Shendeti & Keshilla

Shtrimi i tavave, mbështjellja e ushqimeve për gatime “në zarf”… ka dhjetra mënyra sesi letra e aluminit përdoret në kuzhinë. Por keni menduar ndonjëherë që ajo mund të jetë e dëmshme për shëndetin tonë? Ndër vite ka pasur zërat të shumtë që kaën aluduar mbi rrezikun potencial që alumini mund të shkaktojë sëmundjen Alzheimer(semundja e
0 Comments
1.Smoothie me kungull Ky lëng i shëndetshëm mbështetet në kungull të konservuar, i cili shton fibra dhe tonelata vitaminash në organizmin tuaj.1 filxhan qumësht1 lugë e madhe me vanilje pluhur1/4 filxhan uji1/4 filxhan kungull i konservuar1 lugë çaji fara liri1 lugë çaji mjaltë1/4 lugë çaji kanellë1/4 lugë çaji ekstrakt vanilje7-8 kuba akulli 2.Smoothie me luleshtrydhe
0 Comments
1. Produktet e qumështit Produktet e qumështit janë burime të njohura të kalciumit, por shumë prej tyre janë të fortifikuara me vitaminë D, duke i bërë ato ekstra të dobishme për shëndetin e kockave.Vetëm një filxhan qumësht përmban rreth 30 përqind të konsumit të përditshëm të kalciumit. 2. Vezë Megjithëse nuk është një burim i kalciumit,
0 Comments
1. Bajamet dhe arratBajamet dhe arrat përmbajnë yndyra të pangopura, që ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit. 2. BananeBananet janë të pasura me kalium, i cili mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut. 3. HudhraPër shkak të përmbajtjes së lartë të allicinës, ky produkt mund të luftojë gjithashtu simptomat e hipertensionit. 4.
0 Comments
1.Larja Të gjitha frutat dhe perimet duhen larë dhe shpëlarë me ujë të bollshëm për të paktën 15 deri në 30 sekonda. Sigurohuni që uji të rrjedhë në çdo anë dhe sipërfaqe të perimes apo frutit. Një larje gjithëpërfshirëse siguron heqjen e shumë pesticideve nga lëkura. Për larjen e frutave dhe perimeve, rekomandohet edhe përdorimi
0 Comments
Përfitimet shëndetësore të çajit të bananes 1. Lehtëson depresionin dhe stresin Çaji i bananes përmban dopamin dhe serotonin, neurotransmetuesit e ndjesive të mira ! Nivelet e larta të dopaminës, serotoninës dhe triptofanit në çajin e bananës mund të ndikojnë gjithashtu pozitivisht në cilësinë e gjumit. 2. Shëndeti i syveKarotenoidet (zeaxanthin dhe lutein), të pranishme në
0 Comments
Përbërësit: 5 lugë gjelle me gjethe të thara hithre. Mund të përdorni edhe gjethe të njoma. Lëngu i një limoni 1 litër ujë Përgatitja: Ziejeni ujin në një tenxhere. Kur sapo të ketë marrë valë, hiqeni nga zjarri dhe shtoni hithrën e thatë. Mbylleni kapakun dhe lëreni hithrën të tretet në ujë për 5 minuta.
0 Comments
Si te gjitha produktet biologjike komplekse edhe mjalti eshte objekt i ndryshimeve me natyre kimike, biologjike qe e pakesojne vleren ushqyese dhe mund te prishin karakteristikat e tij.Pasi largohet nga kosheret mjalti ngurtesohet dhe behet me i qarte, proces ky qe favorizohet nga prania e temperaturave te uleta dhe kushtezohet nga sasia e sakarozes e
0 Comments