Supë peshku me perime

Supa

Perberesit:

Lëng peshku 1.5 litra

Patate 2-3 kokrra

Karrota 3-4 copë

Mashurka 8-10 copë

Selino

Vaj 3-4 lugë gjelle

Domate 2 kokrra

Kripë, Piper

Dafinë,Majdanoz

Pergatitje:

1.Patatet, karotat, mashurkat dhe selinoja, pastrohen e priten në copa kubike.

2.Në tenxhere me vaj kavardiset qepa e grirë hollë, pastaj shtohen karrota, selino, mashurka, pak miell dhe pasi kavadisen shtohen domate të freskëta të cilave u është pastruar lëkura.

3.Lëngu i peshkut i përgatitur më parë dhe i kulluar, i hidhet përzierjes dhe lihet të marrë valë.

4.Shtohen patatet dhe lihen të ziejnë rreth 10-15 minuta, derisa të jenë gati.Gjatë zierjes hidhet një fletë dafine.

5.Supa rregullohet me kripë, piper e majdanoz.

6.Gjatë vendosjes në pjatë hidhen copa tul peshku të zier.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *