Akullore

Akullorja është ëmbëlsirë që zakonisht pregatitet nga uji ose qumështi duke u kombinuar. Konsumimi i akullores zakonisht bëhet gjatë kohërave të ngrohta. Me poshte keni disa ide recetash per Akullore.

Perberesit: 2 banane Lëng nga dy limona Lëng portokalli 350 gr sheqer 1 gotë ajkë e ëmbël Pergatitja: 1.Në një enë hedhim sheqerin dhe pastaj një filxhan ujë. 2.E përziejmë e vemë shurupin të zihet. 3.Pastaj marrim bananet e pastruara, i shtrydhim dhe i përziejmë me lëngun e limonëve dhe të portokallit në ajkën e
0 Comments
RECETA BAZË E AKULLORES1 kuti qumësht panda 400 g500 g pana e ftohtë nga frigoriferi Përgatitja:Me rrahësen elektrike të vezëve ose në robot, rrahim panën, jo shumë të ngrirë. Ulim shpejtësinë dhe shtojmë qumështin panda duke e rrjedhur pjesë-pjesë. Pasi ta kemi hedhur qumështin panda, rritim shpejtësinë dhe i rrahim derisa të përftojmë një masë
0 Comments
Përbërësit  (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 4 filxhanë çaji me qumësht 4 kokrra vezë 1 filxhan çaji sheqer Një lugë çaji vanilje 1 lugë gjelle niseshte 1 filxhan me kakao Përgatitja  Si fillim, të zjeni qumështin dhe ta lini të ftohet pak. Më pas, rrihni vezët bashkë me sheqerin dhe hidhini në tenxheren
0 Comments
Përbërësit (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 4 filxhanë çaji me qumësht 30 gr kajmak ose ajkë qumështi 4 kokrra vezë 1 filxhan çaji sheqer Një lugë çaji vanilje 1 lugë gjelle niseshte Përgatitja Si fillim, të zjeni qumështin dhe ta lini të ftohet pak. Më pas, rrihni vezët bashkë me sheqerin dhe kajmakun
0 Comments
Përbërësit 500 gram luleshtrydhe 150 gram sheqer 250 gram kos 3-4 pika lëng limoni. Udhëzimet Në një tas rrihni sheqerin me luleshtrydhet e lara dhe të prera në copa të vogla. Mbulojeni enën dhe e lini të qendrojë për rreth 1 orë në frigorifer. Më pas e kaloni masën në blender, i shtoni kosin dhe
0 Comments
Serviret për (persona):4 Persona Përbërësit 5 mollë 6 lugë gjelle sheqer 1 gotë ujë 500 ml qumësht 1 lugë gjelle niseshte Pak kanellë pluhur. Udhëzimet Lani mollët, i qëroni dhe i prisni në feta-feta. I vendosni në një tenxhere me 6 lugë gjelle sheqer dhe i lini për pak minuta në zjarr, derisa mollët të
0 Comments
Përbërësit 2.5 kg shalqi 150 gr sheqer 80 gr niseshte 1 lugë çaji kanellë pluhur 3-4 lugë gjelle qitro (e sheqerosur në copa) 2-3 lugë gjelle çokollatë (në copa) 1 lugë gjelle ujë trëndafili (ose ujë jasemini) Përgatitja 1 Shalqiri pastrohet nga lëkura e farat dhe kalohet në mikser për t’u bërë masë homogjene. Kjo
0 Comments
Përbërësit 400 gr akullore (me stracatela) 120 gr mafishe (të gatshme) 200 ml pana (e freskët pastiçerie) 200 gr sheqer pluhur 20 kokrra luleshtrydhe 50 gr fëstëk (të qëruar pa kripë) Përgatitja 1 Vishni një stampë me letër furre të lagur duke e shtrirë mirë. Lëreni të zbutet lehtësisht akulloren. 2 Thërrmoni mafishet me dorë
0 Comments
Përbërësit 4 banane (të pjekura mirë dhe të prera në feta rrethore) 85 gr bajame (të pjekura) 4 lugë gjelle shurup panje 2 gr kripë 125 ml qumësht bajamesh (i paëmbëlsuar) 1 lugë gjelle vanilje Përgatitja 1 Ngrijini bananet e prera në feta në frigorifer. 2 Në një tas përzieni bajamet me 2 lugët e
0 Comments
Përbërësit 1 copë banane 1 kupë akullore (me vanilje) 1 kupë akullore (me çokollatë) 1 kupë akullore (me luleshtrydhe) 1 fetë ananas 2 kokrra luleshtrydhe 5 ml shurup (çokollate) 1 lugë gjelle bajame (të grira) 1 lugë gjelle reçel qershie 10 ml pana (pastiçerie) Përgatitja 1 Banania qërohet, pritet për së gjati dhe vendoset në
0 Comments
Përbërësit akullore (me tre shije të ndryshme sipas dëshirës) 80 ml Grand Marnier (liker me shije portokalli) disk pandispanjë (mund ta merrni të gatshme ose ta përgatisni vet) fruta (të sheqerosura të përziera) Përgatitja 1 Vishni një enë për përgatitjen e tortave me letër furre të lagur, të cilën duhet ta shtrini dhe ngjishni mirë
0 Comments
Përbërësit 4 banane të pjekura mesatarisht, të qëruara, të prera dhe të ngrira. 2-4 lugë gjelle qumësht sipas dëshirës 2 lugë gjelle kanellë 2 lugë gjelle eksrakt vaniljeje Një majë luge kripë Përgatitja: Në një procesor ushqimi ose blender me fuqi të lartë, kombinoni bananet, 2 lugë qumësht, kanellën, vaniljen dhe kripën. Kalojeni në blender
0 Comments
Përbërësit 200 gr ajkë (qumështi) 150 gr sheqer 125 ml qumësht 5 kokërr limon 1 mollë Përgatitja 1 Rrahim mirë lëngun e limonave të filtruar më parë në kullesë me sheqerin. Këshillohet të bëhet me rrahëse elektrike. 2 Më pas, shtojmë 2 lugë lëng limoni, mollën e qëruar e të grirë, qumështin dhe i përziejmë
0 Comments