Supe me hithra

Supa

Supa me hithra është e shkëlqyer për këto ditë të ftohta. Hithra është e pasur me hekur, kalium, kalcium, vitamina dhe është një burim i mirë proteinash.
Gjithashtu ndihmon në pastrimin e trupit, redukton mbajtjen e ujit dhe presionin e gjakut. Nuk duhet harruar funksioni i tij anti-inflamator!

Kur dhe si të përgatisni supë orizi me hithra
E thjeshtë për t’u bërë, është perfekte në pranverë, kur sezonaliteti favorizon disponueshmërinë e lëndës së parë, por asgjë nuk ju pengon të përdorni hithra të ngrira në mënyrë që të shijoni pjatën në çdo kohë të vitit. Në dimër, pra, është e mundur të ruani recetën bazë duke zëvendësuar hithrat me spinaq ose barishte. Dashamirët e kuzhinës vegjetariane këshillohen të heqin dorë nga përdorimi i proshutës dhe të shtojnë disa lugë krem ​​në fund të gatimit, përpara se ta shërbejnë.

Përbërësit

320 gram oriz Baldo
20 gram qepë
50 gram proshutë
50 gram djathë parmixhano
40 gram gjalpë
200 gram hithra të pastra
100 gram domate
supë me perime për shije

Udhëzimet

Qëroni domatet; hiqni farat dhe i prisni në kubikë.
Pritini proshutën në shirita. Lani dhe copëtoni hithra.
E skuqim qepën me proshutën dhe gjysmën e gjalpit; shtoni domatet dhe lërini të thahen për disa minuta.
Më pas hidhni lëngun dhe shtoni hithrat; pas 10 minutash zierje shtojme orizin dhe e kaurdisim sipas orarit te treguar ne paketim.
Dy minuta para përfundimit të zierjes, shtoni gjalpin e mbetur dhe djathin e grirë. Shërbejeni tubacionin e supës të nxehtë.
shënim
Varietetet e ndryshme të orizit kërkojnë kohë të ndryshme gatimi. Kjo recetë tregon kohën e gatimit për të gjithë pjatën. Nëse dëshironi orizin al dente, duhet të respektoni kohën e gatimit të orizit që nga momenti kur shtohet në ujë të valë ose lëng mishi. Kohët ndikohen edhe nga sasia dhe cilësia e erëzave që bien në kontakt me orizin gjatë gatimit.
Kohët e gatimit për varietetet e orizit të përdorura në librin e recetave:
Carnaroli: 18 minuta për rizoto, 16 minuta për orizin e zier.
Arborio: 17 minuta për rizoto, 16 minuta për oriz të zier
Romë – Baldo: 17 minuta për rizoto, 15-16 minuta për orizin e zier.
Vialone Nano: 17 minuta për rizoto, 16 minuta për oriz të zier.
Ribe: 17 minuta për rizoto, 15 minuta për orizin e zier.
S. Andrea: 16 minuta për rizoto, 15 për oriz të zier.
Origjinali: 15 minuta për orizin e zier.
Lungo B (Thaibonnet): 12 minuta për oriz të zier.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *