Supë e ftohtë me domate 

Supa

Përbërësit:

  • 600 gr domate
  • 1 kastravec
  • 1 qepë
  • 1 spec
  • 200 ml ujë
  • 100 ml vaj
  • 1 lgj uthull balsamike
  • 50 gr bukë e thekur
  • borzilok
  • kripë, piper

Përgatitja:

Marrim bukën e marinojmë me erza dhe me vaj ulliri, e fusim në furrë për 30 minuta. Në një tas shtojmë bukën, domaten e prerë kubikë, të gjitha perimet e prera kubikë, sikurse edhe përbërësit e tjerë dhe e kalojmë në blender. Sipër I shtojmë borzilok të freskët, ruhet në frigorifer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *