Kërpudha të mbushura pikante

Antipasta, Perime, Receta Pikante

Përbërësit
  • 300 gr krem djathi (i zbutur)
  • 1 filxhan djathë Cheddar (i copëtuar)
  • 1/4 filxhan qepë (të grira)
  • 5 feta proshutë (të gatuar, e copëtuar)
  • spec Jalapeno (të copëtuar)
  • 1 lugë çaji kumin
  • 1 lugë çaji pluhur hudhre
  • 30 kërpudha (me kërcella të hequr)
Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Shtrijmë një fletë pjekjeje me fletë metalike prej alumini.
2
Përziejmë kremin e djathit, djathin çedër, qepët, proshutën, specat jalapeno, qimnonin dhe pluhurin e hudhrës së bashku në një tas.
3
Vendosim me lugë përzierjen e djathit krem në çdo kërpudhë. Rregulloni kërpudhat e mbushura në fletët e përgatitura për pjekje. I pjekim në furrën e nxehur që më parë derisa kërpudhat të zbuten dhe djathi të shkrijë, 30 deri në 40 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *