Antipasta

Antipasta zakonisht përgatiten me sallata dhe produkte të ndryshme si, rosto, sallam, proshutë, djathë i bardhë, kaçkavall, vezë etj. të prera në feta. Për zbukurim mund të vendosen disa jeshillëqe. Në raste festash mezet vihen nëpër pjata të mëdha duke i zbukuruar me perime të stinës si, domate, kastraveca, rrepa të kuqe, qepë të njoma e jeshillëqe të tjera. Receta per Antipasta i keni ne vijim.

Përbërësit 5 kokrra patate (mesatare) 280 gr rikota (ose gjizë pa kripë) 2 kokrra vezë vaj ulliri 300 gr spinaq kripë piper 3 qepë e njomë     Përgatitja 1 Prisni patatet në kubikë dhe ziejini me pak kripë. 2 Ndërkohë skuqni qepët e njoma në vaj ulliri dhe 3 minutat e fundit shtoni spinaqin. Hidhni kripë e piper. 3 Rikotën përziejeni
0 Comments
Përbërësit 2 vezë 2 lugë gjelle ujë 1/8 lugë gjelle kripë piper i zi 1 lugë gjelle gjalpë 1/4 gotë djathë 1/4 gotë proshutë (e copëtuar) Përgatitja 1 Shtoni vezët, ujin, kripën dhe piperin e zi në një tas të vogël. Përziejini mirë të gjithë përbërësit që të kombinohen plotësisht me njëri – tjetrin. 2 Copëtoni djathin dhe proshutën dhe shtojini në
0 Comments
    Përbërësit 4 feta gjoks pule 1 limon 1 gjethe menteje mustardë kripë piper 1 vezë (e verdha) 4 lugë gjelle thërrime buke 1 gotë kos Përgatitja 1 Grijeni mishin e pulës, hidhini lëng limon dhe mbajeni lëkurën. 2 Në një tas përzieni pulën e grirë, një të katërtën e lëkurës dhe lëngun e limonit, të verdhën e vezës dhe bukën e grirë.
0 Comments