Antipasta

Përbërësit 3 lugë gjelle gjalpë 2 thelpinj hudhër (të copëtuar) 6 lakra (Brukseli, të pastruara dhe të përgjysmuara) 2 lugë gjelle djathë parmixhano kripë piper i zi Përgatitja 1 Nxehim një tigan për skuqje në temperaturë të lartë për 3 minuta. Shkrijmë 1 lugë gjelle gjalpë. E gatuajmë dhe e përziejmë me hudhrën për 30
0 Comments
Përbërësit 400 gr karkaleca 1 kokërr vezë (e bardha) 30 gr fara susami 100 ml vaj (për skuqje) 20 ml salcë soje (për shoqërim) Përgatitja 1 Fillimisht pastroni karkelecat duke i lënë pjesën e bishtit, kalojini më pas në ujë të rrjedhshëm dhe thajini me letër kuzhine. 2 Vendosni në dy tasa: në njërin të
0 Comments
Përbërësit 6 feta bukë (për tost) 70 gr Philadelphia 30 ml pana 4 feta proshutë (të pjekur) 1 degë selino 2 copë qepë e njomë 1 tufë majdanoz 1 degë trumëz 0.2 gr piper i kuq Përgatitja 1 Fillimisht grini selinonë, majdanozin, qepën e njomë dhe vendosini në një tas. 2 Shtoni në të panën,
0 Comments
Përbërësit 1 kg karotë 300 gr patate 80 gr arra (shqeme) gjalpë galetë djathë (i grirë) miell kurkuma kripë piper Përgatitja 1 Qëroni karotat dhe 700 gr prijini në rrota. 300 gr grijini në fije të holla dhe futini në ujë të akullt. 2 Qëroni patatet dhe prijini në copa të vogla. Vendosini bashkë me
0 Comments
  Përbërësit 4 kokrra vezë (të ziera,të qëruara) 2 lugë ajkë (kuzhine) 2 lugë erëza (të ndryshme të grira hollë) 4 lugë majonezë kripë piper i zi (i bluar) 2 fije spec (pluhur) 2 gjethe sallatë jeshile 2 degëza kopër Përgatitja 1 Zieni vezët për rreth 10 min. 2 Pritini vezët për së gjati dhe
0 Comments
Përbërësit 10 gr bollgur 1/2 copë kungull 8 gr gjethe kale 1 kokërr vezë (e bardha) 3 ml salcë soje Përgatitja 1 1. Prisni kungullin në copa të vogla, bashkë me lakrën kale dhe skuqini për 2-3 minuta. 2 Në një enë tjetër vendosni bollgurin të ziejë, por jo shumë. Në një tjetër tigan me fare pak gjalpë, sa të mos ngjisë, piqni të bardhën e
0 Comments
  Përbërësit 750 gr kërpudha 6 lugë gjelle gjalpë 6 lugë gjelle miell 2 gota qumësht 1/2 filxhan çaji djathë 6 vezë kripë piper i zi Përgatitja 1 Shtoni 3 lugë gjelle gjalpë në një tigan dhe vendoseni në zjarr të shkrijë. Hidhni në të kërpudhat e prera në feta dhe gatuajini për rreth 5
0 Comments
Përbërësit 80 gr qepë (të skuqura, të grimcuara) 3/4 filxhan çaji proshutë (e gatuar) 1/2 filxhan majonezë 3 gota djathë (djathë zviceran) 400 gr salcë domatesh 1 bukë (thekre, 500 gr) Përgatitja 1 Në një tas të madh kombinoni qepët, proshutën, majonezën dhe djathin zviceran. 2 Prejeni bukën në feta dhe shtoni mbi secilën prej
0 Comments
Përbërësit 400 gr domate 300 gr spec 450 gr djathë Mocarela (të prerë në feta) vaj ulliri (ekstra i virgjër) borzilok (gjethe të freskëta) uthull balsamike kripë piper i zi (i trashë) Përgatitja 1 Në një pjatancë të madhe vendosim krah njëri-tjetrit domatet dhe specat duke u përpjekur që të duken bukur. 2 Hedhim me
0 Comments
Përbërësit 30 gr karotë (të pastruara) 30 gr lakra (brukseli) 30 gr qepë (e pastruar) 1 karçof 5 feta portokall 1 fetë lëng portokalli 5 feta limon 2 lugë vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Vëreni të ziejë në ujë të vluar dhe me kripë lakrat, pasi t’i keni pastruar nga gjethe. 2 Ndërkohë, ndajeni
0 Comments
Përbërësit 240 gr salmon 240 gr lulelakër 80 gr qepë 1 vezë vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Pastroni lulelakrën dhe hidheni në një tenxhere me ujë të kripur të valuar për 10 minuta. Mbajeni mënjanë për ta përdorur si garniturë. 2 Qëroni qepët, prejini ata në 6 pjesë dhe skuqini në një tigan me një lugë gjelle vaj
0 Comments
Përbërësit 500 gr kofshë viçi (e grirë) 300 gr bizele 100 gr patate (të ziera) 100 gr thërrime buke 2 qepë 1 vezë miell qumësht gjalpë majdanoz djathë kaçkavall (i grirë) kripë piper Përgatitja 1 Për recetën e qofteve me bizele, përzieni mishin e viçit me patatet e ziera të shtypura mirë, bukën e zbutur në qumësht dhe të shtrydhur lehtë, vezën, 2 lugë kaçkavall, pak erëza të grira,
0 Comments
Përbërësit 1 bagetë (e prerë në feta) 2 gota domate qershi (të prera përgjysmë) 2 degë selino 1/2 filxhan çaji karotë (të copëtuara) 1/4 filxhan çaji ullinj (të prerë në feta) 1/4 filxhan çaji ullinj (të mbushur, të prerë në feta) 1/4 filxhan çaji majdanoz (i freskët) 1/4 filxhan çaji qepë e kuqe (të copëtuara)
0 Comments
Përbërësit 500 gr brumë (pastiçerie, të fryrë) 1 vezë (e madhe) 1 filxhan çaji salcë domatesh ullinj 1 e 1/3 filxhan çaji djathë Mocarela (të thërrmuar) borzilok (gjethe të vogla, të freskëta) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 200 gradë C. Vendosim dy tepsi pjekjeje me letër pergamene. 2 Rrahim vezën me një lugë gjelle
0 Comments