Qengj me Tamel

Qengj në tamel
Receta Gatimi

Kullotat e zonave malore të Veriut të vendit janë vlerësuar nga çdo specialist. Në këto kullota rriten qengja e keca të cilësisë së parë. Gjithashtu kjo zonë njihet edhe për një mënyrë të mrekullueshme të përgatitjes së mishit të qengjit. Në Kukës, Tropojë dhe Prizren është një recetë e vjetër dhe e thjeshtë, por me një rezultat fantastik kur flasim për shijen. Mishi i qengjit marinohet me kripë dhe piper e më pas shtrohet në një tavë me qumësht të freskët. Kjo recetë piqet në zjarr të ngadaltë në mënyrë që mishi të jetë i butë dhe plot aromë.

Shijen e veçantë të pjatës së traditës veriore të Shqipërisë: Qengj në tamël

Në këtë artikull, do t’ju prezentojmë recetën e një pjate shumë të shijshme dhe unike të traditës veriore të Shqipërisë: Qengj në tamël. Kjo pjatë është pjesë e kulturës së qyteteve si Kukësi, Tropoja dhe Prizreni dhe mund të përgatitet shumë lehtësisht në shtëpi. Në këtë artikull do t’ju tregojmë se si ta përgatisni këtë pjatë në mënyrë të thjeshtë dhe me një shije të mrekullueshme.

Përbërësit

  • 1 kg mish qengji
  • 500 gr oriz
  • 700 ml qumësht
  • 300 ml lëng mishi
  • 60 gr gjalpë
  • Kripë

Përgatitja

Lani mishin e qengjit me ujë të bollshëm dhe pastaj vendosni thelat e tij në një tenxhere. Mbushni tenxheren me ujë sa të mbulohet mishi. Nëse mishin nuk e keni të prerë, atëherë ndajeni në copa mesatare me ndihmën e një thike. Vendosni tenxheren në zjarr të ngadaltë dhe lëreni mishin të ziejë duke i shtuar pak kripë. Për të provuar nëse mishi i qengjit është zier mjafton ta shponi me një pirun. Nëse piruni depërton lehtë tek thelat e mishit, atëherë ai është zbutur. Nëse keni vështirësi për të shpuar mishin, atëherë ka nevojë edhe për pak kohë.

Ndërkohë lajmë edhe orizin në ujë të rrjedhshëm duke përdorur sitën e miellit për të larguar niseshtesën e tepërt. Pastaj e kullojmë mirë dhe e kalojmë në një tavë të cilën e kemi lyer me gjalpë. Orizin e përhapim në të gjithë sipërfaqen e tavës dhe mbi të vendosim thelat e mishit të qengjit. Mbi thelat e mishit vendosim nga pak gjalpë kështu ai do të krijojë një kore krokante dhe të shijshme.

Në një tenxhere të dytë vendosim qumështin që të ngrohet, pasi për këtë recetë ai ka nevojë që të jetë i nxehtë. Qumështin e valojmë në tavë dhe shtojmë lëngun e mishit. Pastaj Tavën piqeni në furrë të ngrohur me 190 gradë për 20-30 minuta.

Do të shihni që kur qumështi të jetë mpiksur dhe mishi të ketë marrë një ngjyrë të artë në sipërfaqe tava do të jetë gati.