Supa

Përbërësit 1 fetë bukë 1 copë spec jeshil 1 kokërr qepë 2 thelpi hudhër 1/2 copë kastravec (i qëruar) 3 kokrra domate (të mëdha, të shtrydhura) 6 kokrra bajame (pa lëkurë) 10 gr kripë 1 gr piper 2 gr kumel 500 ml ujë (shumë i ftohtë) 2 fije majdanoz 60 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Kaloni të gjithë përbërësit në blender. 2 Hidhini sipër një shirit vaj ulliri extra virgin dhe shërbejeni.
0 Comments
Përbërësit 3 lugë gjelle vaj ulliri 1 qepë (e vogël, e qëruar dhe e prerë hollë në formë kubike) 3 thelpinj hudhër (të qëruar dhe të prerë imët) 1 1/2 filxhanë thjerrëza (të vogla jeshile) 400 gr domate (të copëtuara) 0.4 litër lëng pule (ose lëng perimesh) 2 filxhanë ujë 2 gjethe dafine kripë piper 1/3 filxhan majdanoz (i freskët i copëtuar) Përgatitja 1 Nxehim vajin e ullirit në një
0 Comments
Përbërësit 1 kg zog fshati (rritur në kushte natyrale) 250 gr miell gruri 2 kokërr vezë (të freskëta) 1.5 kg lëng mishi (i përftuar nga zierja e zogut) 15 gr kripë 50 gr gjalpë Përgatitja 1 Merrni miellin e grurit dhe hidheni në një tepsi të madhe. Hapni në mes një gropë dhe hidhni vezët, të cilat janë rrahur më parë. 2 Mielli trazojeni
0 Comments
Përbërësit 1 kg peshk (Skorfan ose Rufio) 1 kokërr qepë (mesatare) 3 copë karotë 2 thelpi hudhër 2 kokërr patate 15 gr kripë 1 tufë majdanoz 100 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Pastroni mirë peshku nga luspat dhe ziejeni për shumë pak minuta. Më pas pastrojeni nga lëkura dhe halat dhe thërrmojeni. Lëreni mënjanë. 2 Lëngun e peshkut kullojeni dhe po ashtu mbajeni mënjanë. 3
0 Comments
Përbërësit 1 lt lëng perimesh 150 gr fasule (miks fasulesh) 100 gr thjerrëza 100 gr qiqra 100 gr bathë 100 gr elb vaj ulliri kripë piper 1 thelpi hudhër 1 degë selino 1 kokërr karotë 1 gjethe dafine 1 qepë (e bardhë) Përgatitja 1 Për të përgatitur supën e fshatit bashkoni fasulet, bathët, qiqrat dhe thjerrëzat në një tas. 2 Mbulojini legumet me ujë dhe lerini të pushojnë për 12 orë.
0 Comments
Përbërësit 6 rrepa të kuqe 1 patate 1 kokërr qepë vaj ulliri kripë piper 4 lugë kos Përgatitja 1 Rrepat pasi i kemi larë dhe qëruar i presim në copa të vogla. 2 Në po të njëjtën mënyrë veprojmë edhe me pataten. Në një tenxhere kemi hedhur 2 lugë gjelle vaj ulliri për tu ngrohur. Në të shtojmë qepën
0 Comments
Përbërësit 1 1/4 filxhani thjerrëza 2 lugë vaj ulliri 1 kokërr qepë (mesatare) 2 karotë (të pastruara e të prera në kubikë) 2 degë selino 2 thelpinj hudhër (të prera imët) kripë piper (i bluar në çast) 1 kuti domate (të prera në kubikë) 11 filxhanë lëng pule 4 degë gjethe trumzë 2/3 filxhani makarona tub 1 filxhan djathë parmixhano(të grirë) Përgatitja 1 Nxehni vajin në një tigan të madh, hidhni
0 Comments
  Përbërësit 250 gr koçkulla 500 ml ujë 1 spec i kuq 1 spec jeshil 1 kokërr domate (të madhe) 1 thelpi hudhër 50 ml vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Ziejmë koçkullat për 5 minuta dhe ua derdhim ujin e parë. 2 I kthejmë sërish në enë, i mbushim me ujë dhe i lëmë të marrin një valë. 3 Shtojmë perimet e
0 Comments
Përbërësit 60 gramë oriz 800 ml ujë 60 gramë miell 300 gramë kos 1 vezë 40 gramë gjalpë 10 gramë kripë piper 10 gramë nenexhik limon bukë vaj ulliri Përgatitja 1 Në një enë hidhni orizin dhe ujin. Shtoni kripë dhe piper. Ziejeni në zjarr mesatar për disa minuta. 2 Në një tas të madh hidhni miellin, kosin “Lufra”, vezën dhe gjalpin. Trazojini
0 Comments
Përbërësit 1 kungull 500 ml vaj 2 lugë gjelle kos 2 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper Përgatitja 1 Kungullin e presim hollë në formë zhulien dhe e skuqim në vaj. 2 Pasi të skuqen, hidhini në një pjatë me letër kuzhine. U shtojmë kripë dhe piper. 3 Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe më
0 Comments
Përbërësit 1 brokoli 1 patate 1 lugë gjelle vaj ulliri 1/2 gotë pana 1 gjethe majdanoz kripë piper Përgatitja 1 Në fillim pastroni brokolin dhe pataten. I prisni ato në copa të vogla.Vendosini për të zierë për rreth 15 minuta. Më pas i kaloni në blender derisa të marin formën e një pureje. 2 Masën e krijuar e kaloni në një tigan,
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr qepë 1 kokërr patate 30 gr gjalpë 45 ml vaj ulliri 1 lt lëng perimesh 150 ml pana 1 gr piper i kuq 15 gr kripë 2 gr piper i zi 4 feta proshutë e tymosur 45 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Grini qepën hollë dhe lëreni mënjanë. Qëroni pataten, pastrojeni dhe grijeni në kubikë. Në një tigan hidhni gjalpë dhe vaj ulliri, shtoni qepën
0 Comments
Përbërësit 4 lugë gjalpë 1 qepë (e madhe, e prerë) 2 karotë (të prera) 2 fije selino (të prera) 2 thelpinj hudhër (të prera hollë) 2 lugë salcë domatesh 12 kupa lëng pule (ose ujë) 2 kupa thjerrëza 500 gr kofshë pule (pa lëkurë dhe kocka) djathë kaçkavall (i grirë) Përgatitja 1 Shkrini gjalpin në një enë të madhe në flakë të mesme- të lartë dhe shtoni qepën, selinonë, karotat dhe
0 Comments