Dardhë e mbushur me Gorgonzola

Antipasta, Te shpejta

Përbërësit
4 kokërr dardhë
50 gr gorgonzola
5 gr kripë
1 gr piper
1 kokërr lëng limoni
20 gr bajame (e prerë në feta)
1 gr piper Cyenne

Përgatitja
1
Pritini dardhat në mes.
2
Hiqini farat dhe bëjuni gjysmave të dardhave nga një zgavër me ndihmën e një luge gjelle.
3
Grini tulin e hequr dhe përziejeni me gorgonzolën, kripën, piperin cayenne dhe bajamet e prera në feta deri sa të keni një përzierje homogjene.
4
Mbushini dardhat me këtë përzierje, vendosini në një tavë balte të lyer me gjalpë dhe piqini në furrë në 200 gradë deri sa të fillojnë të marrin ngjyrë.
5
Pastaj shërbejini në pjatë me dekore të ndryshme.

Articles You May Like

Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Zupë me kos dhe biskota
Bukë me vezë
Oriz me midhje dhe perime
Petulla të mbushura me djathë të bardhë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *