Petulla patatesh

Antipasta, Perime, Te shpejta

Përbërësit
  • 3 gota patate (të prera në kube)
  • 1/4 filxhan qepë
  • vezë
  • biskota (të kripura)
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1/4 lugë çaji piper i zi
  • 1/2 filxhan vaj
Përgatitja
1
Lajini patatet mirë dhe më pas grijini ato në rende të holla.
2
Shtojini në një enë dhe më pas hidhni në të edhe qepët e prera hollë, vezët, biskotat e kripura të bluara.
3
Hidhni gjithashtu kripën, piperin e zi, dhe përziejini mirë në mënyrë që përbërësit të kombinohen plotësisht.
4
Ndërkohë, shtoni vajin në një tigan dhe vendoseni në zjarr në temperaturë të lartë.
5
Merrni nga masa e përgatitur me patate dhe formoni me to petullat.
6
Renditini petullat e patateve në tigan dhe skuqini për rreth 3 deri në 5 minuta nga të dyja anët.
7
Vendosni një pecetë në pjatën e servirjes dhe renditini në të në mënyrë që të thithë vajin e tepërt.
8
Pas kësaj, janë gati për t’u servirur.

Articles You May Like

Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Tavë me bamje
Oriz me midhje dhe perime
Supë me lëng mishi
Zupë me kos dhe biskota

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *