Pije dhe Kokteil

Kokteil më të mira të verës, Pije alkoolike dhe receta per cocktail. Pije te njohura si baileys, pije me vere te kuqe, limonate, mojito, sex on the beach, pije me luleshtrydhe. Kokteil pa alkol receta

Perberesit: 1 shalqi i madh ose 2 të vegjël 250 ml lëng limoni 100 gr sheqer pluhur i artë 1 litër ujë me gaz 1 lime, i prerë në feta 1 tufë mente akull i grimcuar Pergatitja: Prisni pjesën e sipërme të shalqirit dhe zbrazni atë duke përdorur një lugë të madhe. Shtypeni pjsën e
0 Comments
Perberesit: 1 gotë manaferra1 banane1/2 gotë tërshërë2 lugë gjelle kos grek1 gotë qumësht1 lugë gjelle mjaltë Pergatitja: Lani mirë manaferrat. Qëroni bananen dhe e prisni në feta-feta. Bashkoni të gjithë përbërësit në një blender dhe i trazoni për disa sekonda. E shërbeni në gota me akull dhe shijojeni!
0 Comments
Perberesit : ½ avokado, të qëruar dhe prerë në copa 150 gr luleshtrydhe, të përgjysmuara 4 lugë kos natyral me pak yndyrë 200 ml qumësht gjysëm të skremuar Lëng limoni ose lime, për shije Mjaltë, për shije Pergatitja : 1.Vendosni të gjithë përbërësit në një blender dhe përzijini derisa masa të bëhet kremoze per disa
0 Comments
Fillimisht hidhnin qumështin në një filxhan dhe më pas shtoni çaj. Qumështi i ftohtë e ftoh çajin aq sa të mos thyhet gota dhe njëkohësisht pakëson hidhtësinë e tij. Duke qenë tepër i vlefshëm, familjet që nuk mund të përballonin sasi të mëdha të çajit shtonin një sasi më të madhe qumështi, ndërsa familjet e
0 Comments
Përbërësit: – 500 g miell misri,– 5 litra ujë të vakët,– 20 g tharmë buke– 500 g sheqer Përgatitja: Në një enë (tenxhere) matet mielli, i qitet uji i vakët dhe lihet të qëndrojë disa orë (më së miri është të përgatitet në mbrëmje). Pas qëndrimit, tenxherja vihet në zjarr të mesëm dhe zihet rreth
0 Comments
Përbërësit 60 ml Rum Gjysmë filxhani me copa të vogla ananasi 2 copa xhinxher Gjysmë luge jasminë të tharë 90 ml lëng ananasi 60 ml lëng portokalli 1 lugë çaji shurup shege Udhëzimet Vendosni rumin, jasminin, xhinxherin dhe copat e ananasit në një gotë dhe lërini të pushojnë për 15 minuta. Pas 15 minutash shtoni
0 Comments
Përbërësit 850 gr arra të njoma e të freskëta (ose 24 kokrra) 1 l raki 500 gr ujë 500 gr sheqer lëkurë limoni 2 shkopinj kanelle 3 karafila Përgatitja Për të përgatitur këtë pije, filloni duke larë mirë arrat dhe më pas t’i përgjysmoni ato. Këshillohet të vishni doreza, pasi ato mund të njollosin duart
0 Comments
Përbërësit 600 gr pjepër 370 g alkool 400 gr qumësht 300 gr sheqer 1 lugë kafeje me esencë vaniljeje Përgatitja Për të përgatitur këtë pije, së pari qëroni dhe pastroni pjeprin nga farat dhe lëkura. Më pas vazhdoni duke prerë tulin në kubikë, për këtë do t’ju duhen rreth 340 g tul pjepër. Transferoni pjeprin
0 Comments
Serviret për (persona):2 Persona Përbërësit 4 banane 400 ml qumësht 4 lugë gjelle mjaltë Pak kanellë Udhëzimet Bëjmë pastrimin e bananes dhe më pas prerjen e saj në copa të vogla. Vendosim copat e bananes, qumështin, mjaltin dhe kanellën në multi–mikser. I përziejmë në mikser derisa të formohet një masë homogjene dhe smoothie eshte gati
0 Comments
Serviret për (persona):2 Persona Përbërësit 1 filxhan me luleshtrydhe të lara 1 banane 1/2 gotë kos 1/4 gotë me lëng portokalli 1 lugë gjelle mjaltë. Udhëzimet Në një mikser si fillim shtoni kosin me mjaltin. Trazojeni për disa sekonda, shtoni frutat dhe lëngun e portokallit. Sapo të keni krijuar një masë kremoze e shërbeni të
0 Comments
Serviret për (persona):3 Persona Përbërësit 30 ml vodka 60 ml verë rozë 15 ml lëng limoni 15 ml lëng limon jeshil 15 ml lëng rrushi 30 ml shurup të thjeshtë 15 mg copa pjeshke Udhëzimet I hedhim të gjithë përbërësit në një gotë të posaçme për koketil, duke i shtuar akull. Përziejmë të gjithë masën
0 Comments
Përbërësit: Lëkura e 8 mandarinave 25 cl alkool 3 dl ujë  250 gr sheqer 1 karafil 1 copëz shkopi kanelle Përgatitja: Hidhni në një tas alkoolin dhe më pas shtoni lëkurat e mandarinave, karafilin dhe kanellën. Zgjidhni një tas me kapak dhe lëreni të qëndrojë për 10 ditë që të marrë shije duke tundur herë
0 Comments
Pluhuri magjik i salepit : Pluhuri i saj përmban disa mikroorganizma si polisakaride apo basorina, që kur bien në kontakt me lëngun e nxehtë trashen njësoj si mielli i misrit. Kur lëngu të arrijë trashësinë e një pureje të qullët, atëherë hidhet në filxhanë dhe shërbehet me kanellë. Salepi është një burim i çmuar vlerash
0 Comments