Perime

Receta me perime, supe me perime, perime zgare, turli me perime. Perimet janë bimë barishtore të mbjella si psh.: qepa, spinaqi, lakra, domatja, speci, bamjet, mashurka, patatja, karota etj

Përbërësit: 1 kg patëllxhanë 1 kg mish të grirë 2 kokrra qepë 2 thelpinj hudhër ½ fk verë 200 ml salcë domate 200 gr djathë të bardhë / kaçkavall Vaj ulliri Piper i zi Piper i kuq Kripë Përgatitja: Pasi pastrojmë patëllxhanët i vendosim në furrë të ndara përgjysmë. Ndërkohë në një tigan kaurdisim qepët
0 Comments
Përbërësit: 5 speca të kuqe ose jeshile 1 domate 1 thelpi hudhër spec djegës 400 gr djath i bardhë i butë ose gjizë djath të grirë kaçkavall 1 tufë kopër spec i kuq pluhur rigon, nenexhik kripë, piper i zi arra të thërrmuara Përgatitja: Fillimisht skuqim lehtë specat, më pas i mbushim me gjizën e
0 Comments
Përbërësit: 4 patëllxhanë 4 patate 1 qepë 2 thelpinj hudhër 1 lgj salcë domate 4 domate të vogla 1 gjethe dafine 3 lgj vaj ulliri Kripë, piper Bimë aromatike Përgatitja: Lajmë dhe pastrojmë patëllxhanin dhe patatet. Më pas i presim në kubikë të mëdhenj. Në një tigan me vaj ulliri kaurdisim qepën dhe hudhrën e
0 Comments
Si të gatuajmë një lulelakër Përbërësit:  1 lulelakër mesatare 2-3 lugë vaj ulliri 1 lugë e vogël paprika (të ëmbël ose të tymosur si të deshironi) 1 thelpi hurdhër pak kripë dhe piper të zi 1 lugë djathë parmixhano grirë disa degë rozmarine Përgatitja: Lulelakrës hiqjani gjethet dhe vendoseni të ziejë në një enë me ujë
0 Comments
Perberesit: 1 pulë e freskët 1 kg bamje 2 speca jeshilë 4 lugë gjelle vaj ulliri 2 kokrra mesatare qepë 4-5 kokrra mesatare domate 2-3 filxhanë kafeje uthull Piper Majdanoz dhe Kripë Pergatitja: 1.Pulën pasi e keni pastruar, priteni në copa, krahët, kofshët dhe gjoksin në dy pjesë. 2.Në një tenxhere hidhni gjysmën e vajit
0 Comments
Përbërësit: – 400 g fasule,– 2 qepë,– 1 hudhër,– 1 karotë e madhe,– 1 majdanoz ,– piper kokrra,– fletë dafine,– 1 spec i gjelbër,– 1 lugë miell,– 1 lugë e vogël spec i bluar,– erëza, piper i bluar, vaj, kripë. Përgatitja: 1. Fasulen pastrojeni, lajeni mirë dhe qitni ujë. 2. Shtoni qepën e grirë, karotën e grirë
0 Comments
Perberesit:-Fleta nga lakrat turshi apo gjethe rrushi-1kg mish te bluar-2 Qepe-1 Gote oriz-Vaj-Kripe-Piper te kuq-Piper te zi-Ereza te tjera sipas deshires Pergatitja: Ne nje tigan fergojme mishin e bluar bashke me qepen. Pastaj shtojme orizin, kripen, piperin e zi, piperin e kuq dhe erezat e tjera sipas deshires. Ne kete mase mund te shtojme edhe
0 Comments
Përbërësit  (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona. Kjo është një gjellë , e cila zakonisht përgatitet pa mish. Por nëse preferoni ta përgatisni me mish atëherë tek përbërësit duhet të shtoni edhe 4-5 thela mish) 1.5 kg bamje 2 filxhanë kafeje me vaj ulliri 2 kokrra qepë 4-5 kokrra domate 2-3 speca Kripë Majdanoz
0 Comments
Nevojiten:▪ 8 koke qepe mesatare  ▪ 400 g kerpudha ▪ 2 dl leng domatesh ▪ 100 grame proshute ▪ 2 thelpinj hudhre ▪ 2 luge gjelle pure domatesh ▪ 50 g oriz ▪ 100 grame djathe mocarela  ▪ 1 luge gjelle majdanoz i grirePergatitja: 1. Koket e qepeve pastrohen dhe zihen pakez ne uje te
0 Comments
Perberesit: • 6 speca te kuq te medhenj • 1 kg patate • 2 qepe • 200 ml salce domatesh • 100 ml ajke kuzhine • 2 luge miell • 2 luge margarine • Kripe,biber Pergatitja: Specat pastrohen nga bishtat dhe farat. Patatet qerohen dhe grihen ne katrorka te vegjel. Qepet grihen imet dhe fergohen
0 Comments
Perbersit:1 kg kungull ,1 koper,1/4 kg qepe te njoma,1 kokerr qepe te thate,kripe 1 lug caji,200 gr djath te bardhe,1 kokerr veze,1 lug gjelle miell,galete sa per 4 feta buke. Pergatitja:  Qerojme kungujt i grijme ne rende bashke me qepet kopren dhe djathin i hedhim kripe me pas i lejm te kullojne lengun per te
0 Comments
Perberesit:Kungull i bardhe sipas deshires; por duhet te kemi parasysh vetem kungull te rrumbullaket,Mish i grire,oriz,pak djath i grire,nje karrote te grire ne rende,kripe,piper,pak koper,limon,dy veze Pergatitja:Pasi kemi pastruar kungujt me nje luge te vogel heqim zemren nga brenda po me kujdes qe te mos cajme kungullin pastaj ne nje ene tjeter pregatisim mbushjen. Hedhim
0 Comments
Perberesit: 1 kg spinaq 5-6 vezë të freskëta 1 pako pana kuzhine 100 gr 100 gr djathë i bardhë 100 gr djathë pice 3 gota uji qumësht 1 lugë gjelle miell ose niseshte Kripë, piper, vaj ulliri Pasi e kemi larë mirë spinaqin, e grijmë dhe e hedhim në një tavë me vaj ulliri…Në një
0 Comments
Përbërësit 3 qepë mesatare 6 speca jeshil 2 thelbi hudhër 500 gr domate të qëruara ose salcë Piper i zi Spec i kuq djegës Vaj ullir Kripë Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete, prisni hollë të gjithë përbërësit. Më pas në një tenxhere shtoni vaj ulliri bashkë me qepët e grira hollë
0 Comments