Karkaleca furre me gjalpë dhe hudhër

Antipasta

 Përbërësit :

Per 4 persona:

1600-800 gr. Karkaleca
2100 ml Gjalpë
32 thelpinjë Hudhra
4Pak Kripë
5Pak Piper të zi
6Pak Piper rozë
7Një tuf e vogël Majdanoz
Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet :

Pastroni karkalecat vetëm nga zhgualli dhe  fija e zezë duke i bërë një të çarë vertikale në kurrizë. Në barkë i bëni një te prerë të vogël që gjatë pjekjes karkalecat mos të mblidhen.

Gjalpin shkrijeni në një ënë ku do te shtoni dhe 2 thelpinjë hudhër të grirë imët dhe sapo të filloj të shkrihet hiqeni nga zjarri dhe bashkoni majdanozin e grirë imët.

Rreshtoni karkalecat në një tavë. Kriposini piperosni dhe shtoni sipër piper rozë. Sperkatini komplet me gjalpin e aromantizuar me hudhër dhe majdanoz dhe vendosini të piqen në furrën e nxehur më parë në 200 grad për 15 minuta jo më shumë pasi ju thahen nesë i keni karkaleca të mëedhenjë si të mitë, ndryshe nëse janë të vegjël lërini dhe më pak. Shërbejini me majdanoz të freskët. Salcë tartar dhe ullinjë.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *