Argjinare me Proshutë

Antipasta, Kalorike, Perime

Përbërësit
  • argjinare (të drenazhuara mirë)
  • 8 feta proshutë (të përgjysmuara)
  • djathë Pecorino (i prerë në feta të holla)
  • piper i zi
  • vaj
Përgatitja
1
Vendosim zemrën e çdo argjinareje në fund të një cope proshutë dhe futim një copë të vogël djathi në çdo anë të argjinares.
2
I spërkasim me piper, duke i rrotulluar fort në proshutë dhe i sigurojmë me kunja dhëmbësh. Përfundojmë duke mbështjellë argjinaren e mbetur me proshutë.
3
Hedhim vaj në tigan në një thellësi 50 mm dhe e nxehim tiganin në nxehtësi mbi mesataren derisa termometri të lexojë 175 gradë C.
4
Skuqim argjinaret derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe të bëhen krokante, për rreth 3 deri në 4 minuta.
5
Nxehim paraprakisht furrën në 200 gradë C dhe vendosim argjinaret të shpërndara në mënyrë të njëjtrajtshme mbi letrën e pjekjes.
6
I pjekim për 8 minuta, pastaj kthejmë argjinaret dhe i gatuajmë derisa proshuta të bëhet kafe dhe krokante për rreth 5 minuta të tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *