Spinaq në furrë me pana dhe djathë 

Te shpejta

Perberesit:

  • 1 tufë spinaq
  • 3 luge gjelle vaj ulliri
  • 50 gr oriz
  • 3 vezë
  • 1/2 tufë koper
  • 120 ml pana
  • 200 gr djathë kaçkavall
  • 1 luge gjelle miell misri
  • Kripë, piper

Pergatitja:

Kaurdisim me pak vaj ulliri spinaqin derisa të ulë pak vëllimin. Më pas shtojmë orizin e zier paraprakisht dhe koper. E kalojmë gatimin në një tavë të cilën e spërkasim më pak miell misri. Rrahim vezët bashkë me panën. Shtojmë kripë dhe piper dhe këtë masë e hedhim mbi spinaqin. E spërkasim në fund sipërfaqen me djathë kaçkavall të grirë dhe e vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 15 minuta. Ju befte mire!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *