Te shpejta

Perberesit: 4 kotoleta pule 1 1/2 lugë vaj ulliri Kripë Piper 4 feta proshutë 8 feta mocarela e tymosur 1 bagetë (bukë) 3 lugë gjelle gjalpi i pakripur 3 lugë mustardë 1 grusht lakra ose rukola 2 feta domate Pergatitja: Ngroheni skarën ose tiganin. Rreshtoni një fletë pjekje me fletë metalike dhe në mënyrë të
0 Comments
Perberesit: 500 gramë mish pule 1 hudhër të grirë imët 1 lugë kafe xhenxhefil 2 qepë të prera në feta 2 lugë salcë soje 1 lugë vaj susami 1 lugë çaji me uthull ¼ lugë çaji me piper Pergatitja: Në fillim ndajmë mishin e pulës në pjesë të vogla. E kriposim mirë dhe në disa
0 Comments
Perberesit 2 kërpudha shampinjon 1 lugë vaj ulliri 2 lugë majdanoz 2 biskota me oriz Gjysmë limoni Spec i grirë Hudhër Pergatitja 1.Pastrojini mirë kërpudhat dhe pritini në feta të holla.2.Vendosini të marinohen në masën e përgatitur më parë me një lugë vaji, lëng limoni dhe pak majdanoz të grirë.3.Shërbejini pas 15 minutash duke i
0 Comments
Perberesit : 2 vezë 2 feta bukë integrale 1 avokado 1 lugë çaji lëng lime Kripë Piper i zi dhe Majdanoz Pergatitja : 1.Përgatisni tostin dhe vezët e skuqura sipas preferencave personale.2.Qeroni avokadon dhe bëjeni pure duke e shtypur me luge ose pirun dhe shtoni lëng lime, kripë dhe piper.3.Përhapeni avokadon në mënyrë të barabartë
0 Comments
Përbërësit 350 gr sheqer 40 gr gjethe borziloku të freskët 363 gr miell 1 lugë çaji sodë buke 226 gr gjalpë 2 lugë çaji lëkurë e grirë limoni 1 vezë 1 e verdhë veze Pak kripë Për dekorin 50 gr sheqer 5-6 gjethe borziloku Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësja recete ju këshillon
0 Comments
Perberesit:800 gr mish viçi4 qepe4 luge pure domateshvajpiper i kuq1 luge miell2 luge ereza te thatamajdanozkripe dhe piper i zi Pergatitja: Mishi ndahet ne katror pak me te vegjel dhe vihet ne vaj te nxehte qe te skuqet nga te gjitha anet. E ulni temperaturen dhe shtoni qepet ne tigan. I shtohet uje dhe lihen
0 Comments
Përbërësit (Sasia e përbërësve përzgjidhet sipas preferencës në bazë të numrit të personave për të cilët do gatuhet) Vezë Pak qumësht Kripë Piper Gjalpë të freskët ose vaj ulliri (Për një gatim sa më të shëndetshëm përdor vajit e ullirit) Përgatitja Në një tas hedhim vezët, pak qumësht, kripë dhe piper dhe nisim i rrahim fortë
0 Comments
Përbërësit:  2 grushta spinaq me gjethe të vogla 1 lugë gjelle qepë të kuqe të prera në copa Gjysëm luge çaji hudhër të grirë 2 lugë gjelle domate të prera në copa dhe të pastruara nga farat. 2 vezë 2 lugë gjelle qumësht Gjysëm filxhan çaji djathë feta të copëtuar. Përgatitja: Tiganisni spinaqin, qepët dhe
0 Comments
Përbërësit  (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 300-400 gr mish pule (preferohet pjesa e gjoksit) 2 kokrra qepë 2 feta bukë 1 kokërr vezë 4-5 lugë gjelle miell 3-4 thelpinj hudhra Vaj Kripë, piper, nenexhik Përgatitja   Si fillim, mishin e pulës pastrojeni nga kockat dhe kalojeni për zierje derisa të zbutet. Më pas, mishin
0 Comments
Përbërësit : 300 gr Lule Kungulli 2 gota uji me miell 1 gotë uji me kos 1 kokërr vezë Gjysmë luge kafeje me sodë Vaj Pak kripë Pak gjalpë (një lugë të vogël) Përgatitja e petullave : Në një tas të madh hedhim vezën, kosin, kripën dhe pak gjalpë. I rrahim fortë të gjithë përbërësit
0 Comments
Serviret për (persona):4 Persona Përbërësit 2 gjokse pule ½ filxhan me miell 3 lugë gjelle vaj ulliri 4 thelpi hudhra 1 qepë e vogël e prerë imët 1 gotë me lëng pule ose uji Lëngu i 1 limoni 1 kuti panna Erëza të freskëta për garniturë Kripë, piper. Udhëzimet Gjoksin e pulës e prisni hollë
0 Comments
Përbërësit (për 4 persona) :4 patate të mëdha 20 gr gjalpë80 ml pana4 lugë djathë parmixhan i grirë75 gr proshutë e copëtuar1 qepë jeshile e grirë hollëvaj ulliri Përgatitja :1. Lani dhe thani mirë patatet, pa ua hequr lëkurën. Ndizeni furrën në 180 gradë. Shponi patatet me pirun në të gjithë sipërfaqen, lyejini mirë me
0 Comments
Përbërësit : (Përbërësit më poshtë për 4-5 persona) 500 gr mish tul (Përzgjedhja e mishit sipas preferencës, nëse do përdorni mish viçi atëherë mishi duhet të jetë shumë i njomë) 1-2 kokrra qepë mesatare 2-3 lugë gjelle me vaj ulliri 2 lugë gjelle me uthull 2 gjethe dafine Kripë Piper Rigon Përgatitja : Tuli i pastruar
0 Comments
Përbërësit : 1 lugë gjelle me vaj ulliri 1 qepë e grirë imët 2 tufa me brokoli mesatare 2 lugë gjelle me erëza (rigon, borzilok, nenexhik) 1 vezë Gjysmë gote uji me djathë kaçkavall apo të bardhë të thërrmuar 2 lugë gjelle me miell 2 lugë gjelle me bukë të thekur të thërrmuar Kripë dhe
0 Comments