Sallata

Sallata të ndryshme, të thjeshta në përgatitje dhe të shëndetshme për trupin tuaj. Shfletoni koleksionin e recetave të ndryshme në faqen tonë.

Perberesit: 2 finokë 4 patate të mëdha 1 lugë kafeje shafran Indie 2 lugë vaj ulliri 1 lugë kafeje piper i kuq Kripë Pergatitje: 1.Para si gjithash, hiquni lëkurën patateve dhe ziejini në ujë të kripur për 15 minuta. 2.Më pas pritini në feta patatet dhe finokët në copa. Vendosini në një tas dhe hidhuni
0 Comments
Sallata ruse, si nje pjate tipike ruse e njohur me emrin sallata Oliver, eshte kthyer ne nje pjate teper te perdour edhe per ne shqiptaret, pasi shume here gjendet ne tryezat shqiptare si dhe neper dasma, ashtu edhe ne festat e ndryshme familjare.Sot po ju meojme receten per te gatuar nje sallate ruse sa me
0 Comments
Kjo sallate perdoret me së shumti ne kuzhinat italiane dhe meksikane. Përbërësit:për sallatën:– 3 portokalle– 250 gr mozzarella– rreth 200 gr rukola1 qepë e kuqe e prerë në feta të hollapër salcën:– 3 lugë gjelle vaj ulliri– 2 lugë gjelle uthull– 1 lugë çaji sheqer– 1 lugë gjelle mustardë– kripë Për të gatuar sallatë me
0 Comments
Kjo është një sallate që ka si bazë kombinimin e mishit, frutave dhe perimeve. Nëse dëshironi, ju mund të shtoni edhe më shumë brokoli. Përbërësit:  2 brokoli të freskët1 qepë të kuqe250 gramë proshutë¾ e filxhanit me rrush të thatë¾ e filxhanit me bajame1 filxhan majonez½ filxhanit me sheqer të bardhë2 lugë uthull vere të
0 Comments
Përbërësit 400g fiq të freskët 60g rukola 8-10 gjethe borziloku 120g djathë dhie 45g bajame ose arra 2 lugë gjelle vaj ulliri 1 lugë gjelle uthull balsamike ose molle 1 lugë çaji mjaltë Kripë Piper i zi Përgatitja Si fillim nisni me përgatitjen e fiqve duke i larë lehtë me ujë të bollshëm e më
0 Comments
Përbërësit 200 gr kinoa 150 gr barbunja 150 gr kungulleshka 160 gr domate të vogla 160 gr rrepa 180 gr djathë i bardhë 20 ml vaj ulliri Nenexhik Kripë Piper i zi Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete fillimisht zieni kinoan. Vendosni në zjarr një tenxhere me ujë dhe kur uji të
0 Comments
Përbërësit : 1 kg patate të vogla 3 lugë gjelle vaj ulliri Kripë Piper i zi 4 thelpinj hudhër 4 lugë gjelle kos 1 lugë gjelle lëng limoni Majdanoz Përgatitja: Si fillim ndizni furrën në 230 gradë dhe të përgatisni patatet. Duke e ndezur që në fillim furrën, temperatura në të cilën do të piqen
0 Comments
Përbërësit 5-6 domate me madhësi mesatare 2 thelpi hudhra 1/3 filxhan me salcë kosi ¼ filxhan me majonezë 1 tufë majdanoz i freskët Kripë, piper. Udhëzimet Domatet i lani dhe i prisni në kubik si zakonisht për sallatë. Në një tas të vogël kombinoni majonezën, salcën e kosit, hudhrat, kripën dhe piperin. Pasi i keni
0 Comments
Përbërësit 1 brokoli 2 karota 1 gotë kos 2 thelpi hudhra Kripë, piper të kuq Vaj ulliri. Udhëzimet Lani mirë brokolin dhe më pas e ndani në copa të vogla.vendoseni për ta zierë në ujë me kripë përreth 7-8 minuta. Prisni karotat në copa të vogla dhe vendosini edhe ato për t’i zierë. Vendosini perimet
0 Comments
Përbërësit 800gr patate. 2 qepe te njoma. 150gr kos i trashe (me shume yndyre). 2 luge majoneze. 2 luge bishta qepesh te thata. kripe. piper. Udhëzimet Ziejme patatet me gjithe lekure ne uje pa kripe dhe me pas i kalojme ne uje te ftohte te rrjedhshem duke i lene te ftohen. Pasi te jene ftohur
0 Comments
Përbërësit : 6 patëllxhanë mesatarë 3 domate mesatare 1 tufë majdanoz i freskët 1 thelbi hudhër 1 lugë gjelle lëng limoni 1 luge çaji uthull 60 ml vaj ulliri kripë piper i zi Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete ndizni furrën paraprakisht në temperaturën 170 gradë. Më pas merrni patëllxhanët e
0 Comments
Përbërësit : 200 gr djathë i bardhë 100 gr spinaq i vogël 100 gr rukola 100 gr thjerrëza 5 gr fara kungulli 10 fara pishe ose arrorë sipas dëshirës 1 degë rozmarinë 1 thelbi hudhër Piper i zi Vaj ulliri Kripë Majdanoz Lëkurë limoni Uthull molle Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj
0 Comments
Përbërësit : 450 gr fileto pule 2 degë selino Gjysmë speci të kuq 5-6 kokrra ullinj 30 gr qepë e kuqe e grirë 1 mollë e vogël e grirë 30 gr sallatë iceberg ose keshile 5 lugë gjelle majonezë 2 luhë çaji limon i shtrydhur 1 lugë çaji mjaltë Kripë Piper i zi Përgatitja :
0 Comments
Përgatitja : Një karrotë Një kokërr domate Një kastravec mesatar Një grusht sallatë jeshile Një grusht rukola Dy kokrra vezë 1-2 lugë majonezë Djathë kaçkavall i grirë ose në prerë në kubikë shumë të vegjël Kripë Piper Vaj ulliri Përgatitja : Si fillim vedosim vezët që të zjejnë. Ndërkohë, pastrojmë me ujë të rrjedhshëm të
0 Comments