Ullinj të mbushur me Djathë

Antipasta, Perime, Te shpejta
Përbërësit
 • 60 gr djathë dhie (i freskët, në temperaturën e dhomës)
 • 2 lugë djathë kaçkavall (i grirë hollë)
 • 1 lugë erëza (si trumzë, majdanoz etj.)
 • 1 thelpi hudhër (e vogël)
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • kripë (e trashë)
 • piper
 • 24 ullinj (të mëdhenj)
 • 3 degë trumëz
 • spec i kuq (të thatë)
 • 2 rripa të trashë lëkurë limoni
 • 1/2 kupë vaj ulliri
Përgatitja
1
Përzieni djathin e dhisë, kaçkavallin, bimët aromatike, hudhrën dhe lëngun e limonit në një tas të vogël; hidhini kripë dhe piper.
2
Futeni mbushjen në një qese plastike të posaçme me gyp nxjerrës ose përdorni një qese të prerë në majë me gërshërë. Futeni mbushjen brenda ullinjve.
3
Vendosni ullinjtë në pjatë, degët e trumzës, specat dhe lëkurën e limonit dhe hidhjuni sipër vaj ulliri.
4
Për t’u bërë para: ullinjtë mund të marinohen 4 ditë përpara.
5
Mbulojeni dhe mbajini të freskët. Lërini në temperaturë dhome para servirjes.

Articles You May Like

Sallate me oktapod
Vongole me verë të bardhë
Paella Spanjolle me fruta deti
MERLUC ME SALCË DOMATE
LEVREK I PJEKUR ME PATATE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *