Qoftet e Gjyshes

Antipasta, Kalorike
Përbërësit
 • 500 gr mish viçi ((ose 250 gr Mish Viçi dhe 250 gr Mish Derri))
 • 50 ml qumësht
 • 1 Kokërr vezë
 • 4 Lugë gjelle bukë (e grirë)
 • arrëmyshk
 • rrënjë karafili (i grirë dhe sipas dëshirës)
 • kripë
 • piper i zi (i bluar në çast)
 • 25 gr gjalpë
 • 1 Lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 Lugë gjelle koncentrat domatesh
Përgatitja
1
Rrihni vezën me qumështin dhe më pas shtoni bukën e grirë, pak arrë moskat, rrënjën e grirë të karafilit, kripë dhe piper.
2
Përziejini mirë dhe shtoni masën mbi mishin e grirë.
3
Përziejeni deri kur të përftoni një masë të lidhur mirë dhe kompakte.
4
Formoni me duart e njoma 12 qofte në të njëjtën madhësi.
5
Ngrohni vajin bashkë me gjalpin në një tigan, mundësisht prej gize, por nëse nuk keni, një tigan të zakonshëm.
6
Hidhini qoftet në vajin e nxehur mirë dhe skuqini në zjarr të lartë në të gjitha anët, deri kur të marrin ngjyrë kafe.
7
Ulni zjarrin dhe shtoni një gjysmë gote ujë dhe mbulojeni tiganin me një kapak.
8
Ziejini qoftet për 20 minuta, duke i kthyer herë pas here.
9
Hiqini qoftet nga tigani dhe vendosini në një enë që të rrinë të ngrohta.
10
Shtoni në tiganin ku skuqët qoftet koncentratin e domates dhe një gjysmë gote me ujë të ftohtë dhe ngrini flakën e sobës.
11
Lëreni të ziejë për pak minuta dhe hidhini kripë dhe piper sipas dëshirës.
12
Servirini qoftet e gjyshes sipas traditës hollandeze, me patate të ziera dhe perime, si përshembull bizele me pançetë.

Articles You May Like

Supë me lëng mishi
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Bukë me vezë
Oriz me midhje dhe perime
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *