Salca

Mësoni se si të përgatisni salca të ndryshme brenda një kohe shumë shpejtë. Receta të përzgjedhura nga top kuzhinierët botërorë në gjuhën shqipe.

Përbërësit: 500g karrota (të qëruara dhe të prera në copa të vogla) 3 thelpinj hudhër 2 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër Kripë dhe piper ½ kg qiqra (të shpëlarura dhe të kulluara) 350 ml lëng perimesh ose ujë 1/2 lugë çaji me sodë buke 1/4 filxhan tahini 3 lugë lëng limoni 2 lugë çaji
0 Comments
Përbërësit: 10 kg speca 15 kg domate 3 filxhanë kafe me vaj ulliri 1 filxhan kafe me kripë 1 filxhan kafe me sheqer 1 filxhan çaj me uthull molle ose rrushi 15  thelpinj hudhër 2 tufa majdanoz Përgatitja: Një tenxhere mbusheni me ujë dhe vendoseni për të zierë. Ndërkohë pastroni domatet duke i larguar bishtat
0 Comments
Perberesit : Për përgatitjen e kësaj salce ju nevojiten: 2 filxhan çaji me qiqra të gatshme 3 lugë gjelle me vaj ulliri ekstra të virgjër, 3 lugë gjelle me pluhur susami, 1 lugë e gjysmë gjelle lëng i freskët limoni 1 thelb hudhër i grirë hollë, 1 lugë çaji me kripë, Gjysmë luge çaji me
0 Comments
Përbërësit : 500 gr qumësht 200 gr sheqer 50 gr lëng portokalli Lëkura e një portokalli 6 të verdha vezësh 40 gr niseshte Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete grini hollë me rende lëkurën e 1 portokalli. Më pas shtrydhni edhe lëngun e tij derisa të merrno sasinë e duhur që
0 Comments
Përbërësit: 2 kg kos 1 filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër 1 lugë të vogël me kripë 2-3 thelpinj hudhër (nëse dëshironi mund të shtoni më shumë në varësi të aromës së preferuar) 1 tufë majdanoz të copëtuar hollë Një gotë me arra të grira (nëse dueshironi) Përgatitja: Marrim kosin dhe e transferojmë në një
0 Comments
Përbërësit : 160 gr arra 160 ml qumësht 4-5 thelpinj hudhra 30 gr djath kaçkavall i grirë 30 gr tul buke 70 ml vaj ulliri 4 gr borzilok Përgatitja : Për të përgatitur salcën me arra do t’ju duhet së pari një tigan i thellë. Shtoni në tigan dy-3 gota ujë dhe verëni të ziejë.
0 Comments
Salcë ulliri me hudhër : Kjo përzierje e vajit, uthullës, ullinjve dhe hudhrës është e fortë dhe aromatike. Përdoret kryesisht për brusketa, perime ose si meze për t’u shoqëruar me raki ose verë. Përbërësit : 3 filxhanë çaji të mbushur me ullinj të zinj ose jeshil pa bërthamë3 lugë çaji me vaj ekstra të virgjër
0 Comments
Përbërësit : 450 gram kos i thjeshtë (i ftohtë) 2 thelpinj hudhër të grira 2 lugë lëng limoni Kripë sipas dëshirës Përgatitja : Në një tas të vogël fillimisht hidhni kosin me kripën. Duke përzierë këto përbërës të parët ju siguroheni që kripa të tretet dhe kosi të marrë shijen e duhur. Më pas e
0 Comments
Përbërësit : 4 patate mesatare 100g arra 2 lugë gjelle uthull 2 lugë gjelle vaj ulliri 3 thelpinj hudhër Kripë Spec djegës Përgatitja : Për nisjen e kësaj recete fillimit të lani me ujë të bollshëm patatet dhe më pas t’i vendosni për të zier. Ndërkohë që patatet ziejnë, në një tas të vogël përzieni
0 Comments
Majoneza është një nga përbërësit kryesor të sallatës ruse, kaq të dashur për këdo. Nëse më parë e përgatisni sallatën ruse me majonezë të blerë, këtë vit ta përgatisni të freskët. Nuk ka asgjë të vështirë dhe me sekretin që do t’ju zbulojmë keni për t’ia dalë mbanë. Siç e dini majoneza është kombinimi i
0 Comments
6 përbërësit idealë të salcës klasike guacamole : Salca klasike meksikane ka pesë përbërës të thjeshtë: avokado, limon jeshil, qepë të kuqe, speca djegës jeshilë, domate, hudhër Ajo përgatitet shumë lehtë, duke përzier përbërësit me njëri tjetrin dhe duke shtuar erëza për ta bërë pikante ose jo. Avokadot duhen marrë të papjekura në treg dhe
0 Comments
Si pergatitet : Taratori përgatitet brenda pak minutash. Receta tradicionale është ajo me përbërësit klasikë’ kos, kastraveca, hudhra, kripë dhe vaj ulliri. Në një tas hidhet një kastravec i madhësisë mesatare i grirë shumë hollë. Merrni disa thelpinj hudhrash, i shtypni dhe hidhini tek masa e kastravecit të grirë. Në një enë hidhet 500 gr
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona 200 gr brokoli 150 gr djathë parmixhano (të grirë) kripë piper majdanoz 50 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar vendosni brokolin për të zierë. Më pas i kaloni në një blender dhe i shtoni djathin parmixhano. 2 Shtoni kripën, piperin, majdanozin dhe vajin e ullirit.
0 Comments
Përbërësit 80 gr oktapod 5 – 6 kokrra kopër 1 degë selino 2 thelpinj hudhër 1 spec (pikant) 1 lugë vaj ulliri majdanoz (sipas dëshirës) tabasko (sipas dëshirës) kripë (pak) Përgatitja 1 Pasi e kemi larë dhe pastruar oktapodin e presim dhe e pjekim për disa minuta në skarë, nuk e pjekim shumë në mënyrë
0 Comments