Supë me patate të pjekura dhe qumësht

Supa

Perberesit:

12 feta proshutë

⅔ filxhan margarinë

⅔ filxhan miell

7 gota qumësht

4 patate të mëdha të pjekura, të qëruara dhe të prera në kubikë

4 qepë të njoma, të copëtuara

1 ¼ gota djathë Cheddar të copëtuar

1 filxhan krem ​​pana

1 lugë çaji kripë

1 lugë çaji piper i zi i bluar

Pergatitja:

1.Vendosni proshutën në një tigan të madh dhe të thellë. Gatuajini në zjarr mesatar derisa të skuqen. Kullojeni, copëtojeni dhe lëreni mënjanë.

2. Në një tenxhere ose tavë , shkrini margarinën në nxehtësi mesatare dhe shtoni miellin derisa të skuqet pak. Gradualisht përzieni qumështin, duke lëvizur vazhdimisht derisa të trashet. Më pas shtoni patatet dhe qepët.

3.Ulni nxehtësinë dhe ziejini për 10 minuta. Dhe në fund bashkoni dhe proshutën, djathin, panën, kripën dhe piperin.

4.Vazhdoni gatimin, duke e përzier shpesh, derisa djathi të shkrihet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *