Supë krem me karrota

Supa

Përbërësit:

2 lgj miell misri

1 lgj gjalpë

5 karrota

1 vezë

1 gotë qumësht

1 litër buljon

Bukë e thekur në kubikë

Përgatitja:

Fillimisht pastrojmë karrotat dhe i vendosim të ziejnë, më pas i kthejmë në pure. Miellin e misrit e kaurdisim më gjalpë dhe sapo të filojë të skuqet e shuajmë me ujë duke e përzier mirë. Sapo masa të fillojë të vlojë shtojmë karrotat pure dhe e largojmë supën nga zjarri. Të verdhën e vezës e rrahim me pak qumësht dhe e shtojmë në tenxhere duke shtuar dhe pak gjalpë. Supën e servirim me kubikë buke të thekur.

Articles You May Like

Cheesecake me luleshtrydhe
Simite me proshutë dhe djathë në furrë
Supë e ftohtë me domate 
Burani me domate qepë dhe oriz 
Speca të mbushura me mish të grirë

Leave a Reply

Your email address will not be published.