Fruta Deti

Sallata me fruta deti është një antipastë e freskëta dhe e shijshme që përgatitet me karkaleca deti, oktapod, sepje dhe kallamar.

Përbërësit (për 5-6 persona) :1 ½ kg kallamarë të mëdhenj1 filxhan oriz2 qepë të grira10 lugë vaj ulliri½ gote verë e bardhë1 tufë majdanoz i grirëkripë, piper Përgatitja :1. Pastroni kallamarët, hiqjuni kockën, sytë dhe pjesët e forta dhe lajini mirë.2. Prisni tentakulat e kallamarëve në pjesë të vogla dhe skuqini në tigan me 5
0 Comments
Përbërësit : 1 peshk rreth 400 gr 2 domate 1 thelbi hudhër vaj ulliri majdanoz lëng limoni piper i zi kripë Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj pjate , si fillim pastroni peshkun dhe ta shpëlani atë me ujë të bollshëm. Më pas zgjidhni një tavë mesatare pjekje dhe mbulojeni të gjithën me
0 Comments
Përbërësit : 1 -1.5 kg sardele 5-6 thelpinj hudhër 2-4 gjethe dafine 120 ml lëng limoni 120 ml ujë Kripë Piper i zi Përgatitja : Si fillim pastroni mirë sardelet siç bëni zakonisht. Lajini me ujë të bollshëm disa herë dhe kullojini për të vazhduar me recetën. Ndërkohë në një enë të thellë shtoni të
0 Comments
Përbërësit: 2 fileto salmoni 1 tufë majdanoz Gjysmë limoni Kripë Piper i zi Vaj ulliri Përgatitja: Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete gjithnjë peshkun ta zgjidhni sa më të freskët për shije më të mirë. Marinoni fileton e salmonit duke e lyer me kripë dhe piper nga të gjitha anët.Më pas hidhini sipër
0 Comments
Përbërësit: 400 gr kallamarë 10 karkaleca të qëruar miell gruri vaj ulliri kripë Përgatitja: Lyejmë mirë me miell kallamarët dhe karkalecat dhe i vendosim larg njëri – tjetrit, në një tavë të veshur me letër furre. U hedhim pak vaj dhe i fusim në furrë me ventilim me 200 gradë  për 10 minuta; pas 5
0 Comments
Përbërësit 1 kg midhje 250 gr kus-kus 125 ml buljon peshku 1/2 gotë verë e bardhë 2 domate 1 spec djegës i kuq 1/2 spec jeshil 2 qepë të njoma 2 thelpinj hudhre 1 tufë majdanoz 70 ml vaj ulliri Kripë Piper Udhëzimet 1.Vendosim në një tenxhere buljon peshku dhe e lëmë të marrë një
0 Comments
Midhjet me guaskë të zezë mund të kemi një jetë që i njohim dhe i shtojmë në tryezë sa herë afron vera. Nuk kanë si mungojnë, në fund të fundit: Janë të shijshme, të thjeshta në përgatitje dhe mund të konsumohen edhe me një sallatë të thjeshtë për ta quajtur drekën të mbyllur, pa marrë
0 Comments
Nje nder gjerat me te mira qe mund te provosh ndonjehere eshte Paella spanjolle, dhe normalisht e bere ne menyre qe ata e bejne. Me origjine nga Valencia dhe e ndryshuar ne shume receta, sot po bejme nje gje super te thjeshte te beshme ne shtepi. Ngelet dhe vazhdojme te bejme gjera qe hidhen nje
0 Comments
Përbërësit 1 kg aragosta 300 gr domate qershi 2 degë selino 20 gr majdanoz 100 ml verë e bardhë 15 gr kripë (sipas dëshirës) 1 gr piper (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Merrni arragostën dhe ndajeni përgjysmë. Pastrojeni mirë dhe thajeni me një pecetë. 2 Në një tigan hidhni pak vaj ulliri dhe më pas selinonë e grirë. 3 Lëreni tiganin për 4 minuta në
0 Comments
Përbërësit 600 gr patate 250 gr karkaleca 3 karotë (turshi) 2-3 lugë gjelle majonezë (ose Kos) 1 kokërr limon borzilok vaj ulliri domate qershi kripë piper Përgatitja 1 Ziejmë patatet të paqëruara në ujë me kripë për 30 minuta. 2 I lëmë të ftohen, u pastrojmë lëkurën dhe i shtypim mirë duke i bërë pure.
0 Comments
Përbërësit 300 gr karkaleca 1 avokado 1 qitro e kuqe pak sallatë jeshile 1/2 kokërr lëng limoni 1 lugë çaji keçap 1 lugë çaji majonezë 1/4 lugë kafeje mustardë 1 lugë gjelle pana kripë piper i zi Përgatitja 1 Skuqim karkalecat me pak vaj, më pas i alternojmë në pjatë 1 karkalec, 1 fetë avokado,
0 Comments
Përbërësit 10 copë karkaleca 15 gr miell 5 gr kerri 4 thelpi hudhër 3 gr kripë 1 gr piper Përgatitja 1 Merrni karkalecat, pastrojini mirë duke i lënë për bukuri kokën dhe bishtin. 2 Kalojini në miell e piqini në tigan me vaj ulliri për rreth 2-3 min. 3 Shuajini me pak verë të bardhë,
0 Comments
  Përbërësit karkaleca (të mëdhenj) kripë piper miell gjalpë konjak lëng limoni kopër (i grirë) Përgatitja 1 Qërojmë karkalecat duke u lënë kokën dhe fundin e bishtit. 2 I spërkasim me kripë e piper dhe i kalojmë në miell. 3 I skuqim nga të dyja anët me pak gjalpë në zjarr të mesëm dhe i
0 Comments
Përbërësit 100 gr salmon kripë piper i zi vaj ulliri (ekstra i virgjër) 1 pako patate bizele karotë pluhur hudhre ( koncentrat domatesh krem djathi Përgatitja 1 Në fillim marinoni salmonin me pak kripë dhe piper të zi. Vendoseni për ta skuqur në një tigan ku keni shtuar më parë pak vaj ulliri. 2 Pasi
0 Comments