Supa

Supa me hithra është e shkëlqyer për këto ditë të ftohta. Hithra është e pasur me hekur, kalium, kalcium, vitamina dhe është një burim i mirë proteinash.Gjithashtu ndihmon në pastrimin e trupit, redukton mbajtjen e ujit dhe presionin e gjakut. Nuk duhet harruar funksioni i tij anti-inflamator! Kur dhe si të përgatisni supë orizi me
0 Comments
Përbërësit: 600 gr domate 1 kastravec 1 qepë 1 spec 200 ml ujë 100 ml vaj 1 lgj uthull balsamike 50 gr bukë e thekur borzilok kripë, piper Përgatitja: Marrim bukën e marinojmë me erza dhe me vaj ulliri, e fusim në furrë për 30 minuta. Në një tas shtojmë bukën, domaten e prerë kubikë,
0 Comments
Përbërësit: 2 lgj miell misri 1 lgj gjalpë 5 karrota 1 vezë 1 gotë qumësht 1 litër buljon Bukë e thekur në kubikë Përgatitja: Fillimisht pastrojmë karrotat dhe i vendosim të ziejnë, më pas i kthejmë në pure. Miellin e misrit e kaurdisim më gjalpë dhe sapo të filojë të skuqet e shuajmë me ujë
0 Comments
Përbërësit: 2 gjokse pule të vogla 1 fç ujë 4 fç lëng mishi 2 lgj vaj ulliri 1 lgj qepë e grirë 1 lç hudhër 1 lç kripë 1 tufë koper 1 fç bizele 1 fç karrota 3 fç qumësht 1/2 fç miell Piper i zi Përgatitja: Fillimisht përgatisim buljonin dhe e vendosim në një
0 Comments
Përbërësit: 1 kg të brendshme 2 feta limoni 1 qepë 1 thelpi hudhër 5-6 qepë të njoma 1 dorë sallatë jeshile ½ tufë koper 100 gr oriz 50 ml verë e bardhë 4-5 lgj vaj ulliri 2 gjethe dafine 1 degëz rozmarine Lëng dhe lëkurë e grirë limoni 2 vezë për të prerë supën Kripë,
0 Comments
Perberesit: 1 lugë gjelle vaj ulliri 1 qepë 500 gr kofshë pule pa lëkurë 300 gr patate të vogla të reja 425 ml lëng perimesh 350 gr brokoli 350 gr qepë të njoma 2 lugë gjelle pesto Pergatitja: Ngrohni vajin në një tigan dhe shtoni qepën, skuqeni butësisht për 5 minuta derisa të zbuten. Shtoni
0 Comments
Perberesit 1 qepë 30 gr gjalp 500 gr spinaq 1.5 litër lëng mishi 80 gr oriz 75 gram djathë parmixhano të grirë imët 1 vezë Kripe dhe piper Pergatitja 1.Zieni spinaqin për 2 minuta, shpëlajeni, shtrydheni dhe grijeni hollë.2.Në tenxheren ku keni shtuar lëngun e mishit shtoni edhe orizin. Lëreni të ziejnë përreth 15 minuta.3.Gjatë
0 Comments
Perberesit: Lëng peshku 1.5 litra Patate 2-3 kokrra Karrota 3-4 copë Mashurka 8-10 copë Selino Vaj 3-4 lugë gjelle Domate 2 kokrra Kripë, Piper Dafinë,Majdanoz Pergatitje: 1.Patatet, karotat, mashurkat dhe selinoja, pastrohen e priten në copa kubike. 2.Në tenxhere me vaj kavardiset qepa e grirë hollë, pastaj shtohen karrota, selino, mashurka, pak miell dhe pasi
0 Comments
Perberesit: 12 feta proshutë ⅔ filxhan margarinë ⅔ filxhan miell 7 gota qumësht 4 patate të mëdha të pjekura, të qëruara dhe të prera në kubikë 4 qepë të njoma, të copëtuara 1 ¼ gota djathë Cheddar të copëtuar 1 filxhan krem ​​pana 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji piper i zi i bluar
0 Comments
Kjo supë eshte e lehte per  konsumim ,me kungull, me salcë,ereza dhe kos. Përberesit: Tull kungulli Qepë e madhe e copetuar 2 karrota te prera me kube të vogela Piper Vaj ulliri Pulë Ereza Kos Panë Pure Udhëzime Kungulli pritet ne cop ate vogla. Pastaj në një tigan hidhet vaj ulliri,qepe dhe kungulli per skuqje.Me pas kjo
0 Comments
Perberesit : Karkaleca të qëruar dhe larë 4 thelpinj hudhër të shtypur 1 kuti pana 2 lugë gjelle gjalpë 1 lugë gjelle lëng limoni 1 lugë gjelle erëza të përziera 1 lugë spec djegës 1 lugë miell Domate të thara Kripë Një grusht gjethe borzilok Pergatitja: 1.Në një tigan hidhni gjalpin bashkë me hudhrën të
0 Comments
Perberesit : 200 gr miell misri i bardhë 50 gr presh 30 gr karota 40 gr rrepë e bardhë 50 gr lulelakër 800 ml brodo perimesh 1 degë borzilok 50 gr finok 50 gr kungull 40 gr lakër kale 2 gr spec djegës i freskët 60 gr salcë domatesh 20 gr vaj ulliri 50 gr
0 Comments
Përbërësit:350 gr kërpudha të freskëta40 gr miell40 gr gjalpë1/2 l qumësht2 dl lëng perimeshnjë dl pana e lëngshmedisa gjethe majdanozkripëcopa buke të thekur Përgatitja:Pasi keni pastruar mirë kërpudhat, pritini në feta dhe fergojini në një tigan me gjysmën e gjalpit dhe pakëz kripë.Ndërkaq, përgatisni beshamelën: në një tenxhere shkrini gjalpin e mbetur, shtoni miellin dhe
0 Comments
INGREDIENTET : Supe me perime !Fileto pule100 g gjalp1 qepe2 domate2 karotaBizeleBrokoli2 specaLulelaker2 kunguj300 g Makarona per supePERGATITJA :(Perimet i hedhim edhe sipas shijes tone ose ato qe na ndodhen ne shpi pervec patates)1.Vendosim gjalpin ne tenxhere sate shkrije shtojme mishin e pules i leme sa te marin pak ngjyre2 . Hedhim qepen dhe e
0 Comments