Bukë djathi

Antipasta, Te shpejta

Përbërësit
3 gota djathë Cheddar (i thërrmuar)
1 filxhan majonezë
28 gr salcë (përzierje)
56 gr ullinj të zinj (të drenazhuar dhe të copëtuar)
4 qepë e njomë (feta)
2 bagetë (franceze, të prera në feta 1.27 cm)

Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Në një tas mesatar përziejmë djathin Cheddar, majonezën, përzierjen e salcës me bazë produktet e mishit dhe erëza, ullinjtë e zinj dhe qepët e gjelbëra.
2
Rrisni sasinë e majonezës sipas dëshirës, nëse përzierja ju duket shumë e thatë.
3
Përhapni sasi të barabartë të përzierjes së djathit Cheddar në feta e bagetës franceze. Organizoni fetat në një shtresë të vetme në një fletë të madhe pjekjeje.
4
Piqini në furrën e nxehur që më parë për 15 minuta, ose derisa djathi të lëshojë flluska dhe të theket lehtë. Shërbejeni të ngrohtë.

Articles You May Like

Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Bukë me vezë
Oriz me midhje dhe perime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *