SUPE ME PERIME

Supa

INGREDIENTET :

Supe me perime !
Fileto pule
100 g gjalp
1 qepe
2 domate
2 karota
Bizele
Brokoli
2 speca
Lulelaker
2 kunguj
300 g Makarona per supe
PERGATITJA :
(Perimet i hedhim edhe sipas shijes tone ose ato qe na ndodhen ne shpi pervec patates)
1.Vendosim gjalpin ne tenxhere sate shkrije shtojme mishin e pules i leme sa te marin pak ngjyre
2 . Hedhim qepen dhe e leme sa te behet e tejdukshme por  jo te skuqet ,me pas shtojm domate te prera vogel
me pas i hedhim me radhe te gjitha perimet duke i kaurdisur por jo te skuqen shume
3. Shtojm uje dhe i leme perimet derisa te zjejne gati plotesisht pastaj shtojme makaronat.

Keshille : disa nga perimet qe mund tju ndodhen ndoshta nuk kane nevoje skuqjen ne gjalpe, ne pergjithesi perimet jeshile (kungull , Brokol) . dhe mund te hidhen pak me vone qe te ruajne formen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *