Pica

Receta per pica, si ti pergatisim picat ne shtepi. receta origjinale e brumit për pica.

Perberesit: 500 gr miell të bardhë 1 lugë çaji maja 1 lugë kripë 2 lugë çaji vaj ulliri 200 gr salcë pice 100 gr sallam peperoni 6 speca turshi 125 gr djathë mocarela  100 gr djathë gouda 1 lugë rozmarinë Pergatitja: 1.Vendoseni miellin, kripën dhe majanë në një tas.2.Shtoni vajin e ullirit dhe 300 ml
0 Comments
Përbërësit (për 4 persona) 3 lugë vaj ulliri 400g patate të vogla 1 qepë të verdhë 1 thelpi hudhër 1 lugë çaji rozmarinë, e freskët 3/4 lugë çaji kripë 1/8 filxhan miell gruri të plotë 450 g brumë me grurë të plotë 1/2 lugë çaji piper i zi Përgatitja Para se të filloni me gatimin vendosni
0 Comments
Përbërësit 3 gota miell (150ml,te jogurtit) 1 lugë maja birre për pica 1 lugë e vogel sheqer 1 lugë e vogel kripë 5 lugë vaj 1 gotë ujë të vakët PËR MBUSHJEN salce domatesh 200 gr proshutë 250 gr djath pice gouda ullinj kërpudha spec Hapat Majen e birres e perziejme me ujine e vaket
0 Comments
Perberesit per peten ose brumin: 3 lugë vaj ulliri 1/2 filxhan mielli bajame 1 patate e ëmbël 1/4 filxhan djathë parmixhano 1/4 lugë çaji kripë 1/4 lugë çaji hudhër pluhur 1 vezë të madhe Perberesit per pjesen e siperme: 1/2 kuti brokoli e copëtuar 1/4 filxhan salcë pice 4 copa suxhuk italian 1/4 lugë çaji
0 Comments
Ne kete version te pices, lulelakrat, specat, kerpudhat dhe ullinjte prezantojne nga nje stine te vitit. Ndani kater pjeset e pices ne kater ane me ane te nje litari me brume. Kjo i jep pices nje paraqitje interesante ne tavoline. Prijeni ne feta ne secilen ane dhe kenaquni duke ngrene pjese nga gjithsecila stine. Perberesit:
0 Comments
Përbërësit Miell të mjaftueshëm sa për një picë (të vogël, të mesme të madhe). 283gr gote ose më shumë salcë të picës. Gjysmë filxhani djathë. Dy filxhanë kërpudha të prera. Një lugë vaj ulliri. 5-10 zemre të lulelakrës, të thara dhe të prera. Gjashtë speca të kuqe të prera në copa të vogla. Gjashtë speca
0 Comments
Brumi : Për një picë të mirë brumin duhet ta përgatisni gjithnjë në shtëpi. Nuk ka rëndësi sa shumë alterative cilësore ju orfron tregu, si brumi i bërë vetë nuk e ka shijen asnjëri. Brumi i bërë në shtëpi do të ketë shijen që ju preferoni si dhe përbërësit e shëndetshëm të shtëpisë tuaj. Mund
0 Comments
Përbërësit 500 gramë miell. Një paketim i vogël me tharmë. pak kripë. pak ujë të vakët. 300 gramë domate të freskëta. 300 gramë djathë mozzarela. 1 lugë vaj ulliri. Rigon, borzilok, dhe kripë sipas shijes. Udhëzimet Përzieni masën për brumë, derisa të forcohet dhe lini të qëndrojë në vend të ngrohtë. Kur brumi te ket
0 Comments
Përbërësit: 1 lulelakër e madhe 2 vezë Djathë mocarela 1 lugë çaji rigon 1 lugë çaji borzilok i tharë 2 lugë çaji pluhur hudhre 1 filxhan salcë pice 12 gjethe të freskëta borziloku 12 feta domateje Djathë parmixhan Përgatitja:Copat e lulelakrës i grijmë në rende dhe i vendosim në mikrovalë për 8 minuta, më pas
0 Comments
Përbërësit: 1 pako petë byreku të freskëta 320 g250 g miell12 g maja birre me sheqer400 g domate për salcë1 e verdhë veze150 g proshutë cotto me feta300 g djathë i butëVaj ulliri, kripë, piper Përgatitja: Përgatisni brumin për picën. Krijoni një vrimë në miell dhe hidhini brenda 1.25 dl ujë të vakët ku keni
0 Comments
Përbërësit për 4-6 persona: 600 g brumë për bukë 600 g  gjizë 350 g salsiçe në copa 2-3 lugë vaj ulliri kripë dhe piper Përgatitja: Ndajeni brumin në 4 pjesë të barabarta dhe shtrojeni secilën në formë katrorë me trashësi 0.5 cm. Hidhuni në njërën gjysmë gjizën dhe shpërndajini përsipër copat e salsiçes. Hidhuni kripë,
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell 55% 200 ml qumësht 30 gr maja e njomë 1/2 lugë kafeje sheqer 1/2 lugë kafeje kripë 2 lugë gjelle vaj ulliri Udhëzimet 1.Në fillim përziejmë në një enë miellin, sheqerin, kripën dhe në një enë tjetër qumështin, majanë dhe vajin e ullirit. 2.I bashkojmë të dyja masat në mikser, duke
0 Comments
Përbërësit Brumë pice Salcë domateje 1 patëllxhan 1 kungull jeshil 1 domate e vogël 1/4 spec jeshil 1/4 spec i kuq 4 kërpudha Champignon Disa gjethe borziloku Disa gjethe majdanozi 2 gjethe sallatë jeshile 2 lugë gjellë vaj të aromatizuar Udhëzimet 1.Hapim brumin e picës në një tavë me madhësi 30×40 cm dhe e pjekim
0 Comments
Përbërësit Brumë pice Salcë domateje 200 gr proshutë 1/2 spec jeshil 70 gr kërpudha 100 gr djathë Regato 1 qepë e njomë Disa gjethe rukola 70 gr djathë Gouda 70 gr Mozzarella Udhëzimet 1.Në një tavë me madhësi 30×40 cm hapim brumin e picës. 2.Vendosim sipër salcën e domates, qepën, kërpudhat, djathërat Regato, Gouda dhe
0 Comments