Komposto

Receta per komposto. Kompostoja është një traditë mjaft e hershme shqiptare. Ajo përbën mënyrën më popullore për të ruajtur ose shtuar vlerat e frutave.

Përbërësit për 4-5 persona: 500 gramë mollë 1 gotë uji sheqer 1 filxhan kafeje verë lëndë aromatike 1 litër ujë pak limontoz Përgatitja:  Mollët pasi t’i lajmë mirë, i qërojmë ose i lëmë të paqëruara, i presim përgjysmë, u heqim farat dhe çdo gjysmë e presim në feta. Gjatë pastrimit, që të mos nxihen i
0 Comments
Përbërësit 100 lt ujë 400-500 gr sheqer 1 kg qershi (të freskëta) Përgatitja 1 Ziejmë ujin me sheqerin derisa ai të shkrijë plotësisht e të bëhet një shurup normal. 2 E lëmë të ftohet plotësisht shurupin. 3 Marrim një vazo që i reziston temperaturës së lartë, të cilën e kemi sterilizuar më parë. 4 Hedhim
0 Comments
Përbërësit 100 lt ujë 400-500 gr sheqer 1 kg qershi (të freskëta) Përgatitja 1 Ziejmë ujin me sheqerin derisa ai të shkrijë plotësisht e të bëhet një shurup normal. 2 E lëmë të ftohet plotësisht shurupin. 3 Marrim një vazo që i reziston temperaturës së lartë, të cilën e kemi sterilizuar më parë. 4 Hedhim
0 Comments

Përbërësit 8 dardhë (të vogla) 5 lugë çaji mjaltë 3 lugë sheqer 1 lëkurë portokalli 1 lëkurë limoni 1 lugë lëng limoni (i freskët) 1-3 shkopa kanellë 1 farë vanilje 1 bustinë çaj frutash 2-3 filxhanë kafeje boronica të kuqe (të freskëta ose frigoriferi) Përgatitja 1 Vendosni dardhët në një tenxhere me ujë, deri sa
0 Comments