Antipasta

Përbërësit 5 domate (edhe pjesa e brendshme e domateve) 200 gr mish viçi (i grirë) 1 qepë (mesatare) 1 thelpi hudhër 30 gr sallam (sallam turist) 100 gr djathë i bardhë 100 gr parmixhano 120 gr bukë (e grirë) rigon (i thatë) kripë piper 2 lugë gjelle vaj ulliri 1 tufë majdanoz borzilok 1 karotë Përgatitja 1 Pastroni domatet nga tuli i brendshëm dhe ruajeni pjesën e brendshme për mbushjen. 2 Në një tigan
0 Comments
Përbërësit 8 argjinare (të drenazhuara mirë) 8 feta proshutë (të përgjysmuara) djathë Pecorino (i prerë në feta të holla) piper i zi vaj Përgatitja 1 Vendosim zemrën e çdo argjinareje në fund të një cope proshutë dhe futim një copë të vogël djathi në çdo anë të argjinares. 2 I spërkasim me piper, duke i rrotulluar fort në proshutë dhe
0 Comments
Përbërësit 8 kërpudha 2 qepë (të vogla) 1 thelpi hudhër 2 lugë gjelle arra (të copëtuara) 2 lugë gjelle majdanoz (i copëtuar) 2 lugë gjelle thërrime buke 2 lugë gjelle lëng pule 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë gjelle djathë parmixhano 1 lugë gjelle gjalpë Përgatitja 1 Fillimisht ngrohni furrën në temperaturën 190 gradë Celcius. 2 Për mbushjen: Shtoni gjalpin në një tigan dhe vëreni në zjarr në temperaturë
0 Comments
Përbërësit 5 kokrra patate (mesatare) 280 gr rikota (ose gjizë pa kripë) 2 kokrra vezë vaj ulliri 300 gr spinaq kripë piper 3 qepë e njomë Përgatitja 1 Prisni patatet në kubikë dhe ziejini me pak kripë. 2 Ndërkohë skuqni qepët e njoma në vaj ulliri dhe 3 minutat e fundit shtoni spinaqin. Hidhni kripë e piper. 3 Rikotën përziejeni me 2
0 Comments
Përbërësit 6 spec (të mëdhenj, të ëmbël) 1/3 filxhan çaji vaj ulliri(esktra të virgjër) 2 thelpinj hudhër (të qëruar dhe të grirë) 1/3 filxhan çaji uthull balsamike kripë piper 1/3 filxhan çaji majdanoz (i freskët, i copëtuar) Përgatitja 1 Lajmë dhe thajmë specat, pastaj iu heqim farat, pjesën e bishtit dhe cipën. 2 Presim specat në shirita 2.5 cm. Nxehim vajin në tigan
0 Comments
Përbërësit 500 gr salmon (ose filetë Merluci) 300 gr patate 3 kokrra vezë (të ziera) 50 gr gjalpë 3 tufa kopër 1/4 kokërr shegë kripë piper i zi Përgatitja 1 Fillimisht ziejmë patatet dhe më pas i grijmë në rende bashkë me vezët e ziera. 2 Presim filetat e peshkut në copëza të vogla dhe i kalojmë në avull ose në skuqje. 3
0 Comments
Përbërësit 300 gr mish viçi 250 gr salsiçe 1 kokërr patate 1 kokërr vezë 2 lugë gjelle djathë kaçkavall 1 thelb hudhër 1 tufë majdanoz 150 ml birrë arrëmyshk pak miell vaj luledielli (për skuqje) kripë piper i zi Përgatitja 1 Ziejmë pataten me gjithë lëkurë për 30 minuta. E qërojmë dhe e shtypim në formë pureje. 2 Në një tas të madh bashkojmë mishin
0 Comments
Përbërësit 100 gr spinaq 100 gr radhiqe (belge, indivia) 40 gr proshutë Përgatitja 1 Nxeheni furrën në 200 ° C dhe pastaj fikeni. 2 Për sallatën me spinaq dhe proshutë krokante, prisni në shirita proshutën, vendoseni në një tepsi dhe lëreni të piqet në furrë për 5 minuta. Ajo duhet të bëhet krokante, por pa u tharë. 3 Prisni në shirita radhiqet belge, përziejini me
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr qepë (e grirë hollë) 2 thelpinj hudhër 1 domate (e ndarë në kubikë) 1 kungull (i njomë) 150 gr miell 1 vezë kripë piper 100 gr djathë i bardhë vaj luledielli (Olim) kopër Përgatitja 1 Në një tas grini kungullin në rende. 2 Shtoni domatet e grira në kubikë, qepën e grirë, hudhrat e grira hollë, miellin, vezën, kripën dhe piperin. 3 Grini sipër djathin
0 Comments
Përbërësit 300 gr mish viçi 250 gr salsiçe 1 kokërr patate 1 kokërr vezë 2 lugë gjelle djathë kaçkavall 1 thelb hudhër 1 tufë majdanoz 150 ml birrë arrëmyshk pak miell vaj luledielli (për skuqje) kripë piper i zi Përgatitja 1 Ziejmë pataten me gjithë lëkurë për 30 minuta. E qërojmë dhe e shtypim në formë pureje. 2 Në një tas të madh bashkojmë mishin
0 Comments
Përbërësit 500 gr filetë pule 300 gr kërpudha 250 gr majonezë 250 gr bizele 200 gr djathë kaçkavall 7-8 kokrra vezë (të ziera) 2 thelpinj hudhër 50 gr arra kopër kripë Përgatitja 1 Fillimisht ziejmë bizelet në ujë të vluar me kripë për 5 minuta. Më pas i kullojmë dhe i vendosim në ujë të ftohtë. 2 Ziejmë filetat e pulës dhe më pas i presim
0 Comments
Përbërësit 100 gr miell i tipit 00 10 gr miell misri 2 kokrra vezë (të bardhat) 80 gr sheqer 30 ml vaj ulliri (ekstra i virgjër) 30 ml ujë 3 gr kripë 2 pika ekstrakt vaniljeje 1/2 kokërr lëkurë limoni (e grirë) Përgatitja 1 Si fillim shkruani në një letër urimet për secilin dhe paloseni. 2 Në një tas hidhni miellin, miellin e mistrit dhe sheqerin. Në
0 Comments
Përbërësit 1 kg mish pule (i grirë) 2 kokërr qepë (të grira) 2 kokërr domate (të grira) 120 gr bukë (e grirë) 30 ml uthull balsamike 100 ml vaj ulliri 30 gr rigon 15 gr kripë 2 gr piper (i bluar në moment) 2 kokrra vezë (të bardhat) Përgatitja 1 Hidhni të gjithë materialet në një tas dhe punojini mirë me duar, derisa të arrijnë një brumë homogjen. 2 Formoni qofte
0 Comments
Përbërësit 300 gr miell 10 gr maja pluhur 70 gr bizele 50 gr djathë i bardhë 50 ml ujë kripë vaj ulliri Përgatitja 1 Hedhim në një tas miellin, majanë bizelet, ujin, kripën dhe pak vaj ulliri. 2 Pasi i punojmë pak, shtojmë dhe djathin e bardhë. 3 Zëmë një brum pak a shumë si të byrekut, por pak më të ujshëm.
0 Comments