: Pergatitja: Petën e sfoliatës e hapim në një tavë. Kaurdisim fillimisht në pak vaj ulliri qepën e grirë imët, më pas shtojmë spinaqin dhe sapo të ulet volumi hedhim pak kripë dhe miellin dhe e përziejmë me lugë druri. Shtojmë qumështin dhe erëzat, e trazojmë mirë dhe e largojmë nga zjarri. E lemë të
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Fillimisht thërrmojmë arrat dhe i trazojmë me gjalpin e temperaturës së ambjentit. I trazojmë mirë me duar në mënyrë që arrat bashkë me gjalpin të bëhen si një masë ngjitëse. Rrahim në një tas të madh vezët dhe më pas shtojmë masën e qumështit. Shtrojmë 4-5 petë në një tavë duke spërkatur secilën
0 Comments
Perberesit: 1 kg miell 110 ml vaj luledieli 1 e bardhë veze ( e verdha përdoret për sipërfaqen) 1 majë luge kripë 10 gram maja birre 4 lugë gjelle sheqer 10 gram pluhur pjekës 300 ml qumësht Për mbushjen: 147 gram puding çokollatë, 300 ml qumësht, 3 lugë gjelle sheqer Për në sipërfaqe: e verdhë
0 Comments
Perberesit: 1 filxhan sallam pepperoni i copëtuar 1/2 filxhan salcë makarona me mish 1/4 filxhan mocarela e copëtuar 1 copë brumë të gatshëm 1- 2 lugë qumësht 2% yndyrë 1 lugë gjelle djathë parmixhano  1/2 lugë çaji erëza Pergatitja: 1.Ngroheni furrën në 350 °C. 2.Në një tas të vogël, përzieni piper, salcë makaronash dhe djathë
0 Comments
Perberesit: ¾ filxhan gjalpë të shkrirë 1 ½ lugë mustardë 1½ lugë çaji salcë soje 1 ½ lugë fara lulekuqe ose susam 1 lugë qepë të tharë të grirë 24 mini simite sanduiçësh 500 gr proshutë me feta holla 500 gr djathë me feta i prerë hollë Pergatitja: Ngrohni furrën në 175 gradë C. Lyeni me yndyrë
0 Comments
Përbërësit: 2 petë sfoljatë 4-5 lgj salcë domate 200 gr djathë kaçkavall 1 tufë majdanoz 1 të verdhë veze Përgatitja: Vendosim njërën petë në tryezën e punës, e lyejmë me salcë domate, e spërkasim me djathë kaçkavall dhe majdanoz të grirë. Vendosim sipër mbushjes petën tjetër dhe e ngjeshim me rulin e kuzhinës. Më pas
0 Comments
Përbërësit: 3 gota miell gruri 4-5 gota qumësht 3-4 lgj niseshte 3 kokrra vezë 100 gr gjalpë 2-3 lgj sheqer Përgatitja: Fillimisht përgatisim brumin njësoj siç veprojmë për byrek të zakonshëm. Hapim më pas petët dhe i vendosim të piqen në furrë, duke lenë 2-3 petë mënjëanë të papjekura. Petët e papjekura i shtrojmë si
0 Comments
Përbërësit: 700 gr miell 4 lgj vaj Ujë të vakët Kripë Për mbushjen: 1.5 kg patate 1 qepë mesatare Kripë, piper 100 ml vaj për petët Përgatitja: Fillimisht përgatisim brumin për petët. Në ujin e vakët hedhim kripën dhe 4 lugë vaj dhe pastaj gradualisht shtojmë miellin dhe e përziejmë derisa të bëhet një brumë
0 Comments
Përbërësit: 1 pako petë të gatshme 4-5 patëllxhanë 1 spec jeshil 1 spec i kuq 2 qepë mesatare 1 kokërr domate 1 tufë majdanoz 4-5 lugë vaj ulliri 1 limon (lëngu) 2 kokrra vezë 200 gr djathë Kripë, piper i zi Përgatitja: Fillimisht pastrojmë patëllxhanët nga lëkura dhe i kalojmë në rende. Më pas i
0 Comments
Përbërësit: Për brumin: 400 gr miell 3 vezë 1 lgj vaj Kripë Për mbushjen: 400 gr mish i grirë 2 qepë ½ tufë majdanoz Kripë, piper Kubikë akulli Përgatitja: Vendosim një sasi mielli në një enë. Bëjmë një gropë në qendër ku shtojmë vezët, vajin dhe kripën. E punojmë për 2-3 minuta me pirun, më
0 Comments
Përbërësit: 500 gr miell 1 lgj kripë 1 lgj uthull 1 lgj vaj 300 gr gjizë 1 kokërr vezë 200 gr spinaq 1 tufë koper Piper i zi, piper i kuq Niseshte për hapjen e petëve Përgatitja: Fillimisht përgatisim brumin e byrekut. Brumi ështe i rëndësishëm që të punohet mirë derisa të fitojë elasticitet. E
0 Comments
Përbërësit 2 petë sfoliat 200 gr djathë i bardhë ose kaçkavall (sipas dëshirës) 1/2 kokërr qepë Kripë Përgatitja  Për këtë recetë ju mund ta përgatisni vetë brumin ose të përdorni petët e gatshme sfoliat. Prisni në kuadratë të vegjël petën sfoliat apo brumin duke krijuar 15 katrorë të vegjël. Me majën e pirunit shponi petet
0 Comments
Perberesit: 2 pite frigoriferi 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 copa gjoks pule 2 lugë rozmarinë të freskët 2 lugë majdanoz të freskët Kripë, Piper i zi  ⅓ filxhan gjalpë 1 thelpi hudhër 1qepë mesatare  Qumësht 1 pako perime të ngrira Letër alumini Pergatitja: 1.Ngrohni furrën në 220 gradë C. 2.Vendosni 1 pite në një
0 Comments
Në pjesën lindore të Maqedonisë, në Malishevën e bukur përgatiten ushqimet më të mira maqedonase. Të shkruara apo të mbajtura mend nga goja e gjysheve dhe stërgjysheve, amviset e reja po i rinovojnë recetat e vjetra dhe me dëshirë të madhe që ato ti ndajnë me më të afërmit, japin shumë mund në përgatitjen e tyre.
0 Comments