Antipasta

Përbërësit 500 gr mish viçi ((ose 250 gr Mish Viçi dhe 250 gr Mish Derri)) 50 ml qumësht 1 Kokërr vezë 4 Lugë gjelle bukë (e grirë) arrëmyshk rrënjë karafili (i grirë dhe sipas dëshirës) kripë piper i zi (i bluar në çast) 25 gr gjalpë 1 Lugë gjelle vaj ulliri 1 Lugë gjelle koncentrat domatesh Përgatitja 1 Rrihni vezën me qumështin dhe më pas shtoni bukën e
0 Comments
Përbërësit 300 gr spinaq (i ngrirë i copëtuar, i tharë, i shkrirë dhe i shtrydhur,) 200 gr krem djathi (i zbutur) 100 gr gështenja (të thata dhe të copëtuara) 100 gr perime (të përziera, të thata për supë) 2 lugë gjelle majonezë 1 filxhan djathë Cheddar (të thërrmuar hollë) 1/2 filxhan arra (të copëtuara) Përgatitja 1 Në një tas të madh, përziejmë mirë së bashku spinaqin, djathin krem,
0 Comments
Përbërësit 2 e gjysmë gota brokoli 2 vezë 1/2 filxhan çaji bukë (tulin, e copëtuar) 1/4 filxhan çaji qepë (të grira) 1/4 filxhan çaji majonezë 1 filxhan çaji djathë Cheddar 1 e gjysmë lugë çaji lëkurë limoni 1/2 lugë çaji kripë 1/4 lugë çaji piper i zi Përgatitja 1 Shtojeni brokolin në një tenxhere me ujë dhe vendoseni në zjarr të ziejnë për rreth 5 minuta. Më pas
0 Comments
Përbërësit 3 gota patate (të prera në kube) 1/4 filxhan qepë 2 vezë 6 biskota (të kripura) 1 lugë çaji kripë 1/4 lugë çaji piper i zi 1/2 filxhan vaj Përgatitja 1 Lajini patatet mirë dhe më pas grijini ato në rende të holla. 2 Shtojini në një enë dhe më pas hidhni në të edhe qepët e prera hollë, vezët, biskotat e kripura
0 Comments
Përbërësit 60 gr djathë dhie (i freskët, në temperaturën e dhomës) 2 lugë djathë kaçkavall (i grirë hollë) 1 lugë erëza (si trumzë, majdanoz etj.) 1 thelpi hudhër (e vogël) 1 lugë çaji lëng limoni kripë (e trashë) piper 24 ullinj (të mëdhenj) 3 degë trumëz 2 spec i kuq (të thatë) 2 rripa të trashë lëkurë limoni 1/2 kupë vaj ulliri Përgatitja 1 Përzieni djathin e dhisë, kaçkavallin, bimët aromatike, hudhrën
0 Comments
Përbërësit 1/2 filxhan thërrime buke 1/4 filxhan djathë (i grirë) 2 vezë 3 kungulleshkë Përgatitja 1 Ngrohni fillimisht furrën në temperaturën 220 gradë Celcius. 2 Lyeni një letër alumini me pak yndyrë dhe lëreni mënjanë. 3 Shtoni thërrimet e bukës dhe djathin në një enë të cekët dhe përziejini sëbashku. 4 Më pas hidhni vezët në një enë tjetër dhe i rrihni me anë
0 Comments
Përbërësit 1.2 lt ujë 500 gr oriz (Oriz Carnaroli Gold) kripë 1 bustinë shafran 100 gr djathë kaçkavall 200 gr Mocarela (ose cdo lloj tjetër djathi) 200 gr miell gr bukë (e grirë) 400 ml vaj luledielli (vaj luledielli Gold Teuta) 300 ml ujë Përgatitja 1 Lëreni ujin të vlojë në një tenxhere të thellë dhe shtoni orizin kur të jetë duke zierë vrullshëm bashkë me kripën. 2
0 Comments
Përbërësit 5 domate (edhe pjesa e brendshme e domateve) 200 gr mish viçi (i grirë) 1 qepë (mesatare) 1 thelpi hudhër 30 gr sallam (sallam turist) 100 gr djathë i bardhë 100 gr parmixhano 120 gr bukë (e grirë) rigon (i thatë) kripë piper 2 lugë gjelle vaj ulliri 1 tufë majdanoz borzilok 1 karotë Përgatitja 1 Pastroni domatet nga tuli i brendshëm dhe ruajeni pjesën e brendshme për mbushjen. 2 Në një tigan
0 Comments
Përbërësit 8 argjinare (të drenazhuara mirë) 8 feta proshutë (të përgjysmuara) djathë Pecorino (i prerë në feta të holla) piper i zi vaj Përgatitja 1 Vendosim zemrën e çdo argjinareje në fund të një cope proshutë dhe futim një copë të vogël djathi në çdo anë të argjinares. 2 I spërkasim me piper, duke i rrotulluar fort në proshutë dhe
0 Comments
Përbërësit 8 kërpudha 2 qepë (të vogla) 1 thelpi hudhër 2 lugë gjelle arra (të copëtuara) 2 lugë gjelle majdanoz (i copëtuar) 2 lugë gjelle thërrime buke 2 lugë gjelle lëng pule 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë gjelle djathë parmixhano 1 lugë gjelle gjalpë Përgatitja 1 Fillimisht ngrohni furrën në temperaturën 190 gradë Celcius. 2 Për mbushjen: Shtoni gjalpin në një tigan dhe vëreni në zjarr në temperaturë
0 Comments
Përbërësit 5 kokrra patate (mesatare) 280 gr rikota (ose gjizë pa kripë) 2 kokrra vezë vaj ulliri 300 gr spinaq kripë piper 3 qepë e njomë Përgatitja 1 Prisni patatet në kubikë dhe ziejini me pak kripë. 2 Ndërkohë skuqni qepët e njoma në vaj ulliri dhe 3 minutat e fundit shtoni spinaqin. Hidhni kripë e piper. 3 Rikotën përziejeni me 2
0 Comments
Përbërësit 6 spec (të mëdhenj, të ëmbël) 1/3 filxhan çaji vaj ulliri(esktra të virgjër) 2 thelpinj hudhër (të qëruar dhe të grirë) 1/3 filxhan çaji uthull balsamike kripë piper 1/3 filxhan çaji majdanoz (i freskët, i copëtuar) Përgatitja 1 Lajmë dhe thajmë specat, pastaj iu heqim farat, pjesën e bishtit dhe cipën. 2 Presim specat në shirita 2.5 cm. Nxehim vajin në tigan
0 Comments
Përbërësit 500 gr salmon (ose filetë Merluci) 300 gr patate 3 kokrra vezë (të ziera) 50 gr gjalpë 3 tufa kopër 1/4 kokërr shegë kripë piper i zi Përgatitja 1 Fillimisht ziejmë patatet dhe më pas i grijmë në rende bashkë me vezët e ziera. 2 Presim filetat e peshkut në copëza të vogla dhe i kalojmë në avull ose në skuqje. 3
0 Comments
Përbërësit 300 gr mish viçi 250 gr salsiçe 1 kokërr patate 1 kokërr vezë 2 lugë gjelle djathë kaçkavall 1 thelb hudhër 1 tufë majdanoz 150 ml birrë arrëmyshk pak miell vaj luledielli (për skuqje) kripë piper i zi Përgatitja 1 Ziejmë pataten me gjithë lëkurë për 30 minuta. E qërojmë dhe e shtypim në formë pureje. 2 Në një tas të madh bashkojmë mishin
0 Comments