Supë borsh me patate

Supa

Për 6 persona :

–    Lëng mishi 1 litër
–    Panxhar 3-4 copë
–    Uthull 1-2 lugë gjelle
–    Lakër  ¼ e lakrës
–    Salce domate 1 lugë gjelle
–    Yndyrë 2 lugë gjelle
–    Karota 2 copë
–    Patate 2-3 copë
–    Qepë 1 kokërr
–    Sheqer 1 luge kafeje
–    Ajkë qumështi 1 lugë gjelle për 1 person
–    Kripë e piper i zi

Përgatitja:

Në lëngun e valuar të mishit hidhet lakra e bardhë e prerë në fije të holla. Skuqet qepa, shtohen karotat dhe rrënje selinoje të prera në formë fije shkrepësesh, skuqen të gjitha së bashku, hidhet mielli duke vazhduar kaurdisjen, pastaj shtohet pak e nga pak të marrë valë. Në lakrën gjysmë të zier hidhen patatet e prera në kubikë mesatare dhe pesë minuta para zierjes së plotë hidhet salca e përgatitur. Supa shërbehet sipas racioneve, sipër i hidhet 1 lugë ajke qumështi secilës pjatë.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZyeBYO
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/2M9uXUv
*GOslim
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2Mhvq7i
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3dGh9MD

Articles You May Like

Kulaç i ngrohtë i lyer me vezë
Ëmbëlsirë me arra dhe portokall
Mollë të karamelizuara me arra
Tavë me mashurka
Supë me mish të grirë, perime dhe kos