Receta Pikante

Receta gatimi pikante Shqiptare dhe nga Bota, Makarona me salcë pikante. Gatime Pikante. Pica me sallam pikante

Përbërësit: 150 gr djathë kaçkavall 150 gr sallam pikant 1 spec jeshil 1 spec të kuq 1 spec të verdhë 50 gr ullinj 100 gr djathë i bardhë 1 vezë për person 2-3 pika salcë pikante tabasko për person(nese doni) Përgatitja: Vendosim në tava dheu individuale një shtresë me djathë kaçkavall në rende, një shtresë me sallam pikant të prerë në
0 Comments
Perberesit: 500 gr miell të bardhë 1 lugë çaji maja 1 lugë kripë 2 lugë çaji vaj ulliri 200 gr salcë pice 100 gr sallam peperoni 6 speca turshi 125 gr djathë mocarela  100 gr djathë gouda 1 lugë rozmarinë Pergatitja: 1.Vendoseni miellin, kripën dhe majanë në një tas.2.Shtoni vajin e ullirit dhe 300 ml
0 Comments
Perberesit: 200 gram gjoks pule 1 karotë 1 qepë 2 thelpi hudhra Kripë 1 filxhan kafe me makarona për supë Për salcën kremoze: 3 lugë gjelle kos 2 lugë gjelle miell Për në sipërfaqe: 2 lugë gjelle gjalpë 1 lugë kafe mente e tharë ½ lugë kafe me spec të kuq pluhur Pergatitja: 1.Lani mirë
0 Comments
Përbërësit 10 copë karkaleca 15 gr miell 5 gr kerri 4 thelpi hudhër 3 gr kripë 1 gr piper Përgatitja 1 Merrni karkalecat, pastrojini mirë duke i lënë për bukuri kokën dhe bishtin. 2 Kalojini në miell e piqini në tigan me vaj ulliri për rreth 2-3 min. 3 Shuajini me pak verë të bardhë,
0 Comments
Përbërësit 80 gr oktapod 5 – 6 kokrra kopër 1 degë selino 2 thelpinj hudhër 1 spec (pikant) 1 lugë vaj ulliri majdanoz (sipas dëshirës) tabasko (sipas dëshirës) kripë (pak) Përgatitja 1 Pasi e kemi larë dhe pastruar oktapodin e presim dhe e pjekim për disa minuta në skarë, nuk e pjekim shumë në mënyrë
0 Comments
Përbërësit 10 spec i kuq (djegës, që u janë hequr farat dhe janë grirë) 1 e gjysmë filxhan sheqer (i bardhë) 1 filxhan gjalpë (i zbutur) 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje 2 vezë 2 e 3/4 filxhan miell 1 lugë çaji pluhur pjekës 1 lugë çaji kripë Përgatitja 1 Ngrohim paraprakisht furrën në165 gradë C.
0 Comments
Përbërësit 1 pulë (e plotë, e prerë në 8 copa) 1/2 filxhan salcë soje 3/4 filxhan uthull e bardhë (e distiluar) 1 kokërr hudhër (e qëruar dhe e grimcuar) 2 lugë gjelle xhenxhefil (rrënjë të freskëta, të prera hollë në feta) 2 gjethe dafine 1/2 lugë gjelle piper i zi (kokërr) Përgatitja 1 Përziejmë pulën,
0 Comments
Përbërësit 1/2 filxhan domate (të copëtuara, të thara në diell) 1 e gjysmë gota supë pule 6 gjoks pule (pa lëkurë dhe kocka, të prerë në shirita) 2 thelpinj hudhër (të grirë) 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë çaji miell misri 3/4 filxhan pesto (borziloku, e përgatitur) 1/4 filxhan stika pishe (të thekura) 1/4
0 Comments
Përbërësit 80 gr oktapod 5 – 6 kokrra kopër 1 degë selino 2 thelpinj hudhër 1 spec (pikant) 1 lugë vaj ulliri majdanoz (sipas dëshirës) tabasko (sipas dëshirës) kripë (pak) Përgatitja 1 Pasi e kemi larë dhe pastruar oktapodin e presim dhe e pjekim për disa minuta në skarë, nuk e pjekim shumë në mënyrë
0 Comments
Përbërësit 4 gjysma gjoks pule (pa lëkurë dhe pa kocka) 4 lugë çaji salcë tako (përzierje) 1 filxhan salcë (domate, qepë, koriando, hudhër, lëng limoni jeshil, kripë) 1 filxhan djathë Cheddar (i thërrmuar) 2 lugë gjelle salcë kosi (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Nxehim furrën paraprakisht në 190 gradë C. Vendosim gjokset e pulës në një
0 Comments
Përbërësit 1 kg mish i grirë 1 kg Takos pikante 500 gr Mocarela 500 gr djathë Gouda (i grirë) 500 gr djathë (i verdhë, shërbehet vetëm me takos) tabasko (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Në një tavë qelqi shtrojmë patatinat takos. Më parë kemi zier në një tenxhere mishin e grirë derisa ai ka marrë ngjyrë kafe. 2 Mishin e pergatitur paraprakisht e shtrojmë mbi
0 Comments
Përbërësit 300 gr krem djathi (i zbutur) 1 filxhan djathë Cheddar (i copëtuar) 1/4 filxhan qepë (të grira) 5 feta proshutë (të gatuar, e copëtuar) 5 spec Jalapeno (të copëtuar) 1 lugë çaji kumin 1 lugë çaji pluhur hudhre 30 kërpudha (me kërcella të hequr) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Shtrijmë një fletë pjekjeje me fletë metalike prej alumini. 2 Përziejmë kremin e djathit, djathin çedër, qepët,
0 Comments
  Përbërësit 100 gr mish derri (i thatë në një fetë të vetme) 1 kg mish viçi (tul) 4 kokrra qepë e kuqe 5 thelpinj hudhër 6 domate 4 lugë salcë domatesh 30 gr piper i kuq (i ëmbël) 25 gr kumin pluhur gjysmë luge spec djegës(pluhur) miell 3 spec djegës (të thatë) 1 lugë rigon 6 lugë vaj 5-6 qepë (të mëdha) 250 gr djathë kaçkavall (i butë) kripë     Përgatitja 1 Priteni
0 Comments
Përbërësit 40 gr djathë Gouda 40 gr sallam pikant 40 gr spec (speca me ngjyra) 40 gr ullinj 50 gr djathë i bardhë 1 vezë 3 pika tabasko(salce pikante) Përgatitja 1 Shtrojmë në tavë dheu përbërësit, një shtresë djathë guda në rende, plus sallam pikant në kubikë, speca me ngjyrra në rrathë të hollë, ullinj në rrathë, djathë të bardhë në kubikë, një vezë sy, 3 pika
0 Comments